Na tomhle trhu strach z recese nenajdete
Klíčové body
- Spready na trhu firemních dluhopisů nevykazují strach z recese.
- Americký trh práce se normalizuje, za vyšší mírou nezaměstnanosti nestojí výrazné propouštění.
- Bude-li Fed snižovat sazby díky posunu inflace na cíl a normalizace měnové politiky, výprodej akcií a firemních dluhopisů nečekáme.
Stejně rychle, jako přišel, tak i odešel. Řeč je o strachu z blížící se recese americké ekonomiky, který jsme mohli na trhu pozorovat na přelomu července a srpna. Dávno pryč jsou spekulace o záchranném snížení sazeb ze strany amerického Fedu. Největší ekonomika světa zůstává robustní, což potvrzuje i stav jednoho z námi pečlivě sledovaných trhů.
Následující graf zobrazuje spready, tedy rozdíly, mezi výnosem amerických firemních a státních dluhopisů. Černý graf reprezentuje firemní bondy s investičním ratingem (IG) a červený s neinvestičním (HY). Časový rámec grafu pokrývá období od roku 2021 až do dneška, tedy dobu sazeb na nule přes dobu jejich agresivního zvyšování, následný vrchol a poté blížící se začátek cyklu snižování úroků.
Platí, že v době rostoucího strachu z recese americké ekonomiky spready firemních výnosů rostou. To se odehrálo v roce 2022, kdy Fed aplikoval politiku frontloadingu sazeb, aby tak zkrotil bující inflaci. Šlo o strategii agresivního navyšování úroků, která tehdy podle trhu nemohla vést k ničemu jinému než k ekonomickému propadu. Nestalo se. V roce 2023 začala nervozita z recese postupně odeznívat, což pokračovalo až do letošního roku.
Letošní odskok spreadů směrem vzhůru, který na grafu vidíme, byl způsoben právě výprodejem z přelomu července a srpna. Od té doby se situace uklidnila. Spready se vrátily zpět na hodnoty, které jsme viděli naposledy v roce 2021.
Jak je možné, že se vše tak rychle uklidnilo? Trh si uvědomil, že prázdninový výprodej nebyl vyvolán systémovým problémem. Šlo o výprodej mající původ v několik aspektech, od výhledu snížení amerických sazeb přes nad očekávání horší data z trhu práce až po deleveraging u strategie carry trade, kde byl hlavní financovací měnou japonský jen a za ním stojící nárůst volatility i sazeb. Žádná z těchto proměnných ale nebyla ničím značícím brzké ekonomické problémy.
Důraz klademe na trh práce, u kterého máme za sebou několik měsíců nad očekávání horších dat. Zde je nutné si uvědomit, že nárůst míry nezaměstnanosti nemá původ ve výrazném propouštění, ale naopak v nárůstu nabídky práce z titulu příchodu (staro)nových lidí hledajících práci. Vidět to můžeme například u nárůstu míry participace či z reportu JOLTS, kde červnová míra propouštění klesla pod 1 %. Zvolnění trhu práce proto nevnímáme jako zárodek recese, ale jako normalizaci pro dlouhém období extrémní napjatosti.
Fed bude vývoj na trhu práce pečlivě sledovat. Dosavadní komentáře centrálních bankéřů nezmiňovaly nic, co by sledovanou oblast spojovalo s předzvěstí recese. Ano, můžeme zde použít argumenty, jako je splnění podmínek tzv. Sahm Rule, ale i to souvisí s příchodem (staro)nových lidí, nikoliv s propouštěním, což mimo jiné uvedla i sama autorka tohoto pravidla Claudia Sahm.
Co z toho pramení? Trvající robustnost americké ekonomiky podpořená relativně silným spotřebitelem by měla dál působit na nízké spready firemních dluhopisů. Podpořit by je měl i výhled snížení sazeb Fedu dosahující aktuálně jednoho procentního bodu v letošním roce. Pokud bude Fed snižovat sazby díky poklesu inflace směrem k cíli a normalizaci trhu práce, nepůjde o žádnou krizovou situaci, nýbrž o potvrzení tzv. hladkého přistání, které by vedle trhu firemních dluhopisů mělo pozitivně působit i na akcie.
Text byl původně napsát pro rubriku Big Expert serveru kurzy.cz.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1080 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1031 do 1,1127 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,06 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,62 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,00 až 25,09 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,48 do 22,72 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo