Průzkum REBR: Češky častěji mění práci kvůli nízkým mzdám. Častěji také narážejí na překážky v kariérním postupu a více se vyhýbají používání AI
Ženy jsou častěji nuceny měnit práci kvůli nevyhovujícím mzdám a v letošním roce očekávají menší zvyšování mezd. S vyšší frekvencí čelí překážkám v kariérním postupu a řidčeji pociťují, že jsou v organizaci spravedlivě oceněny. Také mají horší přístup k technologiím, což mj. vede k tomu, že méně často využívají při práci umělou inteligenci. Průzkum Randstad Employer Brand Research 2024 odhaluje rozdíly mezi muži a ženami v pracovním prostředí v České republice.
Průzkum Randstad Employer Brand Research 2024 (zkráceně REBR) společnosti Randstad ukazuje rozdíly mezi muži a ženami na trhu práce. Nejzásadnější odlišnosti se týkají mezd. V druhé polovině minulého roku totiž měnila zaměstnavatele pětina žen, v letošním roce to plánuje dalších 25 % zaměstnankyň. Více jak polovina (52 %) z nich uvádí jako důvod fluktuace příliš nízké ohodnocení vzhledem k rostoucím životním nákladům, přičemž oproti předchozím letům je tento trend rostoucí.
S tím souvisí fakt, že 41 % pracovnic nedostalo od zaměstnavatele žádnou, ani jednorázovou, kompenzaci inflace (oproti 28 % mužů). K tomu více jak třetina (36 %) žen neočekává v následujícím období žádné navýšení, zatímco u mužů je to pouhých 23 %. Jen 42 % žen nadto pociťuje, že jejich firma jim poskytuje za stejnou práci stejné finanční ohodnocení (oproti 48 % mužů). „Ženy v současnosti opouštějí firmy o něco častěji než muži. A výše mzdy je pouze jedním z důvodů, proč se k tomu uchylují. Průzkum REBR poukazuje i na další faktory, které by měli zaměstnavatelé brát v potaz, pokud nechtějí přicházet o talentované a zkušené zaměstnankyně,“ upozorňuje Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika.
Dalším důvodem pro vyšší míru nespokojenosti a fluktuace je to, že ženy ve srovnání s muži vnímají nedostatek příležitostí a větší měrou čelí překážkám v kariérním postupu. Průzkum REBR ukazuje, že pouhá třetina (34 %) žen vnímá, že v jejich organizaci dostávají nejlepší příležitosti pracovníci, kteří si to nejvíce zaslouží (oproti 42 % mužů). Taktéž méně žen (35 %) než mužů (44 %) pociťuje spravedlivý přístup ze strany vyšších manažerů a jen 34 % žen (oproti 42 % mužů) cítí, že nejlepší příležitosti dostávají ti, kteří si to nejvíce zaslouží. Ženy také méně často vnímají, že jsou jejich jedinečné vlastnosti a dovednosti ve firmě ceněny (42 % žen oproti 48 % mužů).
Pokud jde o využívání umělé inteligence při práci, 56 % žen uvádí, že AI nikdy nepoužily, zatímco u mužů je to 47 %. Pouze 4 % žen využívají AI každý den (o 2 % méně než muži). Tento rozdíl naznačuje, že zaměstnankyně mají horší přístup k technologiím a jsou v jejich používání méně podporovány. „Firmy by měly investovat do vzdělávání a své zaměstnankyně v používání moderních technologií podporovat,“ doporučuje Martin Jánský.
O průzkumu REBR
Personální agentura Randstad již od roku 2018 zahrnuje Českou republiku do svého globálního průzkumu Randstad Employer Brand Research, zkráceně REBR. Tento výzkum značky zaměstnavatele je založený na vnímání široké veřejnosti a zahrnuje více než 173 000 respondentů z 32 zemí po celém světě. V České republice se průzkumu v roce 2024 zúčastnilo 4 821 respondentů ve věku od 18 let. Průzkum se zaměřuje na preference zaměstnanců a pomáhá firmám zlepšovat jejich značku zaměstnavatele.
Randstad
Společnost Randstad je globálním lídrem v segmentu HR služeb, specializuje se na řešení v oblasti flexibility práce a poskytování personálně poradenských služeb. Podporuje lidi a podniky v dosažení jejich skutečného potenciálu. Věří, že nejlépe se toho dá dosáhnout spojením lidského přístupu s využitím nejmodernějších technologií a aby poskytovala správná řešení ve správný okamžik, využívá jedinečnou kombinaci Tech a Data. Portfolio služeb, které společnost Randstad nabízí, zahrnuje klasické agenturní zaměstnávání a vyhledávání pracovníků na hlavní pracovní poměr, in-house řešení, executive search a komplexní řešení v oblasti HR.
Společnost Randstad N.V., která byla založena v roce 1960 se sídlem v Diemen (Nizozemsko), je kótována na NYSE Euronext Amsterdam. V roce 2022 měl Randstad 46 000 vlastních zaměstnanců a vytvořil příjmy v hodnotě 27,6 miliard eur. Společnost, působící ve 39 zemích celého světa, pomohla v roce 2022 najít smysluplné zaměstnání téměř 2 000 000 uchazečů u 230 000 klientů.
V České republice poskytuje společnost Randstad služby v oblasti agenturního zaměstnávání, procesního řízení lidských zdrojů a vyhledávání zaměstnanců na stálé úvazky prostřednictvím 21 pracovišť a sítě 170 konzultantů.
Více informaci na: www.randstad.cz
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zednické práce/pomocné práce/tesařské práce/klempířské práce - nabídka práce
- Zednické práce/tesařské práce/klempířské práce/sádrokartonářské práce, Letonice - nabídka práce
- Zednické práce/tesařské práce/klempířské práce/sádrokartonářské práce, Bučovice - nabídka práce
- Zednické práce/tesařské práce/klempířské práce/sádrokartonářské práce, Bučovice - nabídka práce
- PSČ Nízká Srbská, Machov - Nízká Srbská, Machov, podrobný rozpis PSČ
- Nízké výnosy bundu versus nízké riziko / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 26. 9. 2016
- Nízká Srbská 12, Machov na parcele st. 42 v KÚ Nízká Srbská
- LS Nafta - aktuální cena nafty s nízkým obsahem síry, graf vývoje ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 5 dnů - měna USD
- LS Nafta - ceny a grafy nafty s nízkým obsahem síry, vývoj ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 1 rok - měna USD
- LS Nafta - aktuální cena nafty s nízkým obsahem síry, graf vývoje ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 5 dnů - měna CZK
- LS Nafta - ceny a grafy nafty s nízkým obsahem síry, vývoj ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 3 měsíce - měna EUR
- LS Nafta - aktuální cena nafty s nízkým obsahem síry, graf vývoje ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 5 dnů - měna EUR
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna