Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  25.07.2024 09:21:25

Ranní okénko - Klíčový odhad růstu ekonomiky USA ve 2. čtvrtletí

Dnes nás čeká pravděpodobně nejdůležitější údaj tohoto týdne a tím je úvodní odhad růstu HDP americké ekonomiky ve druhém kvartále. Tamní hospodářství v prvním čtvrtletí anualizovaně rostlo o 1,4 %, což bylo výrazné zpomalení oproti konci minulého roku. Detailní pohled na strukturu růstu ovšem odhalil, že nižší růst byl částečně způsoben volatilnějšími položkami, jako jsou změna stavu zásob a zahraniční obchod, jejichž příspěvek byl záporný. Nicméně se ukázalo, že i soukromá spotřeba ochabuje. Prvotní odhad pro první čtvrtletí sice naznačoval, že spotřeba domácností vzrostla o 2,5 %, ale finální odhad evidoval růst pouze o 1,5 %. To je výrazná korekce oproti druhé polovině minulého roku, kdy byl růst vyšší než 3 %. Právě silná domácí poptávka bránila rychlejšímu poklesu inflace, ale i díky stále restriktivní měnové politice Fedu se to začíná měnit. Navíc jsou patrné znaky mírně ochabujícího trhu práce, což může vyústit v začátek uvolňování měnové politiky v brzké době. Pravděpodobnost tohoto kroku na zářijovém zasedání se zvyšuje a výsledek HDP ve druhém kvartále je dalším dílkem do skládačky. Medián trhu očekává zrychlení dynamiky růstu na 2 %. Pokud by ale podobně jako v prvním čtvrtletí byl výsledek nižší, než se očekává, již tak vysoká šance snižování sazeb by se ještě zvýšila.

Z USA se dozvíme také, jak se vyvíjejí objednávky dlouhodobé spotřeby. Trh očekává, že v červnu jich bylo oproti květnu více o 0,3 % i díky vyššímu množství objednávek pro leteckou společnost Boeing. Vyšší úrokové sazby a politická nejistota ohledně nadcházejících prezidentských voleb navíc příliš firmy nepovzbuzuje v jejich investiční aktivitě.

V Německu bude zveřejněn červencový průzkum instituce Ifo týkající se hodnocení aktuální ekonomické situace a budoucích očekávání ze strany firem. Žádné výraznější změny se ani v jednom případě ovšem nepředpokládají, když trh predikuje téměř identické hodnoty indexů jako v červnu.

Pohled zpět:

Jediný údaj o tuzemské ekonomice v tomto týdnu přinesl zklamání, když celkový indikátor ekonomického sentimentu poklesl z červnových 98,0 bodů na aktuálních 95,1 bodů. Spotřebitelská důvěra klesla třetí měsíc v řadě a propadla se pod dlouhodobý historický průměr (100 bodů), když její index činí 98,4 bodů. Hlavním důvodem poklesu je, že domácnosti hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích 12 měsíců. Období vysoké inflace trvající tři roky znehodnotilo výraznou část úspor domácností, pokles reálných mezd byl jeden z nejvýraznějších v EU a není proto překvapivé, že domácnosti pociťují dopady tohoto těžkého období i v současné chvíli. Inflace sice poklesla k cíli ČNB, reálné mzdy v prvním čtvrtletí znatelně rostly, ale jejich propad nebyl ani zdaleka smazán. Rovněž nálada mezi podnikateli se snížila, když největší propad byl zaznamenán v oblasti průmyslu. Ten trápí stále nízká poptávka a zároveň se zvyšuje počet firem očekávající pokles tempa růstu výroby v příštích měsících.

Červencové výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) v Evropě byly zklamáním. V Německu i v celé eurozóně se očekávalo, že jak v odvětví služeb, tak ve zpracovatelském průmyslu dojde k mírnému zlepšení. Opak byl ale pravdou. Index pro zpracovatelský průmysl se u našeho západního souseda snížil z 43,5 na 42,6 bodů a v eurozóně z 45,8 na 45,6 bodů. Průmysl v Evropě tak nadále paběrkuje, a to není dobrá zpráva ani pro tuzemský průmysl. V případě služeb byl v Německu zaznamenán pokles z 53,1 na 52,0 bodů a v eurozóně z 52,8 na 51,9 bodů. Navzdory tomuto horšímu výsledku zůstává terciální sektor nad klíčovou hranicí 50 bodů oddělující expanzi a kontrakci odvětví.

Výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) v USA byl smíšený, když ve službách došlo k nečekanému nárůstu. Naopak průmysl propadl a to dokonce pod hranici 50 bodů, konkrétně na 49,5 bodů, přičemž trh očekával stejnou hodnotu jako v červnu (51,6 bodů). Dále byla publikována červnová statistika prodaných nových domů, ze které vyplývá, že se jich prodalo 617 tis., což je téměř identický počet jako v květnu.

Americký index S&P 500 včera ztratil 2,3 %, což byl nejhorší denní výsledek od roku 2022. Důvodem byly horší hospodářské výsledky společností Tesla a Alphabet. To mělo negativní vliv i na zbytek tzv. úžasné sedmičky, jejichž akcie rovněž tratily. Německý DAX odepsal 0,9 % a pražský PX 0,2 %. Koruna se během včerejška vyšplhala až k 25,45 EUR/CZK pravděpodobně v reakci na slova člena bankovní rady Tomáše Holuba, že je pro něj reálné, aby úrokové sazby byly na konci roku pod 4 %.

Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 14:37  Nezaměstnanost klesla podle očekávání (6.9.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 14:22  Český průmysl stále hlavním rizikem probíhajícího oživení ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)

Přečtěte si také:

26.07.2024Ranní okénko - Ekonomika USA dál solidně roste, co to znamená pro Fed? Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
28.03.2024Ranní okénko - Dnes finální odhady růstu HDP za 4.Q 2023 z ČR a USA Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688