Ranní okénko - Eurozóna příliš nenadchla, ale americká inflace na dobré cestě
Čtvrtek bude patřit ekonomice Spojených států, kde budou zveřejněny výsledky za maloobchod a průmysl. Ještě předtím však dorazí data ze státu New York, která nabídne průzkum mezi podnikateli ve zpracovatelském průmyslu z dílny místního Fedu. Očekává se, že mírně rostoucí trend tohoto indexu by měl pokračovat i v srpnu, přestože hodnocení podnikatelského prostředí v daném odvětví pravděpodobně zůstane záporné. Z makroekonomických dat bude dále zveřejněn vývoj maloobchodních tržeb v červenci, které by se dle očekávání trhu měly meziměsíčně zvýšit o 0,3 % (vs 0,0 % v červnu). To by byla dobrá zpráva pro investory obávající se o udržitelnost kondice americké ekonomiky v současném i nadcházejícím kvartále, jelikož spotřeba domácností tvoří více než dvě třetiny HDP Spojených států. Míra inflace přitom pozvolna slábne, a tak by případný růst tržeb neměl významně ovlivnit ani rozhodování Fedu na zářijovém zasedání. Hůře na tom však může být americký průmysl, jehož růst bude podle mediánového odhadu analytiků nejspíše záporný (odhad -0,3 % m/m). Ještě v červnu přitom průmyslová výroba rostla tempem 0,6 % m/m.
Pohled zpět:
Včera dorazily zpřesněné údaje ohledně ekonomiky eurozóny, která podle druhého odhadu Eurostatu ve druhém čtvrtletí letošního roku reálně porostla o 0,3 % v mezičtvrtletním vyjádření. Pohledem meziročních změn šlo o růst ve výši 0,6 %. Potvrdilo se tak, že eurozóna se ve druhém čtvrtletí dokázala udržet „nad vodou“ navzdory kontrakci německé ekonomiky (-0,1 % k/k), když oproti očekáváním posílilo například Španělsko (0,8 % k/k) nebo Francie (0,3 % k/k). Celkově byl růst tažen spíše periferními zeměmi, když klíčové centrální ekonomiky v čele s Německem dosud nevykazují známky oživení. Spolu s údaji o HDP byl také zveřejněn kvartální vývoj zaměstnanosti, která se v souladu s naším i tržním odhadem zvýšila o 0,2 %. Aktuální čísla je však třeba vnímat s obezřetností, neboť finální data za druhý kvartál zveřejní Eurostat až po revizích v příštím měsíci. V neposlední řadě pak došlo k odhalení situace v průmyslu v měsíci červnu, kde však oproti odhadům došlo k poklesu produkce o 0,1 % m/m. V meziročním vyjádření jde o pokles ve výši -3,9 %, přestože náš i tržní odhad předpokládal snížení jen na úrovni 3 %. Zároveň byl směrem níže revidován květnový výsledek, kdy došlo k poklesu o 0,9 % m/m (vs původních -0,6 %). Pro celkovou ekonomiku eurozóny jsou tak vyhlídky do konce roku smíšené, očekáváme však, že další snižování úrokových sazeb bude hrát ve prospěch růstu i v současném kvartále, a v průměru by tak eurozóna mohla letos meziročně vzrůst o 0,8 %.
S potěšením včera trhy reagovaly na inflaci v USA, která oproti očekáváním mírně zpomalila a posunula se o kousek blíže inflačnímu cíli, když v meziročním vyjádření v červenci poklesla na 2,9 % (vs 3,0 % v červnu). Jádrová inflace se sice drží stále nad 3 % (aktuálně 3,2 % r/r), i tam jsou však patrné známky pokračujícího útlumu zdražování (3,3 % r/r v červnu), když k poklesům tempa růstu cen dochází bez přerušení již od července 2022. Stále více na dohled se tak zdá být i očekávané zahájení snižování úrokových sazeb, ke kterému by měl Fed přikročit již na nadcházejícím zasedání.
Akciové trhy včera hnány příznivým inflačním vývojem opět rostly, americký index S&P 500 si připsal 0,38 %, německý DAX +0,41 %. Pražská burza skrze index PX vzrostla o 0,26 %. Zatímco dolar vůči hlavním měnám oslaboval, koruna včera posílila i vůči euru a dosáhla úrovně 25,12 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory