Strach z recese zpět na scéně
Slabý trh práce prodlužuje korekci na akciích.
Report z amerického trhu práce byl výrazně slabší, než se čekalo. Co by ještě nedávno trhy nadchlo, je však nyní velký problém. Data vycházejí za situace, kdy se obavy z možné recese postupně vracejí zpět a nová čísla je znatelně podpoří. Co je tedy pro dluhopisy super, pro akcie se stává další ranou na závěr hodně divokého týdne.
Tvorba pracovních míst v červenci citelně ochladla, přírůstek činí jen 114 tisíc oproti očekávaným 175 tis. Navíc červen byl revidován směrem dolů na 179 tisíc. Vládní data sice nepotvrdila, že by se propouštělo v průmyslu, jak naznačovalo včerejší ISM, ale zato ubývala místa v mediích a dalších informačních odvětvích, ve finančním sektoru a mírně také ve specializovaných službách. Naopak slušným tempem dál nabíraly zaměstnance stavební firmy, obchod a doprava nebo školství a zdravotnictví. I v těchto případech jsme však letos viděli i podstatně vyšší hodnoty.
S menší chutí nabírat zaměstnance a klesající inflací se zmenšuje tlak na růst mezd. Meziměsíční tempo se snížilo na 0,2, meziroční na 3,6 procenta. Čekalo se přitom 3,7. Vzhledem k vývoji cen to není tak hrozné, jak se zdá, ale současné ochlazení u zaměstnanosti i vytíženosti zaměstnanců (hodiny práce/týden) zhoršuje podmínky pro expanzi spotřeby.
Míra nezaměstnanosti stoupla na 4,3 procenta při konsensu nastaveném na 4,1 pct. Silně volatilní průzkum v domácnostech naznačuje, že na trh práce přišlo větší množství lidí, ale počet nezaměstnaných stoupl skoro o stejně velké číslo. Data se ale sledují hlavně z čistě statistického hlediska. Tzv. Sahm rule je v podstatě vysledovaná pravidelnost v ekonomice: Pokud během 12 měsíců stoupne 3měsíční průměr míry nezaměstnanosti o půl procentního bodu a víc, ekonomika následně zamíří do recese. V případě červencových dat můžeme brát podmínku za splněnou (nárůst je 49 bps).
Na nových datech není nejhorší to, jak dopadla. Například v dubnu bylo nových pracovních míst ještě méně. Problém je v tom, že se začal vytvářet nepříznivý trend, a to i v dalších statistikách (počty žádostí o dávky, subindex zaměstnanosti ISM). Historie přitom říká, že na mírně negativní trendy trhu práce mnohdy naváží výrazné změny k horšímu. Právě to je nyní podle nás největší strašák.
Poslední pochybnosti, že by Fed v září nesnížil sazby, se dneškem rozplynuly. Naopak narůstají sázky, že podzimní uvolnění politiky bude výraznější. Do konce roku se čeká snížení o více než procentní bod. Zároveň se klasicky vyrojí křik, že Fed je za křivkou a měl sazby snížit už dřív. Samozřejmě, je tak tomu prakticky vždy. Ale můžeme dodat, že ani snížení sazeb v červenci by ekonomiku podpořit už nedokázalo.
Z pohledu akcií je tu další problém ve výsledkové sezóně, která nedokázala podpořit sentiment, a ve vyčerpání vlny zájmu o AI. To trhy nechalo daleko zranitelnější přicházejícími makrodaty. Akciová korekce tak má dobré předpoklady pokračovat dál a spolu s ní rally na dluhopisech.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři