Rumunsko - Dopravní infrastruktura, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Ačkoli Rumunsko v posledních letech výrazně pokročilo v rozvoji dopravní infrastruktury, stále tuto zemi zejména díky implementaci operačních programů EU čeká řada investičních programů primárně souvisejících s posilováním dopravní kapacity a kvality dopravních služeb. Společným jmenovatelem je zlepšování ekologických požadavků v souladu s parametry Zelené dohody pro Evropu. V rámci programového období 2021–2027 jsou z unijních kohezních fondů soudržnosti a regionálního rozvoje na udržitelnou a multimodální dopravu v Rumunsku vyčleněny 7,2 miliardy EUR. Při využívání dalšího nástroje - společného unijního plánu oživení a odolnosti (RRP) hraje nemalou roli v rámci zelené tranzice rovněž fond na podporu městské mobility prostřednictvím budování infrastruktury pro ekologičtější a bezpečnější městskou dopravu.
Probíhající a připravované programy a projekty přispívající ke zlepšení dopravní infrastruktury a dopravy v Rumunsku tak i nadále vytvářejí širokou škálu možností pro uplatnění českých firem zabývajících se vývojem a výrobou technologií a zařízení uplatňovaných při vytváření energeticky efektivních a ekologicky šetrných moderních systémů veřejné dopravy.
Aktuální jsou projekty zaměřené na udržitelnou městskou mobilitu zohledňující snižování emisí CO 2 a dalších znečišťujících látek. Řada rumunských měst a obcí se snaží o snižování množství automobilů v dopravě a zvyšování počtu osob využívajících veřejnou dopravu. Pozitivní dopad na vyšší plynulost silničního provozu jde ruku v ruce se zatraktivňováním veřejné dopravy. Zelenou mají dodávky moderních, nízkopodlažních plně elektrických vozidel s nulovými emisemi a nízkou hladinou hluku. Příležitosti se nabízejí pro výrobce tramvají, trolejbusů a elektrických autobusů nahrazujících staré naftové autobusy. Důraz při budování moderní udržitelné veřejné dopravy je kladen na komplexnost technologického vybavení, což klade vysoké nároky na schopnost implementovat inteligentní dopravní systémy (ITS). Zde mají české firmy z oboru dopravní telematiky určitě co nabídnout.
V rámci zlepšování výkonnosti rumunské dálniční sítě počítají vládní programy rovněž s financováním výstavby tras propojujících historické regiony Rumunska s pan-evropskými dopravními cestami. Cílem je dosažení plného začlenění vnitrostátního dopravního systému do dopravní sítě EU poskytnutím chybějícího spojení koridoru TEN-T Rýn – Dunaj v Rumunsku a tím i zajištění dostatečné kapacity pro předpokládaný nárůst mezinárodní a místní přepravy cestujících a zboží v důsledku rozvoje regionálního a národního hospodářství. Na období 2020 – 2030 se počítá s finanční podporou tohoto záměru ve výši přesahující 30 miliard EUR.
Aktuální je rovněž rozšiřování kapacity a modernizace infrastruktury říčních a námořních přístavů. Prioritou v tomto ohledu, a to zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině, je černomořský přístav Constan?a. V souladu se záměry představenými koncem roku 2023 chce rumunská vláda v období nejbližších tří let investovat do jeho modernizace 290 milionů EUR, a to zejména za podpory financování ze strany EU. Investice ve výši přibližně 145 milionů EUR budou použity na rozšíření a modernizaci kapacity multimodálních terminálů a dopravních sítí v přístavu. S uvedenými plány úzce souvisí nutnost vybudování moderní elektrické rozvodné sítě v přístavu v hodnotě 112 milionů EUR.
Důležitá je rovněž modernizace a rozšíření kapacity mezinárodních letišť ve městech Ia?i, Craiova, Satu Mare, Sibiu, Constanţa a Oradea. Jde o nové nebo modernizované terminály umožňující mezinárodní leteckou přepravu, rozšíření a modernizaci logistických center, nákupy letištních vybavení a řídicích systémů pro bezpečnost cestujících a zavazadel.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz