Jak zlepšit kvalitu života ve městech? Odborníci spolupracují na řešeních v novém sdružení Therapolis
Renomované osobnosti z různých vědecko-výzkumných organizací se spolu s Hlavním městem Bratislava spojily a pod hlavičkou nového sdružení s názvem Therapolis začaly spolupracovat na zlepšení kvality života obyvatelstva. Ústředním tématem této spolupráce je zdravé město a kvalita života. S centrem spolupracují i čeští vědci a Výzkumné centrum Masarykovy univerzity CEITEC MU.
Projekt Therapolis má ambici propojovat špičkové výzkumné týmy a inovátory a inovátorky z různých oborů, zemí a sektorů, a tak přispět k řešení komplexních problémů v oblasti zdraví a kvality života občanů ve městě, resp. v regionu. Cílem je přinést unikátní výstupy výzkumu a vývoje, které budou propojeny na vzdělávání a inovace v politikách a službách s přímým dopadem na obyvatelstvo, ale i spolupráce s partnery ze všech regionů Slovenska i ze zahraničí například z Rakouska (CEU Vídeň), Belgie (KU Leuven) nebo České republiky (Výzkumné centrum Masarykovy univerzity CEITEC MU).
„Nestává se často, aby spolupracovaly výzkumnice a výzkumníci ze zcela odlišných vědních disciplín, jako například akustici s biomediky či právníky. Díky této výjimečné spolupráci chceme v Therapolisu přes excelentní výzkum přinášet nové vědecké poznatky a prostřednictvím spolupráce s praxí nabízet inovace a řešení komplexních problémů. Za klíčové také považujeme rozvoj talentů prostřednictvím zvyšování kvality vzdělávání na vysokých školách, což koneckonců přispěje k rozvoji budoucích odbornic a odborníků ve výzkumu, inovacích a v praxi v oblasti rozvoje zdraví,“ uvedla výkonná ředitelka sdružení Renáta Hall.
V rámci rozvoje talentů má Therapolis ambici vytvořit mezinárodní interdisciplinární doktorskou školu pro vědní obory související s tématem zdravého města. Také chce pracovat na rozvojových programech pro vysokoškolské pedagogy a pedagožky, podporovat vzdělávání a rozvoj talentů i prostřednictvím AI, či rozvíjet interdisciplinární vzdělávání studentů a studentek během prvních dvou stupňů vysokoškolského studia.
„Jedním z našich cílů je i výzkum faktorů ovlivňujících vznik a rozvoj závažných nepřenosných onemocnění na definovaném území. Budeme zkoumat například možnosti snížení výskytu určitého konkrétního onkologického onemocnění v nějakém specifickém městě, zejména prostřednictvím sběru a analýzy dat a výzkumu účinku intervencí na oslabení vlivu rizikových faktorů. Budeme sledovat účinnost cílených zásahů do prostředí a modifikace životního stylu jednotlivců. Při práci s údaji budeme využívat umělou inteligenci. Díky tomuto přístupu můžeme kontinuálně zlepšovat metody prevence, diagnostiky a léčby a pomoci tvorbě politik postavených na datech a faktech. Chceme se soustředit zejména na posílení úlohy prevence v rozvoji a udržení zdraví obyvatelstva,“ doplnila předsedkyně správní rady Therapolis Alexandra Bražinová.
Na založení sdružení Therapolis se podíleli odbornice a odborníci na různé faktory ovlivňující zdraví obyvatel jistého území z oblasti medicíny a biomedicíny, ekonomie, akustiky, epidemiologie, behaviorálních věd, práva, veřejné politiky, vysokoškolské pedagogiky i umělé inteligence. V Therapolisu působí akademici ze CEU ve Vídni a z KU Leuven. Spolupráce také byla navázána s výzkumným ústavem Masarykovy univerzity v Brně: CEITEC MU. Na projektu se partnersky podílejí Biomedicínské centrum Slovenské akademie věd (SAV), Ekonomický ústav SAV, Fakulta sociálních a ekonomických věd, Lékařská a Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě, Stavební fakulta Slovenské technické univerzity a Kempelenův institut zdravotnických technologií, startup Zhiva, Středoevropský institut pro výzkum práce (CELSI) a Hlavní město Bratislava.
Poslední zprávy z rubriky Věda a výzkum:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz