Velká Británie - Civilní letectví, vesmír, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Spojené království má pověst světového centra excelence pro návrh a výrobu motorů, vrtulníků, křídel, konstrukcí a leteckých systémů (včetně podvozků). Kromě výroby má také prosperující sektor údržby a oprav, který poskytuje služby velkému počtu vojenských a civilních letadel. Země disponuje třetí největší leteckou sítí, kterou bude do roku 2050 dle prognózy britského ministerstva dopravy využívat 450 mil. cestujících. Ve Velké Británii působí více než 3 000 aerospace společností. Spojené království nabízí příležitosti napříč vesmírným sektorem, který má v současnosti pro ekonomiku hodnotu více než 16,4 mld. GBP ročně. Vesmírné technologie jsou jednou z priorit britské vlády. V komerčním vesmírném průmyslu si Británie stanovila cíl zaujmout 10 % globálního vesmírného trhu do roku 2030 (nyní okolo 6,5 %). V zemi sídlí odhadem 1 590 organizací s aktivitami souvisejícími s vesmírem.
Sektor letectví je pro Británii klíčový, což dokazuje i strategie Aerospace Sector Deal, která se zavázala k navýšení veřejných investic do výzkumu a vývoje na 12,5 mld. GBP. Příkladem spolupráce je Aerospace Technology Institute s financováním až 3,9 mld. GBP. Cílem tohoto programu je nabídnout financování výzkumu a technologického rozvoje za účelem udržet a posílit pozici UK v oblasti civilního letectví (tedy investice do výroby motorů, křídel, leteckých systémů a podobně). Britská vláda investovala 20 mil. GBP do tzv. National Aerospace Technology Exploitation Programme, který se věnuje vývoji 80 leteckých technologií v britském dodavatelském řetězci.
Mezi hlavní oblasti poskytující příležitosti pro české firmy ve Spojeném království nadále patří: aerodynamika, pohon, letecké konstrukce a pokročilé systémy. Uplatnění by mohly najít české firmy, které se zabývají jak výrobou nových modelů letadel, tak pouze jednotlivých částí. Nicméně příležitosti mohou nalézt také firmy věnující se pokročilým systémům jako je avionika, velký potenciál mají i hybridní a plně elektrická letadla, která dle Británie představují budoucnost letecké mobility.
Velká Británie je světovým lídrem ve vývoji nových technologií v této oblasti a chce jím zůstat i do budoucna - inovace jsou financovány například z programu Future Flight (součástí Industrial Strategy Challenge Fund), s dotací až 125 mil. GBP. Tyto prostředky budou využity například na vývoj integrovaných leteckých systémů či nových přistávacích zařízení.
V současné době je na základě strategie Jet Zero kladen důraz především na vývoj tzv. zelených technologií, které pomohou Velké Británii dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Konkrétně v roce 2022 vyčlenila vláda 273 mil. GBP na výstavbu letadel na solární pohon či dronů, které budou přenášet zdravotnický materiál. V neposlední řadě investuje britská vláda také do výzkumu a využívání udržitelného leteckého paliva, k čemuž byl založen Advanced Fuels Fund s rozpočtem 165 mil. GBP.
Drony představují další příležitost, neboť poptávka po nich roste a možností jejich využití neustále přibývá, v oblastech od záchranných služeb po stavebnictví a těžbu ropy a plynu. Vznikají tak nové příležitosti pro firmy, které poskytují platformy, senzory a software. Britská vláda, která odhaduje, že komerční drony budou ve Spojeném království do roku 2030 samozřejmostí, by mohla do britské ekonomiky přispět až 53 mld. GBP.
V oblasti vesmírného průmyslu se Británie soustředí především na výzkum a výrobu nano a malých satelitů, přičemž v současné době pochází 40 % těchto satelitů na oběžné dráze právě ze Spojeného království. Globální satelitní služby také tvoří základ nejméně 18 % HDP Spojeného království (370 mld. GBP). Tomu odpovídají i vládní programy na podporu výzkumu i stavbu infrastruktury. V sektoru stoupají investice i zaměstnanost, sektor v roce generoval 17,7 mld. GBP z celkové hrubé přidané hodnoty Británie v celém dodavatelském řetězci. Zaštiťující vládními strategiemi jsou National Space Strategy (2021), Defence Space Strategy (2022) a Space Industrial Plan (2023) a National Space Strategy In Action (2023).
Další oblast výzkumu představují suborbitální lety, pro které nabízí skvělé podmínky Skotsko. Průmysl a vláda spolupracují na vývoji britských kosmodromů, nosných raket a malých satelitních technologií. Tyto technologie budou doplněny službami, jako jsou testovací zařízení. Komerční vesmírný sektor zaznamenává stabilní investice do nových a stávajících vesmírných technologií a služeb, přičemž finanční prostředky pocházejí především z odvětví a z rizikového kapitálu s určitou vládní podporou. Program ministerstva obrany Defence Science and Technology Laboratory (DSTL) během příštích pěti let investuje 100 mil. GBP k využití potenciálu vesmírných technologií pro obranu.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz