Srpnový PMI průzkum hlásí, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále zhoršovaly, tempo zhoršování však bylo nejmírnější od srpna 2022
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském sektoru v srpnu zmírnil pokles výroby a nových objednávek.
V tuzemském zpracovatelském sektoru pokračuje růst nákladů, prodejní ceny ale klesly, což ukazuje, že výrobci vstřebávají vyšší náklady do svých marží s cílem zachovat si cenovou konkurenceschopnost.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v srpnu vzrostl z červencových 43,8 na úroveň 46,7.
Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 44,0.
Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu představuje kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již sedmadvacátý měsíc v řadě.
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v srpnu zmírnilo tempo poklesu výroby i nových zakázek.
Pokles nových zakázek byl nejmírnější od srpna 2022.
Na straně nových objednávek je patrná slabost jak domácí poptávky, tak poptávky v Evropě, zlepšení je ale u některých firem reportováno na trzích v Asii a Africe.
V srpnu dle PMI průzkumu pokračoval pokles zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, a ačkoliv byl pokles nejmírnější od letošního května, tak trend k poklesu zaměstnanosti v případě tuzemského zpracovatelského sektoru trvá od října 2022.
V srpnu se dle průzkumu PMI zlepšilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců: optimismus vzrostl na své tříměsíční maximum.
Růst optimismu byl dle PMI průzkumu založen na uvádění nových produktů a očekávání oživení poptávky na evropských trzích.
Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI hlásí, že v srpnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále pokračoval růst nákladů a byť růst nákladů se v porovnání s červencem zmírnil, tak zůstává poměrně výrazný.
Na straně nákladů jsou zmiňovány mj. problémy v lodní dopravě včetně narušení dodávek v přístavech.
Prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru ale v srpnu mírně klesly s tím, jak se firmy snaží v prostředí slabší poptávky zachovat si cenovou konkurenceschopnost.
Firmy v tuzemském zpracovatelském sektoru tak vstřebávají vyšší náklady do svých ziskových marží, což je dobrá zpráva pro výhled inflace.
Průzkumy PMI naznačují, že situace ve zpracovatelském průmyslu zůstává slabá obecně napříč Evropou.
V případě tuzemského zpracovatelského průmyslu lze ale srpnový průzkum odznačit za relativně příznivý, neboť celkový PMI indikátor vzrostl na své dvouleté maximum při zmírnění poklesu výroby a nových objednávek.
Na straně vývoje cen je dobrou zprávou, že firmy se snaží absorbovat rostoucí náklady do svých marží a prodejní ceny v tuzemském zpracovatelském sektoru mírně klesají.
Z pohledu měnové politiky srpnový PMI průzkum sám o sobě naznačuje, že ČNB má i nadále prostor pro pozvolné snižování úrokových sazeb, celkový výčet faktorů pro snižování úroků či pro případnou pauzu v tomto procesu byl ale v posledních týdnech smíšený.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz