Arménie - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Platy a ceny za kvalitní IT služby jsou v Arménii nižší než v ČR, pro české firmy tak může být výhodné outsourcovat některé IT služby do Arménie.
Sektor informačních a komunikačních technologií (ICT) představuje pro Arménii jedno z nejperspektivnějších odvětví. Významný je díky konkurenceschopné pracovní síle, podílu na HDP a neustálému růstu.
Arménský sektor ICT i v roce 2023 vykázal silný růst, aktivně v něm působí více než 3 000 společností, které zaměstnávají více než 20 000 pracovníků a generují příjmy přesahující jednu miliardu dolarů ročně. Odvětví, které roste ročním tempem 20 %, přilákalo vysoký počet kvalifikovaných IT pracovníků ze zahraničí, což dále posílilo jeho rozvoj. Arménie je aktivní v oborech, jako je vývoj softwaru, web design, IT služby a poradenství, tvorba mobilních aplikací, počítačová grafika, hry a multimédia, práce s daty, výzkum umělé inteligence a různé inovativní technologie. Mezi další rozvinuté oblasti patří přizpůsobení a testování softwaru, design a testování čipů.
Arménská vláda ve spolupráci s mezinárodními dárci aktivně realizuje strategii digitalizace země, jejímž cílem je přeměnit Arménii na digitálně vyspělou společnost.
Sektor využívá poměrně vysoký vědecký a vzdělanostní potenciál obyvatelstva (odborníků v oblasti vývoje softwaru, průmyslové výpočetní techniky, elektroniky a polovodičů). Řada místních univerzit a výzkumných institucí rozšířila svou nabídku programů relevantních pro ICT, aby tak byl umožněn další růst sektoru a budoucí dostupnost kvalifikovaných pracovníků. V zemi působí řada kvalitních univerzit, včetně Jerevanské státní univerzity a Americké univerzity v Arménii, které nabízejí programy v oblasti informatiky, inženýrství a příbuzných oborech. Kromě toho existuje řada soukromých vzdělávacích institucí, které poskytují školení a kurzy v různých oborech IT (například TUMO centrum kreativních technologií). ICT sektor je také jeden z nejlépe placených na arménském trhu práce, obzvlášť pokud jde o zaměstnání u mezinárodních společností.
Růst tohoto odvětví není způsoben pouze novými talenty, ale také vládní podporou a strategickým zaměřením na digitální transformaci. V roce 2019 bylo vytvořeno speciální Ministerstvo hi-tech průmyslu, mezi jehož hlavní cíle patří vytváření podmínek pro udržitelný rozvoj ICT průmyslu. Arménie aktivně pracuje na posílení svého odvětví informačních a komunikačních technologií prostřednictvím iniciativ, jako je Strategie digitalizace na období 2021-2025, jejímž cílem je přeměnit zemi v digitální společnost. To zahrnuje posílení kybernetické bezpečnosti, datové politiky a systémů elektronické veřejné správy včetně využití podpory mezinárodních dárců.
Arménie podnikla i významné kroky ke zlepšení své infrastruktury kybernetické bezpečnosti v reakci na rostoucí kybernetické hrozby. Země zavedla pevný regulační rámec prostřednictvím přijetí zákona o informační bezpečnosti a zákona o ochraně osobních údajů, jejichž cílem je chránit citlivé informace a zajistit soukromí údajů. Mezi klíčové iniciativy patří rozvoj Centra kybernetické bezpečnosti Národní bezpečnostní služby a Týmu pro reakci na počítačové hrozby (CERT), které posilují schopnosti Arménie odhalovat kybernetické hrozby a reagovat na ně. Arménie se dále zapojila do mezinárodní spolupráce, účastní se celosvětových fór o kybernetické bezpečnosti a spolupracuje s mezinárodními orgány s cílem posílit své schopnosti kybernetické obrany.
Arménie se snaží vytvářet příznivé prostředí pro přímé zahraniční investice do sektoru ICT. Jako své hlavní konkurenční výhody oproti dalším zemím uvádí mimo jiné schopnost provádět vědecký výzkum a experimentální práci podle mezinárodních standardů, vysoce kvalitní a talentované specialisty, univerzitní vzdělávací programy v oboru IT a dalších souvisejících specializacích, levnou pracovní sílu s vysokou úrovní konkurenceschopnosti a nízkými provozními náklady, podporu sektoru ze strany státu a ochotu zlepšit investiční prostředí, rozsáhlé zkušenosti se spoluprací s velkými nadnárodními společnostmi a také právní rámec pro ochranu duševního vlastnictví, který splňuje mezinárodní standardy. Mnoho mezinárodních společností outsourcuje a zadává vývoj softwaru a další IT služby arménským firmám.
Kromě výhod nicméně existují i nevýhody. Poptávka po kvalifikovaných pracovnících je vyšší než místní nabídka, což může způsobit problémy s dalším rozšiřováním činnosti. Arménii navíc trápí řada systémových problémů v podnikatelském prostředí, jako je nedostatečná konkurence a transparentnost, korupce, omezený přístup k financování, těžkopádné daňové a celní procedury. To vše se negativně projevuje i v sektoru ICT.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz