Palestina - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Palestinská zemědělská produkce zdaleka nepokrývá lokální spotřebu a trh s potravinami je tak dlouhodobě z velké části závislý na dovozu. Na celkovém objemu dovozů se zemědělské a potravinářské výrobky podílejí více než 30 %. Dováží se prakticky všechny druhy potravin, existuje rovněž solidní prostor pro dovoz krmných směsí a živých zvířat. V souvislosti se snahami o rozvoj lokálních výrobních kapacit se příležitosti nabízejí rovněž v technologiích a vybavení v oblasti zemědělství a zpracování potravin.
V oblasti potravin je Palestina silně závislá na dovozu ze zahraničí, palestinská zemědělská a potravinářská výroba zdaleka nepokrývají lokální spotřebu. Z politických i ekonomických důvodů je patrný zájem o diverzifikaci dovozu potravin, který stejně jako v mnoha dalších sektorech pochází z Izraele (podíl činí cca 50 %). Podle údajů za rok 2022 (novější zatím nejsou k dispozici) činil podíl importovaných potravin na celkových dovozech 1,9 mld. USD, tedy necelých 21 %. Dováží se prakticky všechny druhy potravin, mezi hlavní položky importované z EU patří živá zvířata (porážky se s ohledem na náboženské dietetické požadavky provádějí velmi často až na místě), nápoje (zejména slazené, ale i alkoholické), mléčné výrobky a další produkty živočišného původu, těstoviny, ovoce, cereálie, tabákové výrobky a v neposlední řadě cukrovinky (sušenky, čokolády). Palestinci ocení známé značky, jsou ale otevření i novým výrobkům „evropské kvality” za kompetitivní ceny, čemuž v postcovidové době nahrávají vyšší náklady na dopravu z Číny či Turecka. Obecnou komplikací je roztříštěnost trhu; většina dovozců dokáže pokrýt jen část palestinského území (nejlepšímu pokrytí se těší guvernoráty Ramalláh, Betlém a Hebron, které jsou zároveň ekonomicky nejvýznamnější).
Palestina usiluje rovněž o navýšení domácí potravinářské výroby. V zemědělství jsou v posledních letech patrné snahy o inovativní přístup spočívající například v zavádění nových exotických druhů ovoce, jako je avokádo nebo liči, které by farmářům zajistilo vyšší marže než tradiční druhy, nebo rozvoj zavlažování.
Příležitosti se nacházejí i v oblasti zemědělství – jedná se například o dovoz krmiv, osiv nebo insekticidů, problematický je naopak dovoz výrobků chemického průmyslu včetně těch používaných v zemědělství (dovoz chemikálií je na základě Pařížského protokolu regulován či přímo zakázán ze strany Izraele). Příležitostně se mohou objevit poptávky po moderních zemědělských technologiích, zejména pro živočišnou výrobu. Lokální palestinští výrobci v potravinářském sektoru projevují zájem o moderní potravinářské technologie a strojní zařízení, včetně například plnicí a obalové techniky, zájem je rovněž o suroviny pro domácí potravinářskou výrobu (například mouka, mléko a tuky).
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu