Ranní okénko - Dnes finální odhady růstu HDP za 4.Q 2023 z ČR a USA
Dnes Český statistický úřad zveřejní svůj finální odhad HDP za poslední kvartál loňského roku. Konečné odhady příliš revizí nenabízejí, proto očekáváme, že bude potvrzeno, že česká ekonomika vzrostla mezičtvrtletně o 0,2 % a naopak meziročně poklesla o 0,2 %. V takovém případě by tuzemské hospodářství za celý kalendářní rok 2023 vykázalo pokles o 0,4 %. V tomto roce očekáváme mírné oživení především ve spojitosti s vyšší spotřebou domácností. To naznačují výsledky v maloobchodu na přelomu roku a také zvýšená důvěra mezi spotřebiteli dle nejnovějšího konjunkturálního průzkumu. Důvodem je zejména snížení inflace až k cíli ČNB, a tudíž po velmi dlouhé době růst reálných mezd českých občanů. Na druhé straně rizikem zůstává situace v průmyslu, který se potýká se stále slabou domácí i zahraniční poptávkou. Znepokojivé jsou zvláště snižující se predikce růstu Německa, kam míří největší podíl českého exportu.
Z Německa dorazí zpráva o stavu nezaměstnanosti. Žádná změna trendu se ovšem neočekává a trh predikuje, že nezaměstnanost v březnu podobně jako v prvních dvou měsících tohoto roku zůstane na úrovni 5,9 %.
Stejně jako v České republice i ve Spojených státech amerických bude publikován finální odhad HDP v posledním čtvrtletí minulého roku. I v tomto případě se očekává, že bude potvrzeno, že americká ekonomika anualizovaně vzrostla o 3,2 %, na čemž má největší zásluhu (téměř dvou třetinovou) stále silná spotřeba domácností. Odhad pro letošní rok je sice nižší než v minulém roce, ale obavy z recese se s pravděpodobností blížící se jistotě nenaplní a dokonce nemusí nastat ani tzv. „soft landing“, ale tzv. „no landing“ značící, že výkon americké ekonomiky nebude výrazněji poznamenán restriktivnější měnovou politikou Fedu.
Již dnes před pár minutami jsme se dozvěděli, jak se vyvíjely maloobchodní tržby za měsíc únor v Německu. Po předchozím meziměsíčním poklesu o 0,4 %, tentokrát trh predikoval naopak růst o 0,4 % ve srovnání s lednem. Výsledek byl ale daleko od prognózy trhu, když tržby v maloobchodu byly v únoru o téměř 2 % nižší než v lednu. Spotřeba německých domácností tak ani na začátku roku nezískala vítr do plachet.
Včerejší den nabídl pouze výsledky březnového konjunkturálního průzkumu v eurozóně, ze kterého vyplývá, že spotřebitelská důvěra zůstává i nadále pesimistická. Taktéž v oblasti průmyslu převládá skepse, ale její míra se tentokrát mírně snížila. Situace ve službách se oproti tomu výrazně liší, když se pohybuje okolo svého dlouhodobého průměru a je spíše pozitivnějšího charakteru, nicméně oproti očekáváním trhu v březnu ve srovnání s únorem vzrostla jen minimálně.
Akciové trhy mají za sebou velmi úspěšný den, když americký index S&P 500 posílil téměř o 0,9 % a německý DAX o 0,5 %. Pražská burza si připsala dokonce 1,55 % a překonala tak hranici 1500 bodů, což se jí podařilo poprvé od finanční krize v roce 2008. Koruna i nadále osciluje okolo úrovně 25,30 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři