Izrael - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Odvětví energetiky patří v Izraeli mezi nejrychleji rostoucí. Především naleziště zemního plynu podél pobřeží na severu země znamenají převrat pro odvětví izraelské energetiky. V současnosti má Izrael mnohonásobně více zemního plynu, než dokáže sám spotřebovat. Podle zprávy z roku 2021 by se pak v izraelských vodách mělo nacházet zhruba 900 BCM zemního plynu. Pouze kapacita ložiska Tamar, z něhož probíhá těžba od roku 2013, dokáže z 98 % uspokojit domácí poptávku. Zahájení těžby zemního plynu z ložiska Tamar se pak promítlo zejména do výroby elektrické energie. Na počátku roku 2020 byla dále spuštěna těžba z podstatně většího naleziště Leviathan (zásoby zemního plynu z tohoto naleziště by pokryly izraelskou domácí poptávku na 40 let), jehož produkce bude primárně určena na vývoz.
Zatímco v roce 2010 zajišťovaly paroplynové elektrárny výrobu 40 % silové elektřiny v Izraeli, v roce 2018 se jednalo již o 70 %. Izraelská vláda předpokládá, že do roku 2030 vzroste podíl zemního plynu na produkci elektrické energie na 80 %. Vládní plán také počítá s navýšením podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu na 17 %. Postupně dojde k poklesu dominance státem vlastněné elektrárenské společnosti Israel Electric Corporation. Cílem je snížit podíl EIC z 60 % na 40 % celkové výroby elektřiny, čímž se otevře prostor pro další soukromé výrobce a investory.
V letech 2016 až 2022 byl průměrný roční nárůst spotřeby elektrické energie o 3–4 %. Dá se očekávat, že se související výstavbou tramvajové dopravy v Tel Avivu spotřeba ještě poroste. Energetický sektor tudíž z pohledu investičních a obchodních příležitostí patří mezi nejperspektivnější. Jedná se zejména o výrobní i rozvodné a distribuční části, transformátory, úložiště a záložní systémy či zařízení pro generování elektrické energie (turbíny, kotle, chladicí věže). Export z ČR pro izraelský energetický průmysl již nyní tvoří necelých 10 % z celkové hodnoty vývozu.
Do budoucna mohou být perspektivní položky jako zařízení a technologie pro těžbu, skladování, zpracování a přepravu zemního plynu nebo výstavbu a dodávky zařízení a komponentů (roury, armatury, kompresory).
Izraelské společnosti budou muset investovat také do rozvodných technologií, zařízení na zpracování plynu (CNG, možná zkapalnění) či jeho uskladňování. Mnoho komponentů bude vzhledem k rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů (zejm. fotovoltaických) vyžadovat i elektrická distribuční síť.
Izrael také počítá s postupným přechodem na elektromobily a nákladní vozy na zemní plyn se zákazem dovozu benzinových aut od roku 2030. Nový izraelský energetický plán také počítá s celkovou investicí 504 miliard korun do obnovitelné energie, přičemž polovina z této částky by měla směřovat do obnovy a dostavby elektráren, skladovacích zařízení a rozvoje elektrické infrastruktury. Izrael chce energii i nadále získávat rovněž ze solárních panelů. Dále bude muset být desetkrát navýšena skladovací kapacita elektrické energie, a to do roku 2030.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz