Finsko zažívá boom datových center
Finsko zažívá mimořádně dynamický rozvoj datových center a své aktivity zde rozvíjí řada předních světových hráčů z oboru informačních a komunikačních technologií. Finsko pro výstavbu center nabízí přímo ideální podmínky a jsou zde příležitosti i pro české firmy zabývající se výstavbou a provozem datových center. Řada příležitostí se nabízí i v související energetické infrastruktuře, ať už jde o čistou elektrickou energii či dálkové vytápění využívající zbytkové teplo z datacenter.
Ilustrační foto: Shutterstock
Finsko se v posledních více jak deseti letech soustředí na rozvoj datových center, pro nějž v mnoha ohledech poskytuje vynikající zázemí. Již v roce 2016 byla země vyhodnocena jako nejbezpečnější v rámci Evropské unie pro umístění datových center a dodneška se podařilo vybudovat více než 30 těchto center, která by pouze v roce 2024 měla dosáhnout příjmů ve výši 1,8 miliardy amerických dolarů.
PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY
Samotné přírodní podmínky jako chladné klima, masivní skalnaté podloží a obrovské zásoby vody dávají Finsku hned počáteční výhodu. Ve srovnání s ostatními severskými zeměmi jako Norsko či Švédsko navíc Finsko disponuje spolehlivější a robustnější elektrickou rozvodnou sítí bez výraznějších úzkých míst a napříč regiony cenově stabilní elektřinou.
Země ale disponuje nejen dostatkem relativně levné, ekologické a spolehlivě dodávané elektřiny, ale také mimořádně rozvinutou digitální infrastrukturou, vynikající mezinárodní konektivitou, včetně ultrarychlého podmořského datového spojení s Evropou, globálním tržním dosahem a příznivým regulačním rámcem. Napříč Finskem jsou desítky lokalit připravených pro výstavbu datových center, stejně jako mnoho míst vhodných ke kolokaci s již existujícími centry.
VYUŽITÍ ZBYTKOVÉHO TEPLA
Další nespornou výhodou Finska je mimořádně rozvinutý systém městského dálkového vytápění, v rámci kterého je obrovský potenciál pro využití zbytkového tepla právě z datacenter. Propojení datových center s vytápěním a snižování emisí CO2 o stovky tisíc tun jsou nedílnou součástí prakticky veškerých nových projektů a fungují i již v několika existujících centrech. Datová centra prodávající přebytkové teplo se mohou těšit nejen z dodatečných příjmů, ale i z nižší daně z elektřiny.
Provozovatele datových center do Finska láká také prudký rozmach větrné energie, jejíž kapacita se jen v letech 2022-2023 více než zdvojnásobila a letos a v dalších letech se očekává růst kapacity na úrovni 15-20 % ročně. Přebytky větrné energie zaručují nejen nízké ceny elektřiny, které v létě občas dosahují i záporných hodnot, ale i plnění ambiciózních klimatických plánů v rámci stále rostoucí energetické náročnosti ICT průmyslu.
NETWORKING I VZDĚLÁVÁNÍ
Již deset let funguje Finská asociace datových center jakožto nezávislá nezisková organizace zaměřená na toto dynamicky se rozvíjející průmyslové odvětví. Aktuálně sdružuje cca 100 firem, a to včetně řady zahraničních. Asociace pořádá networkingové i vzdělávací akce a zaměřuje se i na ISO standardizaci datových center. Aktivně též podporuje zavádění vysokoškolských programů zahrnujících specifické vzdělávací kurzy k problematice datových center. V současnosti největší plánovanou akcí je „Future Data Summit“, který se bude konat 16. října 2024 v Helsinkách a jehož by se mělo zúčastnit více než 350 zástupců z oblasti datových center a cloudového průmyslu.
V CENTRU POZORNOSTI GLOBÁLNÍCH GIGANTŮ
Finsko je v oblasti výstavby a rozvoje datových center cílovou zemí mnoha globálních gigantů v oblastí ICT. V únoru 2024 podepsal Microsoft s druhým největším finským městem Espoo memorandum o spolupráci na dalších pět let, které kromě řady dalších oblastí zahrnuje investici do nového udržitelného datového centra. Centrum rozkládající se na 28 hektarech bude využívat plně bezemisní elektřinu a kromě datových služeb a vývoje nových digitálních řešení pro místní průmysl bude využívat inovativní technologii pro zpracování zbytkového tepla, a to dokonce v celosvětově rekordním měřítku.
Prostřednictvím energetické společnosti Fortum, jež na systému spolupracuje například i s firmou Hitachi, by takto mělo být zajištěno vytápění pro 250 tisíc uživatelů. Zajistí se tak potřeby cca 40 % celého Espoo, přičemž každoročně by se mělo ušetřit 400 tisíc tun CO2. Koncem května letošního roku oznámil Google v souvislosti s posilováním svého rozvoje AI v Evropě investici ve výši 1,1 miliardy dolarů do rozšíření svého datového centra u finského města Hamina. Centrum již nyní z 97 % procent využívá bezuhlíkovou elektřinu pocházející z obnovitelných zdrojů a jádra a zbytkové teplo je využíváno pro dálkové vytápění rezidenčních i veřejných budov v blízké Hamině. Své vlastní datové centrum ve finském Kajaani nyní buduje i společnost XTX Markets, která se zaměřuje na algoritmické obchodování s cennými papíry a kryptoměnami.
Daniel Horák, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Helsinkách
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?