Koruna v laufu. Na obzoru je ale větší rozkolísanost a méně zisků
Koruna má za sebou povedený konec prázdnin – v posledních obchodních dnech se přiblížila na dostřel úrovně 25,00 EUR/CZK. V srpnu se dostala česká měna vyloženě do laufu, když vůči euru posílila o téměř 2 %. Pozitivní impuls přišel nejprve ze strany jestřábího snížení sazeb v podání ČNB, následně dodalo koruně vzpruhu také svižné oslabování amerického dolaru.
Krátkodobě však nevidíme příliš prostoru pro další zisky koruny pod 25,00 EUR/CZK. Zásadní bude i nadále vývoj na hlavních trzích, konkrétně příchozí data ze Spojených států. Ta by dle našich odhadů neměla negativně překvapit (zejména data z trhu práce), což by mohlo korigovat tržní očekávání ohledně razantního snižování sazeb Fedu. Dolarová křivka aktuálně s 66% pravděpodobností zaceňuje zářijové snížení sazeb o 50 bazických bodů.
Ani tuzemská makro čísla významnější pozitivní impuls pro korunu zřejmě nepřinesou. Červencový výsledek maloobchodních tržeb i průmyslové výroby by měl pokračovat v nastolené trajektorii pozvolného oživení spotřebitelské poptávky a stagnujícího zpracovatelského sektoru.
Z pohledu centrální banky budou nejdůležitějším číslem mzdy za druhé čtvrtletí (3.9.), jejichž zrychlenou dynamiku považuje bankovní rada za jedno z hlavních proinflačních rizik. Totožně jako ČNB odhadujeme mírné meziroční zvýšení ze 7 % na 7,2 %, což by nemělo výrazně zahýbat tržními sázkami, resp. měnit politiku opatrného snižování sazeb ve zbytku roku.
S blížícím se zářijovým zasedáním ČNB ale přesto počítáme s větší rozkolísaností. Zvláště pokud by měl tuzemský peněžní trh začít zaceňovat agresivnější pokles sazeb než 25bps, například pod vlivem holubičích „cutů“ v podání Fedu a ECB. V takovém případě by se koruna mohla krátkodobě znovu dostat pod tlak. Vzhledem k jestřábí komunikaci ČNB a příchozím datům nicméně považujeme výraznější snížení sazeb za nepravděpodobný scénář.
Sečteno, podtrženo, krátkodobě ale vlastně ani ve zbytku letošního roku nevidíme příliš prostoru pro další zisky koruny a očekáváme její stabilizaci okolo úrovně 25,00 EUR/CZK. V příštích měsících je ale potřeba počítat s větší volatilitou koruny v souvislosti se snižováním sazeb hlavních centrálních bank a také s blížícími se americkými prezidentskými volbami, které mohou dostat pod tlak celou paletu rizikových aktiv.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 09.11.2024
Natural 95 35.73 Kč | Nafta 34.24 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?