Izrael - Voda a životní prostředí, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Izrael se v minulosti potýkal s nedostatkem pitné vody, především kvůli svému geografickému umístění a nedostatečnému počtu zdrojů kvalitní pitné vody. S předpokládaným nárůstem populace na 13 mil. (ze současných cca 9 mil.) do roku 2040 tak mohla být dostupnost pitné vody v Izraeli ohrožena. Předešlo se tomu budováním odsolovacích stanic, které pomáhají tento problém vyřešit. V zemi momentálně existuje 5 odsolovacích stanic o celkové zpracovatelské kapacitě cca 750 mil. m 3 slané vody za rok. V současnosti jsou v procesu výstavby dvě další odsolovací stanice. Do roku 2030 by pak podle odhadů odsolovací stanice měly mít kapacitu zhruba 1100 mil. m 3 /rok.
V zemi rovněž postupuje výstavba čistíren odpadních vod, což je nezbytné především pro rozvoj izraelského zemědělského sektoru. Pro účely zavlažování v zemědělství v současnosti Izrael opětovně používá téměř 90 % odpadních vod. Čistírny odpadních vod by měly do budoucna umožnit další rozvoj a výstavbu, a to například i v takových regionech, jako je Negevská poušť.
Nakládání s odpady a odpadové hospodářství obecně představují pro Izrael jednu z ekologických priorit. Dle expertních odhadů v zemi ročně vznikne asi 11 mil. tun netříděného městského, komerčního a stavebního pevného odpadu, přičemž běžný obyvatel Izraele vyprodukuje 612 kg směsného odpadu ročně. Množství produkovaného odpadu v důsledku pandemie covidu-19 navíc ještě vzrostlo. Sběr komunálního odpadu, třídění a recyklace na národní úrovni probíhá, ale stále existuje značný prostor ke zlepšení.
Potenciál pro české dodavatele se naskýtá zejména při dodávkách zařízení na likvidaci a zpracování komunálního a průmyslového odpadu (stavební odpad, obnova kontaminovaných lokalit, nemocniční a toxický odpad, technologie na snižování podílu těžkých kovů v industriálním odpadu) a v oblasti monitoringu aktuální kvality čištěné vody a kvality ovzduší. V případě recyklace komunálního odpadu by české firmy mohly poskytnout poradenství a spolupráci, jak třídění na nejnižší úrovni zefektivnit a zkvalitnit.
Téměř veškerý komunální odpad je skládkován, recyklováno je pouze okolo 20 % veškerého odpadu v Izraeli. V celé zemi je na 12 skládek, přičemž některé z nich neodpovídají hygienickým a sanitárním standardům, které byly zavedeny například v EU. Do komunálního odpadu se občas dostává i nebezpečný odpad, který pak dále kontaminuje životní prostředí v okolí. Zaměření na redukci počtu skládek a zefektivnění třídění je pak pro Izrael prioritou do budoucích let.
Toto odvětví představuje příležitost i pro české firmy, které mohou nabídnout své technologie pro třídírny odpadů, know-how v rámci přístupu k recyklaci, efektivnější výrobu obalů a jejich recyklaci nebo přístroje čištění a dekontaminaci odpadních vod.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři