Ukrajina - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Připojení Ukrajiny k jednotnému evropskému trhu s elektřinou předpokládá nejen modernizaci generujícího zařízení a sítí. Synchronizace s ENTSO-E také zajistí demonopolizaci trhu s elektřinou, pomůže zavést efektivní transparentní evropská pravidla/postupy a otevře příležitosti pro nové investice do zahraničně hospodářské činnosti, což je velmi důležité vzhledem k pozitivním zkušenostem českých firem na trhu obnovitelných zdrojů energie na Ukrajině.
Ostřelování infrastruktury vede k nárůstu zatížení energetické soustavy a vzniku výrazných komplikací při zabezpečení dodávek elektrické a tepelné energie. Poškozené jsou všechny tepelné elektrárny, teplárny, většina vodních elektráren, nemluvě o rozsáhlé destrukci rozvoden a vysokonapěťového vedení. Nově terčem útoku jsou i největší v Evropě zásobníky plynu na západě země. Ukrajina za poslední 2 měsíce přišla o cca 7 GW výrobních kapacit. Škody se odhadují na 1 mld. USD.
Národní komise pro státní regulaci energetiky předpokládá 25-30 % deficit elektřiny už v letních měsících 2024. Tento scénář si nutně vyžádá pokles spotřeby elektřiny v průmyslu a domácnostech s rozsáhlými výpadky v některých sídlech, zejména ve větších městech (v závislosti na dostupnosti zařízení pro obnovu ).
V krátkodobém horizontu lze proto spatřovat příležitost pro české podnikatelské subjekty v dodávkách elektrických zařízení (silové transformátory, přístrojové transformátory, vysokonapěťové spínače, odpojovače), mobilních kabelových laboratoří, kabelů a vodičů.
Podle monitoringu IT portálu AidEnergy (https://energy-aid.mev.gov.ua/) mezi prioritní potřeby patří regulátory tlaku plynu, měřicí přístroje, vysokofrekvenční omezovače, izolační a instalační spotřební materiál, serverová zařízení, transformátory proudu pro nízké napětí, výkonové transformátory, generátory, nabíječky, olejové jističe atd. S ohledem na lhůty dodání těchto zařízení (mezi 6 měsíci až jedním rokem) lze doporučit zabezpečení dostupnosti dostatečného množství rezervních komponent na skladě.
Příprava na příští topnou sezónu je pro Ukrajinu prvořadou prioritou, ale komplexní oprava poškozených zařízení bude trvat roky. Do začátku zimního období bude snahou posílit ochranu objektů energetické infrastruktury, zajistit obnovu generace, distribuční a přenosové soustavy elektřiny a směřovat energetiku k další decentralizaci (prostor pro dodávky kogeneračních jednotek - nevyžadují velké kapitálové investice na přípravu instalace a umožňují rychlé vyrovnání výkonu).
Ve střednědobém horizontu budou přínosem kroky směrem k decentralizaci energetické soustavy Ukrajiny s cílem zvýšit spolehlivost přenosu elektřiny a dostupný výkon energetické soustavy pro (1) pokrytí vlastní potřeby energie a (2) obnovení komerčního toku elektřiny do zemí Evropské unie. Z praktického hlediska může být přínosem studie proveditelnosti analyzující konkrétní potřeby (včetně otázky modernizace) energetického sektoru země, prioritně ve čtyřech oblastech našeho zájmu: Dnipropetrovská, Charkovská, Lvivská a Zakarpatská. Z ukrajinské strany je zájem o vyspělé decentralizované zdroje energie a tepla s jejich integraci do stávající energetické soustavy (například kogenerační jednotky a bioplynové elektrárny).
Rozvoj biopaliv je jednou z perspektivních oblastí spolupráce mezi Českou republikou a Ukrajinou. Ukrajina má významný potenciál většího využití místních biopaliv místo zemního plynu. Za posledních šest let bylo na Ukrajině uvedeno do provozu více než 2,4 GW kapacity biomasy, do jejíž výstavby bylo investováno více než 540 mil. EUR. Mechanismem pro vytvoření trhu s biopalivy na Ukrajině by mělo být využívání jednotné elektronické platformy pro výrobce a spotřebitele. Perspektivním směrem spolupráce je proto výměna zkušeností s implementací burzovních nástrojů a clearingu na energetických trzích.
Do budoucna lze předpokládat větší využití jádra a obnovitelných zdrojů energie. Absence vlastního energetického strojírenství představuje šanci pro české firmy v oblasti dodávek zařízení pro větrné a vodní elektrárny (například turbíny pro malé vodní elektrárny v Zakarpatské oblasti) a jadernou energetiku (dodávky zařízení pro zvyšování bezpečnosti provozu ukrajinských energetických bloků; pokračování servisních výkonů včetně dodávek náhradních dílů a komponent; součinnost v R&D; projektové a inženýrské výkony). Kromě toho je možná spolupráce jak v rámci obnovy poškozené infrastruktury, tak při realizaci nových projektů. Velkou výzvou může být společný vývoj s následnou výrobou univerzálních mobilních jaderných reaktorů. Poptávka je i po energeticky efektivních a úsporných technologiích, zejména v komunálním sektoru. Zde najdou uplatnění firmy působící v oblasti měření a regulace spotřeby nebo energetického auditu.
Nakonec samotné připojení Ukrajiny k jednotnému evropskému trhu s elektřinou předpokládá celkovou modernizaci generujícího zařízení a sítí a s ukončením války otevře příležitosti pro nové investice do zahraničně-hospodářské činnosti, což je vzhledem k pozitivním zkušenostem českých firem na trhu obnovitelných zdrojů energie na Ukrajině velmi důležité.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- PLN, polský zlotý - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky