Izrael - Chemický sektor, plasty, gumárenství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Chemický průmysl je stále perspektivním odvětvím pro české producenty. Ačkoli v Izraeli existují silní výrobci, nedokážou z místní produkce pokrýt kompletní domácí poptávku, a to jak organických i anorganických chemikálií. Sortiment izraelské produkce je pak také omezený, tudíž je řadu chemikálií a produktů chemické výroby nutné dovážet (mezi jiným například močoviny a fosfáty).
Český export v oblasti chemického průmyslu se na celkovém českém vývozu do Izraele dosud podílel cca 2 %.
Dosavadní vývoz tvořily mimo jiné nukleové kyseliny, karboxyamidové sloučeniny, heterocyklické sloučeniny dusíku, detonační pojistky nebo čisticí prostředky. Čeští výrobci tedy mohou na tento trend navázat a případně rozšířit český export do Izraele o další výrobky.
Potenciál pro český export dále existuje i u umělých hnojiv, agrochemických látek, nátěrových hmot a čisticích prostředků. Některé mošavy (typ zemědělské osady v Izraeli) a kibucy poptávají i hnojiva pro rozvíjející se nové formy pěstování oliv či vinné révy. V současnosti Izrael pro většinu svých hnojiv získává uhličitan draselný z draslíku, jehož zásoby se nachází především v Mrtvém moři. Chloridu draselného, který se využívá k výrobě draselných hnojiv, pak Izrael ročně dováží více než 700 tun.
Z hlediska českých kompetencí a poptávky na místním trhu může být mimo jiné perspektivní i dřevěná buničina pro chemický průmysl. Problémem pro české společnosti v tomto sektoru (kyseliny a jiné chemické látky) však je, že náklady na přepravu jsou vzhledem k nízké marži v tomto odvětví poměrně vysoké.
Pokud jde o petrochemický komplex v Haifě (výrobní kapacita představuje přibližně 197 000 barelů/den), potenciál mají zejména inovativní produkty chemického průmyslu pro čištění a dekontaminaci zejména ropy a zemního plynu. Druhý z izraelských petrochemických komplexů se pak nachází v Ašdodu a také bude v následujících letech potřebovat modernizaci.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz