Singapur - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Singapur („Silicon Valley Asie“) se vyznačuje vysokou digitalizací prakticky ve všech aspektech lidské činnosti, a proto se zde uplatní široká škála hardwarově i softwarově zaměřených řešení, která vždy musí být efektivní a plně individualizovaná pro potřeby místního zákazníka. V poslední době rezonují zejména následující trendy:
Umělá inteligence: Vládní agentura Infocomm Media Development Authority (IMDA) odhaduje, že do roku 2030 bude mít singapurský trh s umělou inteligencí hodnotu 350 mld. Kč s každoročním růstem až o polovinu. Dle konzultantské firmy Kearney Singapur vydává na investice do AI asi 1500 Kč na obyvatele, což je dvojnásobek toho, co například Kanada či Velká Británie. To je zejména výsledek Strategie AI vydané v roce 2019, díky níž chce být Singapur světový lídr ve využívání této technologie do roku 2030. Již nyní jsou vytipovány konkrétní oblasti zapojení: optimalizace logistických procesů, efektivní procesy státní správy (včetně tzv. Smart cities), lepší prevence a péče pro lidi s chronickými nemocemi (a obecně lepší využívání zdravotní péče či tzv. MedTech), adaptivní školství a bezpečnost a efektivita celních procesů. Využívání umělé inteligence (AI) je téma nejen pro stát, ale i pro start-upy a zavedené firmy. Již nyní se největší využití předpovídá v singapurském finančním/pojišťovacím sektoru či marketingu a prodeji, nemluvě o zapojení AI do standardních IT služeb, které tak mohou získat další přidanou hodnotu.
Kyberbezpečnost: Samozřejmě s širší a hlubší digitalizací je třeba myslet i na oblast bezpečnosti a odolnosti systémů. Singapur má navíc vyspělou internetovou infrastrukturu (plánem je navýšení na 10 Gbps rychlost v nejbližších 2 letech) napojenou na 17 podmořských kabelových systémů. To vše si vyžaduje čím dál propracovanější bezpečnostní systémy, jež jsou schopné se adaptovat novým hrozbám a zabezpečit přístupnost klíčových systémů 24/7. To se odráží ve strategii SmartNation Singapore, kde bezpečnost je průřezovou prioritou. Dle IMDA má singapurský kyberbezpečnostní trh v roce 2022 hodnotu 17 mld. Kč, do roku 2030 se má minimálně zdvojnásobit.
FinTech: Zejména během pandemie covidu-19 vzrostlo využívání bezkontaktních a digitálních plateb, například službu PayNow v současnosti používá 80 % všech obchodníků a fyzických osob podle Monetary Authority of Singapore. Výzkum provedený globální analytickou softwarovou společností FICO zjistil, že 68 % singapurských spotřebitelů dává přednost digitálním kanálům při komunikaci se svou bankou v případě finančních potíží. To, že hodnota sektoru finančních technologií raketově stoupá, potvrzuje i výše financování takto zaměřeným společnostem, která v roce 2021 dosáhla těsně pod 100 mld. Kč, přičemž hodnota trhu s fintech službami se pohybuje okolo 22 mld. Kč. Společnost Research and Markets očekává, že velikost singapurského fintech trhu z hlediska hodnoty transakcí vzroste z 910 mld. Kč v roce 2024 na 1,1 bilionu Kč v roce 2029.
Zpracování dat: V tak digitalizované společnosti, jakou je Singapur, vzniká o člověku a firmě mnoho dat, která je nutné správně zpracovat a využít pro chod státu i jednotlivých společností. A to i proto, že Singapur je světovou dvojkou v datacentrech podle společnosti Arcadis, a to za Spojenými státy. To vede k hodnotě trhu okolo 450 mld. Kč, který s rozvojem 5G sítí a metaverse bude ještě dále stoupat.
Smart Cities: Podle Institute of Management Development je Singapur „nejchytřejším městem“ světa s 94 % všech vládních služeb poskytovaných online, a to dle strategie SmartNation z roku 2014 (s aktualizací v roku 2018). Prioritou jsou zejména chytrá dopravní řešení, efektivita poskytování zdravotní péče a technologie pro životní prostředí s důrazem na nízkoemisní řešení.
Vesmír: V současnosti se singapurský vesmírný program zaměřuje na vývoj a vypouštění satelitů (od roku 2011 jich vypustil již 15) monitorujících životní prostředí, stav zemědělství, ale poskytujících i další nejrůznější služby, zejména komunikace a v poslední době i kvantová spojení.
Kvantové počítače: Singapur v roce 2022 založil národní výzkumný hub pro kvantovou elektroniku při National University of Singapore jakožto součást Kvantového inženýrského programu Singapuru (založený již v r. 2018), který doplnil další 3 výzkumná centra excelence v zemi, jež vyprodukovaly již několik úspěšných spin-off start-upů v této oblasti.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz