Olympiáda v Paříži je ekonomické fiasko. Pařížané litují, že se do ní nechali „uvrtat“, na rozdíl od prozíravějších občanů Budapeště či Hamburku
Olympiáda v Paříži zatím zanechává spíše „upatlaný“ otisk. Špinavou vodu v Seině. Sabotáž na železnici. Nešťastný zahajovací ceremoniál, který, ať už si o něm myslíme cokoli, objektivně promarnil příležitost alespoň trochu pospojovat nyní tak rozdělený svět. A podobně nešťastné Pařížany, kteří lamentují nad dramatickým úbytkem hostů v restauracích či hotelech, ale také nad drakonickými bezpečnostními opatřeními.
Zdroj: Marek Simon; pro Kurzy.cz
Pařížané na vlastní kůži pociťují, že někdejší teze politiků o tom, že si Evropa ani v důsledku islamistických teroristických útoků nenechá vzít svůj dosavadní způsob života, byly jen báchorkou. Právě tuhá bezpečnostní opatření, které těžko snesou srovnání s předchozími olympiádami, jež ještě nenabývaly podoby masivního celonárodního policejního a armádního cvičení, mrazivě dokládají, že Evropané si už svůj způsob života vzít už nechali. V ulicích francouzské metropole se momentálně nachází na 45 tisíc policistů, deset tisíc vojáků a 22 tisíc pracovníků soukromých bezpečnostních agentur.
Finální účet za tento olympijský „výjimečný stav“ přitom ještě neznáme – francouzské úřady vykazují stran výdajů velmi slabou transparentnost. Každopádně bezpečnostní opatření bývají při podobných akcích tou nejnákladnější položkou. A to už před zahájením olympiády bylo zřejmé, že náklady na ni více než dvojnásobně překročí původní rozpočet. Podle květnové studie Oxfordské univerzity (*) dosáhnou reálné – o inflaci očištěné – náklady na pařížské hry minimálně 115 procent původně předpokládané částky. Zřejmě to však bude více, právě i kvůli nákladným bezpečnostním opatřením.
Vedle vícenákladů je dalším problémem vlastní návratnost investic do zajištění olympiády a její bezpečnosti. Bezpečnostní opatření mají svůj neblahý efekt nejen právě na straně nákladů, leč i příjmů. Od návštěvy francouzské metropole totiž odrazují turisty, kteří by jinak přijeli. Takže zatímco provozovatelé tamních restaurací či hotelů čekali díky olympiádě „vejvar“, nyní suší slzu. Hostů jim ubylo často v rozsahu velkých desítek procent oproti běžnému stavu. Řada Pařížanů tak i přes kompenzaci, které se od státu za policejní kordony dostane třeba právě provozovatelům restaurací, lituje, že nebyli prozíraví jako občané Budapešti, Hamburku či Bostonu. V těchto městech si tamní politici také pohrávali s myšlenkou pořádání her, avšak obyvatelstvo se vzbouřilo. Takže města se z ucházení o olympijské hry raději stáhla.
Právě tužba politiků, ať už místních nebo celonárodních, po vlastním „pomníčku“, je klíčovým důvodem, proč se ještě stále nacházejí místa, která o pořádání olympiády vůbec stojí. Byť to bývá – jako v případě již tak předlužené Francie – na další dluh. Ten ale splácí a splácet budou všichni daňoví poplatníci, ne sami politici, pochopitelně. Míst, která chtějí olympiádu, ale povážlivě ubývá. A pařížské olympijské fiasko bude další varováním.
Mezinárodní olympijský výbor má už nyní značné potíže zlákat další města či místa, jež by olympiádu pořádat chtěla. Když minulý týden výbor přidělil zimní olympiádu roku 2030 francouzským alpám a tu roku 2034 zase americkému Salt Lake City, byla obě místa jedinými kandidáty. Navíc v případě olympiády v Salt Lake City není ještě úplně „ruka v rukávu“. Americké ministerstvo spravedlnosti se totiž snadno může s Mezinárodním olympijským výborem dostat „do křížku“. Prošetřuje totiž, proč výbor před třemi lety na olympiádě v Tokiu nepotrestal čínské plavce, u nichž krevní testy odhalily zakázané látky. Možný střet americké administrativy s olympijským výborem může vést až ke stažení pořadatelství Salt Lake City.
