Velká Británie - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Sektor lékařských technologií ve Spojeném království vytváří roční obrat 26,4 mld. GBP. Jedná se o velký dovozní trh, který je velmi vnímavý k novým a inovativním technologiím. Britské veřejné zdravotnictví je dlouhodobě podfinancovanou oblastí. Rozsáhlé investice do zdravotnictví tak představují jednu z hlavních priorit vlády. Finance poputují na obnovu a výstavbu britských nemocnic, a to jak stavební, tak především přístrojovou modernizaci, neboť řada nemocnic hlásí nedostatek či zastaralost nezbytného lékařského vybavení a diagnostických přístrojů. Vláda se zavázala, že do konce roku 2030 uskuteční výstavbu až 48 nových zdravotnických zařízení s financováním 22 mld. GBP; zde se nabízí propojení s oblastí stavebního průmyslu. Zvláštním tématem je pak digitalizace zdravotnictví a podpora modernizace diagnostiky rakovinových onemocnění, např pomocí umělé inteligence.
Zdravotní sektor (Národní zdravotní služba, NHS) patří dlouhodobě k deklarovaným prioritám vlády. Většinu nákupu lékařské technologie provádějí nemocniční trusty, které ročně utratí v průměru 10,4 mld. GBP na klinické dodávky, včetně lékařské techniky. NHS nutně potřebuje v první řadě realizovat projekty obnovy řady nemocnic (jak stavební, tak především přístrojové), neboť deficit údržbových prací na nemocnicích čítá zhruba 6,5 mld. GBP, 42 % budov zdravotního sektoru bylo postaveno před rokem 1985. Strategie britské vlády proto usiluje o výstavbu 48 nových nemocnic po celém Spojeném království do roku 2030 s celkovým financováním 22 mld. GBP. Stavba asi 8 nemocnic bude však dokončena až po roce 2030. Medical technology strategy (2023) nastiňuje dvě konkrétní oblasti zaměření: primární péče a diagnostika (volitelná obnova, včasná diagnostika, zapojení průmyslu a připravenost na pandemii).
Britská vláda zvyšuje také celkový rozpočet NHS. Na podzim 2022 bylo oznámeno, že NHS bude poskytnuto dalších 8 mld. GBP s dodatečným příspěvkem 3,3 mld. GBP v letech 2023 a 2024. Finance budou využity například na výstavbu nemocničních oddělení, jednotek intenzivní péče, operačních sálů a porodních služeb, přičemž má dojít také ke zlepšení nedostačujícího vybavení psychiatrických klinik. V rámci modernizace by mělo dojít také na obnovu zastaralé počítačové infrastruktury, modernizaci a doplnění vybavení, neboť 4 z 10 nemocnicí NHS v Anglii musí používat zastaralé lékařské vybavení včetně 37 let starých rentgenových přístrojů. Britské nemocnice mají v přepočtu na jednoho obyvatele méně vybavení ve srovnání se zeměmi OECD, například 3x menší podíl přístrojů na magnetickou rezonanci či výpočetní tomografii, než má Německo. Již v roce 2019 britská vláda oznámila vymezení 1,8 mld. GBP k výstavbě, údržbě a nákupu nového vybavení pro NHS v Anglii, zejména magnetických rezonancí, počítačových tomografů a mamografů. Připraven je také plán na modernizaci diagnostiky rakovinových onemocnění v podobě financování 300 nových diagnostických zařízení v 78 nemocnicích napříč Anglií.
Do roku 2025 bude 20 % populace Spojeného království starší 65 let. Odhaduje se, že v odvětví výstavby ubytování pro seniory existuje významný potenciál inovací a růstu.
Trendem je i digitalizace zdravotní péče a zároveň se zvyšuje poptávka také po platformách, které propojí lékaře s pacienty. Digitální inovace tvoří klíčovou součást plánu NHS Long Term Plan (2019), dokumentu, který nastiňuje priority a cíle na příštích deset let. Konkrétní digitální priority a cíle lze nalézt v dokumentu A plan for digital health and social care (2022). V březnu 2024 vláda přislíbila dodatečné finance pro zdravotnictví ve výši 6 mld. GBP za účelem zvýšení efektivity. Investuje 3,4 mld. GBP k modernizaci IT systémů NHS. Na vývoj a implementaci systémů elektronických zdravotních záznamů (EHR systems) v rámci NHS vláda vyčlenila dalších 487 mil. GBP. Další prostředky budou alokovány na digitální transformaci a využití umělé inteligence. Existuje také poptávka po nástrojích klinické efektivity, inovativních aplikacích a nástrojích pro analýzu zdraví, nástrojích pro vzdálené konzultace a monitorovacích zařízeních. Jedná se již o velmi dobře rozvinutý a konkurenční trh, který hostí řadu předních technologických společností. Trh nabízí příležitosti i pro menší firmy a vývojáře.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz