Přechod na T+1 na Wall Street způsobuje větší bolest, než se myslelo, tvrdí Citi
Podle společnosti Citigroup Inc. se ukazuje, že letošní zdánlivě hladký přechod na rychlejší režim vypořádání amerických akcií nebyl pro mnohé hráče v odvětví zdaleka jednoduchý. Podle průzkumu mezi účastníky trhu se ukázalo, že přechod na systém známý jako T+1, který proběhl koncem května, byl náročnější, než se očekávalo, a to od přepracování složitých procesů financování až po přesun obchodníků přes oceán.
Rozsah potřebných změn, které se dotkly více divizí včetně financování, FX a půjčování cenných papírů, zaskočil mnoho lidí v oboru, ukázal průzkum. Zdá se, že dopady změny se projevily nerovnoměrně - například správci aktiv byli zasaženi vyššími náklady na financování, zatímco bankám a dalším zprostředkovatelům náklady klesly.
„Zdá se, že každá oblast byla ovlivněna více, než se původně předpokládalo, od financování přes počty zaměstnanců, půjčování cenných papírů až po sazby za selhání,“ uvedla ve středu zveřejněné zprávě pobočka banky na Wall Street zabývající se službami v oblasti cenných papírů. „Došlo k přesměrování investičních rozpočtů, zpoždění nekritických projektů a vypůjčení nezbytných zdrojů.“
Změna T+1 byla pro finanční průmysl globální událostí, protože se dotkla všech institucí a investorů s hotovostí na amerických kapitálových trzích. Změna přinesla řadu problémů, včetně výrazného zkrácení času, který byl k dispozici na dokončení důležitých kroků obchodního procesu.
Rozsáhlé přípravy pomohly zajistit zdánlivě hladký přechod, ale průzkum Citi naznačuje, že práce ještě není hotová. Banka zjistila, že 33 % projektů souvisejících s přechodem na T+1 - především v podobě další automatizace a také dodatečného náboru zaměstnanců - je třeba ještě realizovat, a to pravděpodobně až v roce 2025.
O něco více než polovina bank a makléřů uvádí, že T+1 významně ovlivnil počet zaměstnanců v jejich firmách. Je to proto, že nové pracovní postupy je „vystavují velkému objemu manuálního zpracování a vyřizování výjimek vyvolaných jejich klienty“, uvádí se ve zprávě.
Mnozí z nich přesouvají zaměstnance, aby lépe sladili své pracovní dny s klíčovými obchodními procesy, přičemž přibližně 38 % respondentů uvedlo, že v důsledku přechodu přesouvají zaměstnance, obvykle v týmech FX a financování. Průzkum, kterého se zúčastnilo přibližně 500 účastníků trhu, zaznamenal velké rozdíly, pokud jde o dopad T+1 na náklady na financování.
Největší dopad pro makléře a custodiány mělo zhruba 30% snížení clearingové marže, přičemž přibližně 80 % prodejců označilo tento vývoj za silně ovlivňující jejich podnikání.
Naproti tomu 46 % respondentů z řad nákupčích uvádí, že během procesu vypořádání musí pokrýt značné mezery ve financování, protože se pohybují mezi režimy T+1 a T+2 (druhý z nich je v Evropě a na globálním měnovém trhu stále standardem).
„Zdá se, že trh považuje další vlnu očekávaných přechodů na T+1 v Evropě, potenciálně v roce 2027, za spouštěč dalšího kola pohybů na trhu,“ uvádí zpráva Citi. „Hotovost, financování a řízení likvidity zůstávají hlavní překážkou přechodu ve Velké Británii i v Evropě, přičemž na druhém místě jsou starší technologie.“
Vzhledem k přetrvávajícímu nesouladu na globálních trzích se nyní pozornost obrací k pravděpodobnosti, že i další jurisdikce - včetně Evropské unie, Velké Británie a Austrálie - nakonec své vypořádací cykly zrychlí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz