Letem carry trade světem
Zvýšení pravděpodobnosti recese v USA spolu se zvýšením sazeb a intervencemi japonské centrální banky spustilo globální korekci cen aktiv. Klesají ceny akcií, masivně korigují kryptoměny. Ceny dluhopisů naopak vzrostly s tím, jak posloužily jako bezpečné přístavy. Index volatility vzrostl na úroveň, kterou jsme viděli během COVID 2020 a během finanční krize 2008.
Abychom čísla dostali do kontextu, následující graf ukazuje vývoj od začátku roku. Takže zatímco od začátku tohoto měsíce americké a evropské akcie ztratily cca 6 % hodnoty, tak od začátku roku jsou stále +2, respektive + 9 %. Proto korekce.
Pokles cen rizikových aktiv v reakci na riziko recese je přirozená reakce. Rozsah poklesu ale podpořily i tzv. carry trady a situace v Japonsku. Centrální banka zvýšila sazby o něco více než očekával trh a intervenovala na devizovém trhu, aby podpořila slábnoucí měnu. Opět nic super zvláštního, když si uvědomíme, že inflace v Japonsku se už nějako dobu pohybuje nad dvěma procenty.
Nicméně když dojde k propojení a zapáčení, tak obraty mohou přinést takovou volatilitu. Oblíbeným obchodem v posledním roce a půl bylo půjčit si za „nulu“ v Japonsku, směnit japonské jeny za USD a nakoupit nějaké aktivum, které vypadá, že už bude jen růst. Dva zjevné problémy. Aktiva nemusí jen růst, zvlášť rizikové. Ano, každý si myslí, že dokáže časovat trh, dokud nedostane první ránu, jak říkává Tyson. Druhý problém je, že když si půjčíte s japonské měně a potřebujete koupit aktivum v jiné měně, tak musíte měnu prodat. Když to děláte ve větších objemech, tak měna oslabuje. Přesně to se stalo JPY. Pokud nezajistíte kurzové riziko, tak na svých bedrech nesete další riziko v případě obratu. Nicméně tohle přece dělají všichni a měna dál oslabuje = zajišťovat je zbytečné. Dále, japonští investoři jsou největšími věřiteli světové ekonomiky v čistém vyjádření, vlastní obrovská portfolia amerických a australských sekuritizovaných úvěrů. Navíc slabší JPY zvyšoval zisky japonských firem a lákal zahraniční investory na japonský akciový trh. Pak stačí, aby přišla centrální banka a začala intervencemi oslabující měnu korigovat, aby to neohrožovalo její inflaci a ekonomiku. Bum, první ztráta. Riziko recese v USA, pokles cen aktiv, bum další ztráta. Když se to stane takto rychle za sebou, tak už to zní jako dávný hit bum, bum, bum (now let me here you say way-ooh).
Zjednodušený výpočet ukazuje, že masivní carry trade, který stabilně vydělával, tak najednou byl v minusu cca 20%. Pokud máte pozici zapáčenou půjčkami a přijde pokles, tak se ozve kouzelné sluchátko, tzv. margin call, který vás nutí ztrátu dorovnat. Dorovnat ji můžete tak, že něco/cokoliv prodáte. To vyvolá další pokles. Rozvázaný carry trade znamená nakoupit zpět JPY, což vede k dalšímu posílení měny, což ztrátu zvyšuje. Čím později zareagujete, tím větší ztrátu riskujete, tím větší tlak na prodej. Proto může být korekce takto prudká.
Jak to bude pokračovat? Fed uklidňoval trhy, že americký ekonomika není v recesi. Důležitou zprávou z dnešního rána je, že japonské centrální bance podařilo zklidnit nervozitu investorů a akciový index TOPIX posílil o +11 %. Na druhou stranu po takovém propadu má trh tendenci se nervózně dívat kolem, kdo to vlastně odnesl. Taková korekce má své vítěze a poražené. A poražené firmy budou lepit ztráty prodejem aktiv na v létě méně likvidní trhy.
Adam Tooze, poukazuje na několik věcí: Za prvé, v JPY je stále hodně krátkých pozic a existuje hodně dlouhých pozic v amerických technologiích.
Za druhé, výprodej se omezuje především na akcie, rizikem je přelití na dluhopisový trh. Za třetí, do carry trades byly zapojeny i země typu Mexiko, ale periferie EMU (Španělsko, Portugalsko). Za čtvrté, Bitcoin není žádným zajištěním proti finanční nestabilitě.
Koruna po posílení po zasedání ČNB se drží blízko 25,25 CZK/EUR a regionální kolegyně PLN a HUF oslabily je mírně.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Letem světem: už známe odhady HDP ze světa i z Česka; česká inflace se utrhla ze řetězu
- Letem světem: už známe odhady HDP ze světa i z Česka; česká inflace se utrhla ze řetězu - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Letem světem: už známe odhady HDP ze světa i z Česka; česká inflace se utrhla ze řetězu - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Letem světem: Ifo; česká důvěra; nejlepší město na světě a kontejnerová doprava
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky