Firmy jsou opatrné, očekávají ochlazení investic (Průzkum SP ČR a ČNB)
Firmy jsou při plánování podnikatelských aktivit pro nejbližší měsíce spíše opatrné až negativní, a to i přesto, že postupně očekávají nižší inflaci. Výsledky průzkumu Svazu průmyslu a dopravy a ČNB mezi nefinančními podniky ve 2. čtvrtletí letošního roku naznačují nepříznivý výhled pro nejbližší měsíce – společnosti očekávají opětovné zhoršení nových zakázek a oproti předchozím zjišťováním avizují také ochlazení investic.
Dosavadní bariéry růstu se nezměnily
Firmy v šetření hodnotí i klíčové faktory, které je podle jejich názoru omezují v možném růstu. Mezi nejproblematičtější se opakovaně řadí ceny materiálů a surovin, vysoké ceny energie, vysoké náklady na práci nebo nedostatek kvalifikované pracovní síly. Významně omezující je také nedostatečná tuzemská či zahraniční poptávka.
„Respondenti hodnotí i meziroční vývoj daných bariér. Ke zhoršení došlo především u cen materiálů a surovin (nejspíše i v návaznosti na nedávné zdražení některých průmyslových surovin jako například měď či hliník). Situace se zhoršila také u vysokých nákladů na práci ve spojení s nedostatkem pracovní síly. Negativně z meziročního srovnání vyšla i domácí a zahraniční poptávka,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské a hlavní analytik Svazu průmyslu a dopravy.
Investiční očekávání se na letošní rok znatelně snížilo
Ve 2. čtvrtletí letošního roku se bohužel změnil trend investičního sentimentu pro nadcházejících 6-12 měsíců. Zatímco předchozí průzkumy ukazovaly pozitivní saldo plánované investiční aktivity, teď to vypadá opačně. Vážené saldo investičních očekávání na příštích 6 měsíců kleslo až na -10,8 %, což rozhodně nenaznačuje pozitivní nastavení.
Pozn.: Vážené saldo v kladných číslech značí převis pozitivních očekávání firem nad negativními (v %), převis negativních očekávání nad pozitivními značí záporné znaménko a indikuje pokles investiční aktivity. Hodnoty jsou očištěné/vážené dle tržeb firem.
Nepříznivý vývoj investic v letošním roce ukázaly i výsledky HDP za 1. čtvrtletí, kdy investice do fixního kapitálu poklesly jak v mezičtvrtletním (o 7,9 %), tak i v meziročním (o 2,7 %) pojetí.
Klíčové faktory limitující investiční rozhodování
Podniky v tomto průzkumu uvádějí i konkrétní faktory, které mohou limitovat jejich investiční rozhodování. Obvyklou příčinou je nízká návratnost navrhovaných investic (18,2 % respondentů), dále nejistota budoucí poptávky (17,4 %) nebo nedostatek kvalifikovaných pracovníků (11,3 %). Dle očekávání se mírně snížil počet respondentů upozorňujících na vysoké úrokové sazby (aktuálně 8,2 % oproti dřívějším 10-11 %), což zřejmě koresponduje se snižováním úrokových sazeb ČNB.
Příliv nových zakázek se neočekává, zhoršil se zejména výhled na nejbližší měsíce
Očekávání nových zakázek ze strany firem je spíše negativní. V následujících 6 měsících podniky predikují zápornou stagnaci (vážené saldo – 0,1 % značí poměrně vyvážený poměr optimistických a negativních výhledů).
Oproti minulému šetření se však zhoršil výhled na příští čtvrtletí. Vážené saldo očekávání na následující 3 měsíce se propadlo až na -13,1 %. Výsledky tedy dokládají přetrvávající nízkou důvěru podniků v budoucí poptávku, a to zejména pro nejbližší budoucnost.
Slabá poptávka je bohužel patrná i z jiných indicií. Nové průmyslové zakázky dle aktuálních údajů ČSÚ (data za květen) opět reálně poklesly a podobný trend lze pozorovat i v Německu, hlavním odbytišti našich výrobků. Setrvale slabou poptávku v průmyslu napříč celým kontinentem naznačuje také Index nákupních manažerů. Poslední červencový indikátor důvěry ČSÚ potvrdil také odraz této situace na ekonomickém sentimentu v průmyslu, kdy nedostatečnou poptávku za bariéru růstu označilo 44 % respondentů.
Stabilizace inflačních očekávání
Pozitivní zprávou je pokračující pokles inflačních očekávání podniků, a to jak u spotřebitelské inflace, tak i u výhledu zvýšení cen vstupů či výstupů.
Neplatí to však pro odhad vývoje výdajů za mzdy. Podniky i nadále očekávají poměrně vysoký nárůst mezd, který atakuje 5 %. Mzdové tlaky pravděpodobně souvisí jak s dlouhodobým nedostatkem pracovníků na trhu, tak s nedávným poklesem reálných mezd a snahou kompenzovat snížení kupní síly obyvatel.
V každém případě je však patrné ukotvení inflačních očekávání podniků na nižších úrovních, což je zásadní předpoklad dlouhodobé cenové stability.
Aktuální průzkum mapuje situaci ve druhém čtvrtletí 2024 a očekávání respondentů zejména pro zbývající část roku. Ačkoliv se letos očekává mírné oživení a určité zlepšení hospodářské situace, sentiment nefinančních podniků zůstává prozatím spíše negativní s určitou opatrností a obavami ve výhledu.
Projděte si kompletní data ze společného šetření SP ČR a ČNB mezi nefinančními podniky.
Poslední zprávy z rubriky Stát:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?