Přitom v případě Salt Lake City nebo dříve měst, jako je norský Lillehammer nebo japonské Nagano, má pořádání olympiády alespoň ten smysl, že dané místo činí obecně známějším, dokonce světoznámějším. To může mít dlouhodobý pozitivní dopad v podobě vyššího turistického zájmu a souvisejících příjmů. Jenže rovna Paříž už žádnou takovou „reklamu“ nepotřebuje. Ta už je světoznámá natolik, že na tom žádná olympiáda nic nezmění. Takže turisty tedy vskutku městu bere, než aby mu díky ní přibývali, byť třeba až v budoucnu.
Nicméně, pařížské olympijské vícenáklady rozhodně nejsou výjimkou. Zmíněná studie Oxfordské univerzity totiž též dokládá, že ze všech civilizačních projektů vykazuje pořádání olympiády dlouhodobě druhé nejvyšší vícenáklady. S vícenáklady se potýkaly všechny olympiády minimálně od té římské roku 1960, která Itálii zadlužila natolik, že ji splácela ještě v tomto miléniu.
Hůře než olympiády už jsou na tom z hlediska vícenákladů jen projekty budování úložišť jaderného odpadu. Dokonce výstavba jaderných elektráren jde lidem lépe – s menšími vícenáklady – než pořádání olympiády!
Takže nepřekvapí ani to, že za čtyři roky bude letní olympiáda v Los Angeles v podstatě proto, že se žádné jiné místo o její pořádání neucházelo. A v Paříži je tedy ta letošní dost možná jen proto, že se řada původně konkurenčních míst z ucházení o ni postupně sama stáhla.
Zlatá éra olympiád je, zdá se, pryč. I proto, že západní země jsou často předlužené, takže nechtějí čelit ještě hlubším deficitům. A východní autoritářské režimy si už zase několik olympiád v uplynulých letech uskutečnily. A Západ v jejich očích ekonomicky, mocensky i společensky upadá, takže Čína & spol. ztrácí potřebu na něj propagandisticky dělat dojem.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
(*) https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4850085
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jedinec nic, celek vše! Ni zisk, ni slávu! Kupředu, zpátky ni krok! Hesla sokolů umučených nacisty
- OH 2012: Sázení na výsledky olympiády započalo, tipování na fotbalové EURO však olympiáda nepřekoná
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Investiční poradna - Mám u SETUZY 21 akcií,co s nimi je?Přišla jsem o ně se slavným Pitrou???AP. - často kladené dotazy
- Bank of Canada: Bitcoin je gambling a je potřeba jej regulovat. Blockchain je ale geniální - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Počasí: V průběhu dne se bude postupně oteplovat, srážky budou většinou přecházet do deště a zároveň jich bude ubývat.
- Čínské trhy obnovily obchodování a silněji poklesly, Mobius a spol vkazují Pekingu: Nechte na pokoji trhy a nechte klesnout akcie
- ECB nechala sazby v klidu a zvedla růstový výhled pro letošek, BoE nechala vše beze změn
- Čínské trhy obnovily obchodování a silněji poklesly, Mobius a spol vkazují Pekingu: Nechte na pokoji trhy a nechte klesnout akcie - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Saldo chyb a opomenutí, kurzové rozdíly (Saldo chyb a opomenutí, kurzové rozdíly) - ekonomika ČNB
- BIS/SWIFT: Pozice dolaru je stále neotřesitelná, snahy o alternativu jsou a budou marné, zvrátit to mohou jen USA
- -Obch.den 27.09.- trhy jsou tam kde jsme byly včera
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?