mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:54:02

Libanon - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

V důsledku pokračující hospodářské krize, nedostatku financí na dovozy a v důsledku pokračující války na Ukrajině a tím nedostatku základních zemědělských komodit se Libanon snaží o maximální využití místního potenciálu v zemědělství. Země má příznivé klima pro dvě roční úrody většiny zemědělských plodin, chybí však moderní zpracovatelský průmysl včetně moderních technologií (standardy balení, hygiena, certifikace) a logistické exportní služby.

Probíhající konflikt v Gaze a ozbrojené střety mezi Izraelem a Hizballáhem na libanonském území nadále otřásá libanonskou ekonomikou a výrazně zasáhl sektor zemědělství. Jižní Libanon a Nabatiyeh jsou považovány za důležitá zemědělská centra v zemi a představují 21,5 % obdělávaných oblastí Libanonu.

Dlouhodobou vládní strategií v oblasti zemědělského a potravinářského průmyslu na roky 20202025 je učinit agropotravinářský systém hlavním přispěvatelem k dosažení potravinové bezpečnosti a klíčovým motorem odolnosti a transformace z libanonské na dovoz orientované ekonomiky na ekonomiku lokálně produktivní.

Celkovým cílem strategie je přispět ke zvýšení životní úrovně libanonského lidu, včetně farmářů a všech aktérů v zemědělsko-potravinářském systému. To bude provedeno s ohledem na následující konečný cíl: transformovat zemědělsko-potravinářský systém tak, aby byl odolnější, inkluzivní, konkurenceschopný a udržitelný. Za tímto účelem se strategie zaměří jak na stranu produkce (farmy a další agropodniky tvořící zemědělsko-potravinářský sektor), tak na stranu místní spotřeby (zajištění potravin a výživy domácností) a zvýšení proexportního potenciálu.

Strategie odráží priority zemědělsko-potravinářského sektoru v Libanonu prostřednictvím pěti pilířů, které byly strukturovány do prioritních programů a intervencí. Na jedné straně se zaměřuje na obnovu živobytí a výrobních kapacit zemědělců, výrobců a všech aktérů v zemědělsko-potravinářském hodnotovém řetězci, s cílem zvýšit jejich výrobní kapacity a odolnost. Na druhé straně se strategie zaměřuje na zvýšení produkce a produktivity, s cílem zvýšit zisky ze zemědělské produkce a současně snížit náklady na dovoz, zvýšit konkurenceschopnost s cílem zvýšit zemědělský export a zajistit udržitelné hospodaření s přírodními zdroji.

V současné době se Libanon intenzivně zaměřuje na zvýšení vlastní zemědělské produkce. V roce 2021 došlo k podepsání dohody o spolupráci s WFP, s cílem podpory zemědělství v Libanonu. Taktéž americká agentura USAID zahájila v roce 2021 v Libanonu program posílení venkova a podpory libanonského zemědělství a potravinářství. V roce 2022 EU pokračovala ve finanční pomoci na podporu zemědělství v Libanonu, se zaměřením na zvýšení standardů zemědělské výroby, podporu malých potravinářských podniků, s cílem zlepšit produktivitu a zvýšit finanční příjem ze zemědělských činností.

Ostřelování fosforem dále kontaminovalo plodiny a vodní zdroje, což představuje hrozbu pro hospodářská zvířata, lesy, pastviny, vodní plochy, kvalitu ovzduší a půdu. Údajně bylo zničeno 97 800 m2 olivových hájů (47 000 olivovníků), 66 000 m2 citrusových farem a 98 800 m2 banánových farem a 20 800 m2 pastvin. Konflikt dále způsobil velké ztráty v chovu dobytka, drůbeže a akvakultury. Údajně zabitá hospodářská zvířata zahrnují přibližně 200 000 drůbeže a 700 kusů dobytka, stejně jako 250 zničených včelích úlů a 60 skleníků. K posouzení úplného dopadu je zapotřebí další zkoumání. To vytváří příležitost pro Českou republiku investovat nebo vyvážet zemědělské produkty do postiženého regionu, což nabízí obchodní růst v oblasti obnovy zemědělské infrastruktury, jako jsou skleníky, farmy na chov hospodářských zvířat nebo zavlažovací systémy v postižených oblastech.

Česká republika má s Libanonem dlouhodobou aktivní obchodní bilanci, nejvýznamnějšími položkami vyváženými z ČR jsou sušené mléko, sýry, pekařské zboží, přípravky používané k výživě zvířat, živý skot, výrobky z obilí a ječmene a cukrovinky. Perspektivní oblastí pro české exportéry je oblast zemědělského strojírenství a technologií.

Mezi prioritní intervence v této oblasti v Libanonu patří podpora inovativních zemědělských systémů a technologií, dodávky kvalitní zavlažovací techniky, a pomoc v oblasti vzdělávání se zaměřením na zvýšení kvality produkce, způsobu zpracování a skladování zemědělských plodin s důrazem na dodržování mezinárodních hygienických standardů a norem.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 14:37  Nezaměstnanost klesla podle očekávání (6.9.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 14:22  Český průmysl stále hlavním rizikem probíhajícího oživení ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688