Palestina - Stavebnictví, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Stavebnictví je jedním z nejvýznamnějších a nejdynamičtějších ekonomických odvětví. Na Západním břehu v tomto sektoru pracuje 15 % všech zaměstnanců. Po krátkodobém pandemickém propadu v roce 2020 brzy překonalo původní úroveň, k dalšímu propadu došlo v souvislosti s válkou v Gaze koncem roku 2023. Navzdory tomu lze vzhledem k populačnímu růstu předpokládat, že zájem o rezidenční i komerční výstavbu jen tak neopadne. Sektor je silně závislý na dovozu stavebních materiálů, zájem je o vybavení i technologie. Samostatnou otázkou bude poválečná obnova Gazy, kde válka způsobila bezprecedentní škody na budovách i infrastruktuře.
Stavebnictví po krátkodobém propadu způsobeném pandemií v roce 2020 velmi rychle překonalo původní úroveň a stalo se nejrychleji rostoucím sektorem ekonomiky. Stavební boom je podporován populačním růstem, který v současnosti dosahuje cca 2,5 % ročně (ačkoli z dlouhodobého hlediska mírně zpomaluje), je proto pravděpodobné, že odvětví neztratí na významu ani v budoucnu.
Ve čtvrtém čtvrtletí 2023 zasáhla válka v Gaze stavebnictví hůře než jiná odvětví ekonomiky (propad o 38 % - na Západním břehu “pouze” o 27 % - oproti propadu celkového HDP o 29 % za stejné období) a přímo v Gaze způsobila obrovské škody - ke konci ledna 2024 bylo dle odhadů zničeno 62 % obydlí, škody v této oblasti byly vyčísleny na více než 13 mld. USD, stejný poměr se týká zničených silnic, obrovské jsou i škody na veřejných budovách (bylo zničeno nebo poškozeno např. 84 % všech zdravotnických zařízení, škody jsou odhadovány na více než 0,5 mld. USD). Obnova bude zároveň zahrnovat odklizení a likvidaci nebo recyklaci obrovského množství suti.
Ačkoli je Palestina významným exportérem stavebních materiálů (konkrétně se jedná o stavební a obkladový kámen), je palestinské stavebnictví zároveň silně závislé na dovozech – ročně se doveze 1,5 mil. tun cementu, 300 tis. tun oceli a 255 tun písku, především z Izraele a Jordánska. Po mnoha zpožděních byla zahájena výstavba cementárny v Jerichu, která by měla ročně vyprodukovat 1,1 mil. tun cementu a pokrýt tím cca třetinu palestinské poptávky. Provoz by měla zahájit koncem roku 2024.
Poptávka je rovněž po dalších typech stavebních materiálů a příslušenství – stavební dřevo, ocelové armatury, okna, dveře, zárubně, osvětlení, klimatizační jednotky, sanitace a podobně. Výstavba se týká jak bydlení, tak komerčních objektů. Možnosti jsou rovněž například v oblasti automatizace domácností.
Firmy působící v odvětví těžby a zpracování kamene (které představuje 20 % palestinského exportu) poptávají moderní technologie v této oblasti, zejména strojní zařízení nebo technologie k recyklaci kamenného odpadu. Příležitosti mohou být také v oblasti recyklace stavebního odpadu, který v současnosti končí výhradně na skládkách, a jeho opětovném využití ve stavebnictví.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz