Palestina - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Ročně se do Palestiny doveze zdravotnické vybavení a zdravotnický materiál v hodnotě zhruba 100 mil. USD. Při nákupu zdravotnického vybavení hraje významnou roli financování ze strany donorů, zároveň je ale zájem o kvalitní výrobky. Významnou položku dovozu – asi 290 mil. USD - představují farmaceutické výrobky. V zemi nicméně paralelně existuje významný farmaceutický průmysl, který má zájem o dovoz surovin a vybavení.
V Palestině bylo v roce 2022 celkem 93 nemocnic, z toho 58 na Západním břehu a 35 v Gaze. Přibližně třetinu z těchto nemocnic spravuje palestinské ministerstvo zdravotnictví. Dále se v Palestině nacházelo 757 zařízení primární péče (608 na Západním břehu, 159 v Gaze). Kromě Palestinské národní správy jsou významnými poskytovateli zdravotní péče různé nevládní organizace (zejména Palestinský červený půlměsíc, který provozuje i rychlou záchrannou službu), soukromé výdělečné subjekty a v neposlední řadě UNRWA, jež se angažuje v uprchlických táborech. Mnohá ze zdravotnických zařízení provozovaných nevládními a obecně prospěšnými společnostmi financují svůj provoz i nákup vybavení především z darů, včetně zahraniční rozvojové spolupráce. To se vzhledem k trvající finanční krizi a nedostatečnému pokrytí veřejného pojištění částečně týká i zdravotnických zařízení provozovaných Palestinskou národní správou. V důsledku konfliktu v Gaze bylo poškozeno 84 % zdravotnických zařízení, se škodami vyčíslenými ke konci ledna 2024 na 554 mil. USD.
Domácí výroba zdravotnických technologií a materiálu je téměř neexistující; výjimkou jsou producenti ochranných pomůcek, kteří za asistence mezinárodních donorů vyrostli v kontextu pandemie covid-19. Prakticky veškeré zdravotnické vybavení, a stejně tak velká část spotřebního zdravotnického materiálu, se tak do Palestiny dováží. Nákupy vybavení probíhají, podobně jako u mnoha dalších druhů zboží, nejčastěji prostřednictvím specializovaných místních firem. Je zájem o kvalitní vybavení s dlouhou dobou životnosti, což souvisí i se způsobem financování z darů, které jsou často poskytovány nepravidelně – je proto výhodnější, pokud vybavení není nutné obměňovat příliš často. Palestinské ministerstvo zdravotnictví vypisuje dvakrát ročně tendry na dodávky léků, zdravotnického vybavení i materiálu, účast v nich je nicméně otevřena jen registrovaným palestinským dovozcům a distributorům. V nákupech zdravotnického zařízení se angažuje rovněž WHO nebo UNRWA.
Palestinský farmaceutický průmysl má za sebou tradici několika desetiletí a s produkcí v hodnotě přesahující 120 mil. USD je desátým největším výrobním odvětvím v Palestině. Ve farmaceutickém průmyslu působí šestice největších firem, z nichž některé jsou díky spolupráci s mezinárodními hráči nebo investicím v zemích EU schopny vyvážet i do Evropy. Tyto firmy mají zájem o dovoz surovin (dovážejí se převážně z Indie), ale také o stroje a vybavení pro laboratoře a výrobní závody. Lokálně vyráběné léky jsou určené zejména pro místní trh, v roce 2021 dosáhl vývoz v tomto odvětví jen cca 20,7 mil. USD. Kromě toho zde působí rovněž několik výrobců veterinárních léků. Zároveň se léky v násobné hodnotě dováží (v roce 2021 cca 330 mil. USD). Dovoz nových látek nicméně vyžaduje kromě izraelského povolení také schválení palestinským ministerstvem zdravotnictví, a udělení nové licence může trvat dva roky i více.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz