Austrálie - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Omezení osobního kontaktu urychlilo vstup digitálních řešení včetně zdravotnictví a vzdělávacích služeb. Vláda vyčlenila na rozvoj rychlého širokopásmového internetu 4,5 mld. AUD a dalších 2,4 mld. AUD na rozšíření optických kabelů a další prostředky plynou do posílení kybernetické bezpečnosti. Australský „Digital Business Plan“ za klíčové prvky digitální transformace považuje revizi systémů digitální identity. Z důvodu zahraničních kybernetických útoků má Austrálie značný zájem na dalším posilování kybernetické bezpečnosti, digitální identity a digitální infrastruktury vůbec, příležitosti nabízí i oblast umělé inteligence. Nová Strategie kybernetické bezpečnosti pro období 2023 – 2030 zahrnuje konkrétní kroky, jak docílit vůdčího postavení v kybernetické bezpečnosti ve světě. Roste význam sektoru finančních technologií, který v roce 2023 dosáhl objemu 45 mld. AUD.
Omezení osobního kontaktu urychlilo vstup digitálních řešení do ostatních sektorů včetně zdravotnictví a zejména vzdělávacích služeb. Australské univerzity jsou závislé na zahraničních studentech a v důsledku pandemie covid-19 byl tento sektor jedním z nejvíce postižených. Nyní se však zotavil díky zvýšenému zápisu mezinárodních studentů, přičemž téměř všechny univerzity v Austrálii vykázaly přebytky. V roce 2021 zaznamenaly australské univerzity příjmy ve výši 38,9 mld. AUD. Lze očekávat pokračující boom e-learningových řešení a jejich implementaci do systému vysokoškolského vzdělávání. Restrikce přispěly ke zvýšenému zájmu a využití prostředků e-commerce, řešení pro vzdálený přístup a spolupráci (práce z domova, komunikační a sdílené platformy), online entertainment a nová řešení ve zdravotnictví. Z důvodu zahraničních kybernetických útoků má Austrálie zájem na dalším posilování kybernetické bezpečnosti a digitální infrastruktury vůbec. Neustává zájem o smart řešení aplikovatelná do všech výrobních odvětví.
Čtvrtým největším exportním odvětvím jsou produkty a služby fintech (finanční technologie), které jsou 6. největší na světě a 2. v oblasti Asie a Pacifiku. V roce 2023 do sektoru fintech směřovaly investice za 589 mil. USD a jeho produkce narostla na 45 mld. AUD (v roce 2018 to bylo jen 8 mld. AUD). Stejně nadějný je herní průmysl, kam v roce 2020 bylo investováno za 270 mil. AUD a o rok později příjmy dosáhly 226 mld. AUD. V roce 2023 pokračoval trend posilování umělé inteligence a strojového učení v sektoru, dále posilovalo digitální bankovnictví, blockchain a mobilní platby s důrazem na posilování kybernetické bezpečnosti a prevence podvodů.
Australská vláda přijala plán na zotavení a růst ekonomiky a vytvoření pracovních míst, jedním z cílů je vytvořit z Austrálie vedoucí digitální ekonomiku a společnost do roku 2030. K tomu mají přispět schválené a již realizované programy. Prvním je investiční plán NBN (National Broadband Network) v objemu 4,5 mld. AUD na zavedení ultrarychlého širokopásmového internetového připojení pro miliony rodin a firem do konce roku 2022. Labouristická vláda investovala 2,4 mld. AUD, aby umožnila přechod dalších 1,5 milionu nemovitostí ze slabšího měděného připojení na špičkové optické kabely do roku 2025. Dalším programem je „2020 Cyber Security Strategy“, na kterou bylo vyčleněno 1,67 mld. AUD, ze kterých jsou financovány inovace v oblasti bezpečnosti online aktivit. Cílem je vytvořit systém digitálních zkušeností a zlepšit důvěru v bezpečnost v digitální ekonomice.
Austrálie má zpracovanou strategii digitální ekonomiky, v září 2020 vláda schválila „Digital Business Plan“ s rozpočtem 800 mil. AUD. Plán má zajistit digitální transformaci země a využít přednosti digitálních technologií k růstu zaměstnanosti a výkonnosti ekonomiky. Pandemie covid-19 urychlila využívání IT a digitálních technologií a vláda se snaží stávající trend využít k naplnění stanovených cílů. Plán má odstranit zastaralé regulatorní bariéry, rozšířit kapacity malých podniků a rozšířit digitální technologie do všech odvětví hospodářství. Plán má zajistit do roku 2024 zvýšení HDP o 6,4 mld. AUD (každý rok o 1,5 mld. AUD). Plán zahrnuje vytvoření systému digitální identity s rozpočtem 257 mil. AUD (již nyní má digitální identitu 1,6 mil. obyvatel a 1,2 mil. podniků v rámci 70 veřejných služeb), na implementaci modernizovaného systému registrace firem je vyčleněno 420 mil. AUD. Další prostředky jsou vyčleněny na rozšíření pravidel spotřebitelských dat do bankovnictví a energetiky, na rozšíření sítě 5G do klíčových odvětví nebo digitálních technologií do malých podniků; budou zavedeny nové regulatorní technologie, podpořeny finanční technologie s cílem exportovat finanční služby, zavedeny dva pilotní projekty blockchain, podpořeny projekty v oblasti mezinárodních standardů a elektronického fakturačního systému a další prvky reformy digitalizace. Canva a Atlassian jsou vynikajícími příklady úspěšného ICT průmyslu v Austrálii. Canva je přední online platforma pro grafický design, která obsluhuje miliony uživatelů po celém světě, zatímco Atlassian se specializuje na nástroje pro týmovou spolupráci, vývoj a sledování problémů, které využívají rovněž miliony lidí na celém světě. Tyto úspěchy demonstrují sílu a inovativnost australských technologických společností.
A nejaktuálnější strategický dokument: australská vláda vydala 23. 11. 2023 dlouho očekávanou novou Strategii kybernetické bezpečnosti - 2023-2030 Australian Cyber Security Strategy spolu s Akčním plánem, k jejichž vytvoření byla ustanovena Expert Advisor Board pod ministryní vnitra a kybernetické bezpečnosti Clare O'Neil. Na šedesáti stránkách dochází k představení toho, jak se chce Austrálie stát světovým lídrem v kybernetické bezpečnosti do roku 2030. Tento cíl má být naplněn za pomoci vybudování šesti tzv. kybernetických štítů. Každý štít má ve Strategii svou vlastní kapitolu popisující konkrétní problém, kterému Austrálie čelí. Na tomto základě jsou představeny specifické iniciativy/programy, jejichž implementace přispěje k vybudování toho štítu.
České firmy mají příležitost uplatnit své zkušenosti, produkty a služby v oblasti antivirových programů a dalších prvků kybernetické bezpečnosti. Zejména oblast obrany a bezpečnosti si vyžaduje sofistikovaná řešení, kterými české firmy disponují. Další příležitosti pro expanzi na australský trh skýtají IT a digitální systémy a aplikace v oblasti zdravotnictví, jako jsou online (real time) systémy vyšetřování a diagnostiky pacientů na dálku nebo systém získávání a zpracování dat. V oblasti dopravy se jedná o IT systémy s prvky umělé inteligence při řízení dopravy nebo trenažery pro piloty a letový provoz, rovněž s prvky umělé inteligence. Další perspektivní oblastí jsou e-learningové programy a tzv. smart řešení například v energetice (tzv. smart grid - systémy digitální správy lokálních energetických sítí a výroby energie).
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz