Převoz zraněného pacienta ze zahraničí může vyjít na statisíce
Každoročně se v zahraničí zraní tisíce Čechů, několik set jich dokonce i zemře. Repatriace, tedy převoz zraněného nebo nemocného turisty do zdravotnického zařízení nebo zpět do České republiky, pak může vyjít na statisíce. Pokud člověk nemá sjednáno cestovní pojištění, musí počítat se zaplacením nákladů ze svého. Transporty totiž nekryje Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC).
„V celkových nákladech závažnějších škodních událostí tvoří transport a repatriace velmi podstatnou část, ceny šplhají až do statisíců korun“, říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
V posledních dvou letech totiž opět došlo k výraznému navýšení nákladů na repatriace řádově o téměř 100 %. Souvisí to s vyšší frekvencí cestování, skladbou destinací a omezenou kapacitou tzv. stretcherů, kdy se na palubu letadla v podstatě umístí nemocniční lůžko. Nejvhodnější způsob transportu vždy doporučuje asistenční lékař a následně ho schvaluje pojišťovna.
Důležité je také počítat s tím, že Evropský průkaz zdravotního pojištění kryje pouze náklady na veřejně dostupnou zdravotnickou péči v dané zemi, a to pouze v rámci zemí Evropské unie. Průkaz tedy nepokryje převoz zraněného zpět do České republiky.
Letecká přeprava pro méně závažné případy
V nejjednodušším případě, kdy pacient může cestovat standardně na jednom sedadle, vychází náklady na transport v ekonomické třídě na přibližně 5-10 tisíc korun, pokud se jedná o bližší destinace jako jsou například Itálie, Španělsko či Egypt.
Častěji ale pacient potřebuje pro návrat domů více místa v letadle, například z důvodu zlomené nohy. „Je zcela běžné, že pro klienta kupujeme více sedadel, tzv. Extra seats. Většinou jde o tři místa. Náklady se pak násobí a letenky vyjdou na 15-30 tisíc korun,“ říká Vlastimil Divoký.
U vzdálenějších zemí, jako je například Dubaj, se pro převoz využívají místa v Byznys třídě, která je prostornější a pro zraněného klienta bezpečnější. „V takovém případě se ale už bavíme o nákladech přesahujících 50 tisíc korun. Naším cílem je vždy dostat klienta domů bezpečně, proto náš speciální transportní tým, který je součástí asistenční služby, vždy zvolí ten nejvhodnější způsob přepravy,“ říká Vlastimil Divoký.
Létající lůžko i ambulance
V případě vážného zranění, či pooperačního stavu se používá tzv. stretcher. Jde v podstatě o nemocniční lůžko instalované do letadla místo 9-12 sedadel, které klientovi zajistí průběžný monitoring, podávání kyslíku, a také péči doprovázejícího zdravotníka. Cena takového převozu se pohybuje v rozmezí 150-200 tisíc korun. „V těchto situacích obvykle vysíláme z ČR i našeho zdravotníka, který po celou dobu sleduje zdravotní stav pacienta. Cena stretcheru je vysoká i z důvodu, že charterové a nízkonákladové linky nejsou příliš ochotné k jeho umístění na palubu. Často z důvodu vysoké obsazenosti letadel,“ říká Vlastimil Divoký.
U velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života se využívá tzv. letecká ambulance. Jde o vypravené letadlo, které díky svému speciálnímu vybavením funguje jako létající JIP, která se pohybuje v nižších výškách kvůli dodržení optimálního tlaku vzduchu. „Jedná se o vůbec nejdražší typ transportu. Náklady na leteckou ambulanci začínají na zhruba půl milionu korun, přičemž ze vzdálenější destinace může převoz stát i více než jeden milion korun, říká Vlastimil Divoký.
Pozemní přeprava
Pokud se klient zraní v některé ze sousedních zemí, například na Slovensku či v Rakousku, často pro převoz stačí sanitka. Nejčastěji se využívá u lyžařských zájezdů. Cena převozu se počítá podle ujetých kilometrů a obvykle se pohybuje kolem 30–40 tis. Kč.
Letecký transport Cena | |
Běžné sedadlo | 5–10 tis. Kč |
Extra Seats | 15–30 tis. Kč |
Byznys třída | Od 50 tis. Kč |
Stretcher | 150–200 tis. Kč |
Letecká Ambulance | od 500 tis. Kč |
Pozemní transport Cena | |
Převoz sanitkou | od 30 tis. Kč |
Poznámka: Jedná se o přibližné částky. Cena převozu se může lišit podle konkrétního typu transportu, aktuálních cen přepravce a vzdálenosti od České republiky.
„S ohledem na vysoké ceny transportů může být cestování bez kvalitního pojištění zbytečný hazard. A to nejen se zdravím, ale i financemi. Pojištění stojí řádově nižší stovky korun, ale náklady na zdravotní péči a repatriace šplhají i do milionů,“ dodává Vlastimil Divoký.
ERV Evropská pojišťovna
ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru.
ERV Evropská nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již potřinácté byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializované pojištění.
Více informaci na: online.ervpojistovna.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Zásah záchranářů v zahraničí může turisty bez cestovního pojištění vyjít na statisíce korun
- Chyba senátorů může majitele bytů vyjít i na statisíce!
- Rozbřesk: Zásoby ropy mohou zůstat i nadále vysoké, aneb proč může snaha OPECu vyjít na prázdno
- Vláda schválila mimořádné ohodnocení zdravotníků a úhrady převozů pacientů do zahraničních nemocnic
- Záchranáři v Liberci mají nový speciální vůz pro převoz pacientů s nebezpečnou nákazou
- Záchranáři v Liberci mají nový speciální vůz pro převoz pacientů s nebezpečnou nákazou
- Zásadní změny. Sejít se může až 10 lidí, Češi mohou opět do zahraničí
- Češi v zahraničí chtějí volit. Proč jim vyjít vstříc?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla