Sazby ve světě v příštím roce – BoJ nahoru, v USA dolů, ale po roce stále mírná restrikce?
Sazbám americké centrální banky je podle mne na akciovém trhu věnována příliš velká pozornost. Do požadované návratnosti akcií se promítají jen nepřímo a do ekonomického růstu a tudíž i růstu zisků také. Mnohem větší roli tu mohou hrát třeba finanční podmínky. S touto připomínkou se dnes podíváme, jak vidí vývoj na úrovni sazeb ve světě Goldman Sachs.
V dnešním prvním grafu vidíme predikce Goldman Sachs pro další vývoj sazeb ve vybraných vyspělých zemích. V investičních diskusích je pozornost zaměřena v naprosté většině případů na USA, v jejich případě GS čeká podle grafu do půl roku pokles sazeb o jeden procentní bod. A do roka o 1,5 procentního bodu. Spojené státy by v takovém scénáři trumfnul jen Nový Zéland, ale až v ročním časovém horizontu:
Zdroj: X
Druhý graf ukazuje predikce pro rozvíjející se ekonomiky, kam GS řadí i tu naší. Zde to banka vidí na roční pokles sazeb o 1,5 procentního bodu, v Polsku a Maďarsku o něco více. Ve srovnání se zeměmi jako Turecko, Egypt, či Ghana s Pákistánem to jsou v absolutní vyjádření změny minimální. Pouze v Malajsii a Vietnamu by sazby měly zůstat beze změny, nahoru podle predikcí nezamíří nikam.
Zdroj: X
Monetární politika, přesněji řečeno její kvalitativní – sazbová část, by tedy měla být v příštím roce ve světě znatelně uvolňována. Což ale nutně neznamená, že se stane uvolněnou. Sundávání nohy z brzdy totiž automaticky neznamená sešlapávání plynu. Na posouzení míry uvolňování, popřípadě uvolněnosti bychom museli srovnávat výsledné sazby se sazbami neutrálními. Tedy s odhady toho, jaké sazby ekonomiku ani nebrzdí, ani nestimulují.
Neutrální sazby jsou přitom podobně jako třeba riziková prémie akciového trhu konceptem logickým , ale v praxi číselně těžko uchopitelným. Například Bank of Canada v dubnu letošního roku odhadovala neutrální sazby u ní doma i v USA na 2,25 – 3,25 %. V prvním grafu uvedený pokles by tak americké sazby do roka dostal na úrovně nacházející se stále nad sazbami neutrálními. Tedy mírná brzda.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna