Zvýšení výkonu předcházely několikaleté přípravy spočívající v detailních propočtech a analýzách bezpečnostních parametrů a modernizaci technologických i bezpečnostních systémů. Pro provoz využívá elektrárna stávající typ paliva. Díky drobným úpravám vzrostla teplota vody na výstupu z reaktoru o cca 2 °C z 298,4 na 300,4 °C. To při optimálních podmínkách znamená o 12 MWe vyšší elektrický výkon.
„Zdánlivě malé změny parametrů nám přinesou stovky tisíc megawatt elektřiny navíc ročně. Velkým benefitem zvýšení výkonu je fakt, že po potvrzení bezpečnostních rezerv nebyly nutné žádné rozsáhlé investice do zařízení. Celý projekt zároveň naplňuje zadání bezpečně provozovat všechny naše jaderné bloky nejméně 60 let,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Dukovany zvyšují efektivitu výroby průběžně. Po spuštění bloků v letech 1985-1987 byl výkon každého ze čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany 440 MWe, což odpovídá i původnímu označení typu reaktorů. Díky rozsáhlým modernizacím energetici zvýšili instalovaný výkon každého z nich na 500 MWe a nyní pokračují ve stejném trendu. Podobným vývojem prochází i Temelín, kde výkon každého z výrobních bloků vzrostl z 981 MWe na současných 1086 MWe.
„Všechny kontroly a testy provedené v rámci spouštění bloku prokázaly bezpečný provoz bloku a umožnily tak zvýšit tepelný výkon reaktoru a díky tomu dosahujeme historicky nejvyšší výroby elektrické energie. Letos plánujeme dosáhnout nového výkonového standardu ještě na prvním výrobním bloku, a na jaře příštího roku i na posledním čtvrtém výrobním bloku,“ dodává ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.
Aktuální projekt zaměřený na zvyšování bezpečnosti a efektivity dukovanské elektrárny odstartoval v plném míře v roce 2020. Jeho součástí byl i přechod na šestnáctiměsíční palivový cyklus, který od roku 2023 zajistil delší výrobní intervaly a zároveň zavedení paliva nové generace.
Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany