Estonsko - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Estonské odvětví informačních a komunikačních technologií výrazně roste. Počet ICT společností vzrostl ze 4 788 v roce 2017 na 9 027 v roce 2021. Odvětví ICT také vytvořilo 9 % přidané hodnoty vytvořené podnikatelským sektorem. V roce 2021 se ICT podílely na estonském vývozu téměř 12 %.
Estonský Plán rozvoje digitální společnosti do roku 2030 obsahuje akční plán, jak dále rozvíjet estonskou ekonomiku, stát a společnost v průběhu příštího desetiletí s pomocí digitální technologie. Důraz je kladen na podporu přeshraniční interoperability a zajištění soudržnosti společných řešení Estonska a architektury digitálního státu. Podpořen bude například vývoj různých softwarových rozhraní napojených na právě vznikající národní informační systém stavební správy (e-construction platform) nebo tvorba aplikací a programů umožňujících používání digitálních nákladních listů (e-CMR). Estonsko se také rozhodlo dále zlepšovat svou značně digitalizovanou státní správu – stát nakoupí rozsáhlou cloudovou infrastrukturu či nechá vyvinout nový informační systém pro strategickou analýzu praní špinavých peněz a financování terorismu.
Estonsko je průkopníkem v oblasti e-governmentu a nabízí širokou škálu online služeb pro občany i firmy. Vláda se aktivně zasazuje o digitalizaci všech oblastí života, čímž usnadňuje a zefektivňuje fungování společnosti. České firmy s expertizou v oblasti e-governmentu mohou Estonsku pomoci s dalším rozvojem a modernizací jeho digitálních služeb. Spolupráce může zahrnovat vývoj online platforem, elektronických podpisů a dalších digitálních řešení. České společnosti s odbornými znalostmi v oblasti návrhu uživatelského rozhraní, designu uživatelské zkušenosti a vývoje backendu by mohly pomoci učinit tyto služby ještě uživatelsky přívětivějšími a efektivnějšími. Další prostor pro spolupráci s českými společnostmi se objevuje v projektech týkajících se online portálů zdravotní péče, platforem elektronického vzdělávání a systémů elektronického hlasování.
Estonsko dále rozvíjí zabezpečení elektronické identity technologiemi založenými na blockchainu . České společnosti s odbornými znalostmi v oblasti technologie blockchain a platforem digitální identity by mohly v této oblasti spolupracovat s estonskými společnostmi.
S rostoucím rizikem kybernetických útoků je kybernetická bezpečnost klíčovou prioritou pro firmy i vládní instituce. Estonsko nabízí špičkové know-how a řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, které mohou české firmy využít k ochraně svých dat a systémů. Estonsko má zájem o vytvoření partnerství veřejného a soukromého sektoru pro sdílení zpravodajských informací o kybernetických hrozbách. České společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností by se mohly této iniciativy účastnit, sdílet odborné znalosti a spolupracovat na strategiích odhalování a zmírňování hrozeb.
Estonsko investuje značné prostředky do vývoje a implementace technologií AI. České firmy s odbornými znalostmi v oblasti AI mohou Estonsku pomoci s vývojem inovativních řešení v oblastech jako je zpracování přirozeného jazyka, strojové učení a robotika. Příkladem může být projekt: ELSA - Vysvětlitelná jazyková služba pro administrativu : Cílem tohoto projektu je vyvinout systém poháněný umělou inteligencí, který dokáže vysvětlit složitá správní rozhodnutí jasným a srozumitelným jazykem. Na tomto projektu by se mohly podílet české společnosti s odbornými znalostmi v oblasti zpracování přirozeného jazyka (NLP) a vysvětlitelné umělé inteligence (XAI).
Estonsko má také zájem o využití AI k personalizaci výuky pro studenty . Na vývoji takových řešení by mohly spolupracovat české společnosti s odbornými znalostmi v oblasti vzdělávacích technologií (EdTech) a platforem adaptivního učení.
V neposlední řadě probíhá projekt implementace umělé inteligence do analýzy lékařských snímků : Estonské nemocnice zkoumají využití umělé inteligence pro analýzu lékařských snímků, jako jsou rentgenové snímky a magnetická rezonance. České společnosti s odbornými znalostmi v oblasti analýzy lékařských snímků a zdravotnických řešení využívajících umělou inteligenci by mohly na tomto projektu spolupracovat.
Kromě výše uvedených oblastí existuje mnoho dalších příležitostí pro spolupráci v oblasti IKT, elektroniky a kybernetické bezpečnosti. Mezi tyto oblasti patří například fintech, edtech, smart cities a Internet of Things (IoT). Příkladem může být plán na vytvoření národního sandboxového prostředí pro fintech startupy . Estonsko vytváří regulační sandboxové prostředí, které umožní Fintech startupům testovat a zdokonalovat jejich inovativní řešení v kontrolovaném prostředí.
Další relevantní projekty:
- Estonsko chce vyvinout národní platformu pro telezdravotnictví , která by usnadnila konzultace zdravotní péče na dálku. Partnerem tohoto projektu by mohly být české společnosti se zkušenostmi s budováním bezpečných IT platforem pro zdravotní péči a telemedicínských řešení.
Estonsko má zájem o vytvoření národní platformy pro monitorování životního prostředí , která by shromažďovala údaje o kvalitě ovzduší, vody a dalších environmentálních faktorech. Na tomto projektu by mohly spolupracovat české společnosti s odbornými znalostmi v oblasti environmentálních senzorů, technologií internetu věcí (IoT) a nástrojů pro vizualizaci dat.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz