Írán - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Největší podíl na trhu s dováženou elektronikou představují mobilní telefony/smartphony. Import smartphonů je realizován zejména z Číny a dále přes SAE, Singapur a Vietnam.
Odhaduje se, že Íránci ročně nakoupí domácí spotřebiče v celkové hodnotě přesahující 6 mld. USD. Z toho je do země nelegálně dovezené zboží dosahující hodnoty 2,5 mld. USD. Raísího vláda na konci léta 2021 prodloužila zákaz dovozu domácích spotřebičů do března 2022. Očekává se, že tento zákaz, který je v platnosti již od roku 2018, bude poté minimálně o další rok prodloužen. Cílem íránské vlády je dosáhnout do roku 2025 úplné soběstačnosti ve výrobě domácích spotřebičů. Zákaz se ovšem nevztahuje na součástky a náhradní díly potřebné pro výrobu a servis těchto zařízení. Domácí produkce navíc zatím nedokáže uspokojit vysokou poptávku na trhu. Stává se proto, že v obchodech bývají k dostání poslední kusy zboží, případně se na prodejně nachází pouze vystavený kus, který není na prodej, a produkt je tak možné pouze zamluvit. Dodací doba se však v takových případech může protáhnout až na několik měsíců. Bohatší Íránci navíc stále dávají přednost dovezenému zboží. Jakmile se některému obchodníkovi podaří získat k prodeji zahraniční produkty, obchod, ať už kamenný, či internetový, se v krátkém čase přeplní zákazníky, kteří jsou schopni nabízené zboží vykoupit během jednoho až několika dní.
Od roku 2018 (opět v souvislosti se znovuzavedením protiíránských sankcí USA) jsou v Íránu těžko dostupné počítače a související komponenty. Ceny tohoto typu zboží rychle rostou, jen v průběhu roku 2018 se zdvojnásobily. Nejnovější počítače, monitory, tablety, ale i tiskárny, routery nebo počítačové myši v podstatě nejsou k dostání. Starší modely, které například v ČR již o polovinu zlevnily, jelikož je nahradily modely nové, se v Íránu prodávají naopak o třetinu až polovinu dráž, než byla zaváděcí cena těchto produktů v ČR. Tento typ zboží je tak kvůli vysoké ceně pro mnohé Íránce nedostupný. Často se také stává, že lze produkty zakoupit pouze s původní kabeláží určenou pro asijský trh. Konektory pak není možné bez redukce zapojit do íránských zásuvek. Běžně k dostání nejsou ani některé druhy propojovacích kabelů a redukcí, například video redukce z HDMI na konektor RJ45.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz