10 tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když v zahraničí objeví problém
Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje ale hned několik bodů, kterým se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost, aby pojištění skutečně zafungovalo ve chvílích, kdy se o něj budete potřebovat opřít. Proč si pojistku jen tak nenaklikat „na autopilota“ na internetu?
I když si dnes každý může sjednat cestovní pojištění v řádu minut, nemělo by to proběhnout stylem hlavně rychle a co nejlevněji. Je vhodné se věnovat detailům, případně si nechat poradit odborníkem. Smyslem pojištění je, aby vás chránilo před zásadními finančními dopady nečekaných událostí, které se mohou v cizině vyšplhat mnohonásobně výše než u nás. Je hned několik situací, kdy vám nemusí základní varianta stačit.
Dostatečné limity pro léčebné výlohy
Limity jsou pomyslný strop, nad který už pojišťovna platit nebude. Nestačí tedy mít „jen“ pojištění, ale důležité je mít pojištění s dostatečným limitem. Pojišťovny mohou mít například celkový limit pro veškeré pojistné plnění, které vám v součtu poskytnou, a pak limity dílčí. Nejdůležitější je znát a adekvátně nastavit limit pro léčebné výlohy. Do hry pak vstupují ještě další sublimity, například za stomatologická ošetření nebo za léčbu zhoršeného zdravotního stavu v souvislosti s chronickým onemocněním. Veškeré náklady nad limit musíte hradit z vlastních prostředků, volte tedy pojistnou variantu, která bude mít limity dostatečně vysoko, obzvlášť pokud cestujete do zemí, kde se zdravotnictví pohybuje v úplně jiných cifrách, jako jsou třeba USA.
Když poškodíte někoho jiného
V základních variantách pojištění velmi často nenajdete ani pojištění odpovědnosti. Přitom pokud někomu způsobíte škodu, a zejména pak újmu na zdraví, můžete své úspory doslova zruinovat kvůli odškodnému. Stačí někoho omylem zranit třeba při sportu, způsobit trvalé následky a náhrada škody se v zahraničí vyšplhá klidně k milionům korun. Mít sjednané pojištění občanské odpovědnosti je jednoznačně vhodné celoročně i v České republice (lze to udělat například v rámci pojištění domácnosti), a rozhodně pak během pobytu v zahraničí. I zde si ohlídejte, jaké má nastavené pojišťovna limity u škod na zdraví a majetku, případně ušlého zisku.
Když nechcete jen sedět u bazénu
Pokud se chystáte trávit aktivní dovolenou v zahraničí, ověřte si, jaké typy sportů máte v pojištění zahrnuty v základní variantě, a co už musíte připojistit. Klasické dovolenkové aktivity bývají většinou v základu, i když pozor, najdou se výjimky, které mají i takové šnorchlování mezi rizikovými sporty. Pokud byste se zranili při aktivitě, na kterou se pojištění nevztahuje, pojišťovna nebude plnit. Chcete-li mít jistotu, zvolte připojištění rizikových sportů, které vám pokryje většinu aktivit. Některé adrenalinové a extrémní sporty jsou ale běžně nepojistitelné.
Přítel na telefonu
Kvalitní cestovní pojištění bude zahrnovat také asistenční službu. Neváhejte si za tuto službu případně připlatit nějakou tu korunu navíc. Když si v nějaké situaci nebudete vědět rady, proškolený operátor vám přesně poradí, co máte dělat, kde je nejbližší zdravotnické zařízení či jaká zdravotní péče je vaší konkrétní situaci adekvátní – i z pohledu pojistného plnění. Dokáže také zajistit tlumočníka, právní pomoc nebo převoz zpět do Česka. Číslo asistenční služby si uložte do mobilu ještě před výletem spolu s číslem vaší pojistky, ať ho máte vždy po ruce. Linka je dostupná nonstop odkudkoli. A pokud nejde o bezprostřední ohrožení života či zdraví, měla by být prvním kontaktem, který v případě potíží a nejistoty vytočíte.
Jedete-li vlastním vozidlem, které obvykle není starší 15 let, a nemáte sjednané havarijní pojištění, doporučujeme s cestovním pojištěním sjednat i autoasistenci, která zajistí pomoc při poruše vozidla – například jeho odtah ze zahraničí zpět do ČR nebo zajistí náhradní ubytování pro posádku. Opět je dobré seznámit se v rámci pojišťoven s limity a rozsahem asistenčních služeb.
Když se něco stane ještě před odjezdem
Kupujete zájezd s předstihem? Máte často nemocné děti? Nechcete, aby našetřené peníze na dovolenou vyletěly oknem? Vyplatí se pojištění storna zájezdu nebo cesty. Pozor ale na termíny! U části pojišťoven je nezbytné připojištění sjednat v rozmezí jednoho až maximálně tří dnů po uhrazení cesty či pobytu. U některých maximálně 15 dní před odjezdem. Každá pojišťovna má podmínky trochu jiné. Někde musíte počítat se spoluúčastí, jinde pojišťovna uhradí celou částku. Rozmezí se zpravidla pohybuje v rozpětí 80–100 % storno poplatků. Pojištění se nevztahuje pouze na zájezdy přes cestovní kancelář, platí i pro individuálně zaplacené ubytování, letenky a další poplatky.
Nejen, když se zatoulají zavazadla
Ztracení, odcizení, zničení… V případě ztracené cestovní tašky s osobními věcmi a elektronikou můžete přijít o majetek v hodnotě desetitisíců. Opět proto dobře projděte limity pojistného plnění. Nezapomeňte, že na některé položky (typicky hotovost či šperky) a situace (odcizení tašky ze stanu či odemčeného auta) se pojištění nemusí vztahovat vůbec.
Je cestovní pojištění ke kartě dostatečné?
Dost možná máte k platební či kreditní kartě sjednané pojištění do zahraničí, které má třeba i celoroční platnost a při cestách do ciziny už další pojištění neřešíte. Za poslední roky se tyto pojistné balíčky ke kartám podstatně zlepšily, ale i ony mají své limity, podmínky a výluky. Určitě se tedy podívejte, co vám banka na cesty „nabalila“. Pokud vám takové pojištění přijde nedostatečné, můžete se ještě individuálně připojistit v cestovním pojištění.
To stejné může platit i pro nabízené cestovní pojištění při koupi zájezdu u cestovní kanceláře. I v tomto případě je dobré zkontrolovat limity a další podmínky a případně uzavřít kvalitní pojištění s dostatečnou ochranou raději individuálně.
I pár skleniček může být v pohodě
Když dojde k nějaké pojistné události, může hrát důležitou roli, zda jste byli v tu dobu pod vlivem alkoholu. V takovém případě může pojišťovna plnění krátit, nebo dokonce zcela odmítnout. Existují ale i cestovní pojistky, které mají určitou toleranci k hladivě alkoholu v krvi, takže i pár skleniček, samozřejmě při dodržení místních zákonů, z pohledu pojištění nevadí.
Pojistěte se i k sousedům
I když se díky schengenskému prostoru dnes po většině evropských zemí pohybujeme zcela volně a hranice k sousedům překročíme raz dva, nepodlehněte dojmu, že nejste v cizině a vystačíte jen s „kartičkou“ české zdravotní pojišťovny. V mnoha případech se to v zahraničí nevyplatí, zdravotní pojišťovny uhradí jen náklady za nezbytnou péči, a to ještě jen do výše českých cen nebo bez proplacení spoluúčasti. Takový převoz sanitkou přes hranice nebo zásah horské služby vás bez cestovního pojištění přijde klidně na desetitisíce.
V klidu i v Česku
I když cestujete jen po Česku, kde případné léčebné výlohy zaplatí vaše zdravotní pojišťovna, zvažte cestovní pojištění, které lze sjednat i pro tuzemskou dovolenou. Když budete mít krytá rizika úrazů, ztráty zavazadel nebo odpovědnost za způsobené škody, bude se vám lépe spát i cestovat.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?