Palestina - Stavebnictví, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Stavebnictví je jedním z nejvýznamnějších a nejdynamičtějších ekonomických odvětví. Na Západním břehu v tomto sektoru pracuje 15 % všech zaměstnanců. Po krátkodobém pandemickém propadu v roce 2020 brzy překonalo původní úroveň, k dalšímu propadu došlo v souvislosti s válkou v Gaze koncem roku 2023. Navzdory tomu lze vzhledem k populačnímu růstu předpokládat, že zájem o rezidenční i komerční výstavbu jen tak neopadne. Sektor je silně závislý na dovozu stavebních materiálů, zájem je o vybavení i technologie. Samostatnou otázkou bude poválečná obnova Gazy, kde válka způsobila bezprecedentní škody na budovách i infrastruktuře.
Stavebnictví po krátkodobém propadu způsobeném pandemií v roce 2020 velmi rychle překonalo původní úroveň a stalo se nejrychleji rostoucím sektorem ekonomiky. Stavební boom je podporován populačním růstem, který v současnosti dosahuje cca 2,5 % ročně (ačkoli z dlouhodobého hlediska mírně zpomaluje), je proto pravděpodobné, že odvětví neztratí na významu ani v budoucnu.
Ve čtvrtém čtvrtletí 2023 zasáhla válka v Gaze stavebnictví hůře než jiná odvětví ekonomiky (propad o 38 % - na Západním břehu “pouze” o 27 % - oproti propadu celkového HDP o 29 % za stejné období) a přímo v Gaze způsobila obrovské škody - ke konci ledna 2024 bylo dle odhadů zničeno 62 % obydlí, škody v této oblasti byly vyčísleny na více než 13 mld. USD, stejný poměr se týká zničených silnic, obrovské jsou i škody na veřejných budovách (bylo zničeno nebo poškozeno např. 84 % všech zdravotnických zařízení, škody jsou odhadovány na více než 0,5 mld. USD). Obnova bude zároveň zahrnovat odklizení a likvidaci nebo recyklaci obrovského množství suti.
Ačkoli je Palestina významným exportérem stavebních materiálů (konkrétně se jedná o stavební a obkladový kámen), je palestinské stavebnictví zároveň silně závislé na dovozech – ročně se doveze 1,5 mil. tun cementu, 300 tis. tun oceli a 255 tun písku, především z Izraele a Jordánska. Po mnoha zpožděních byla zahájena výstavba cementárny v Jerichu, která by měla ročně vyprodukovat 1,1 mil. tun cementu a pokrýt tím cca třetinu palestinské poptávky. Provoz by měla zahájit koncem roku 2024.
Poptávka je rovněž po dalších typech stavebních materiálů a příslušenství – stavební dřevo, ocelové armatury, okna, dveře, zárubně, osvětlení, klimatizační jednotky, sanitace a podobně. Výstavba se týká jak bydlení, tak komerčních objektů. Možnosti jsou rovněž například v oblasti automatizace domácností.
Firmy působící v odvětví těžby a zpracování kamene (které představuje 20 % palestinského exportu) poptávají moderní technologie v této oblasti, zejména strojní zařízení nebo technologie k recyklaci kamenného odpadu. Příležitosti mohou být také v oblasti recyklace stavebního odpadu, který v současnosti končí výhradně na skládkách, a jeho opětovném využití ve stavebnictví.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
24.02.2025 České firmy stále častěji místo banky…
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a