Mexiko - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
V důsledku ekonomického rozvoje v Mexiku stoupá poptávka po pokročilých technologiích a inovativních výrobcích napříč sektory. Pandemie covidu-19 akcelerovala digitální transformaci a inteligentní automatizaci výroby. Mexiko si již před pandemií nevedlo v procesu digitalizace špatně. V průzkumu OSN týkajícím se digitální správy Mexiko v roce 2018 obsadilo 22. místo ze 193 zemí a 1. místo v kontextu Latinské Ameriky a Karibiku.
V soukromém sektoru ale digitalizace probíhala nerovnoměrně – velké národní a nadnárodní společnosti investovaly do digitalizace obrovské prostředky, zatímco střední a menší firmy často zůstávaly pozadu. Přitom tyto SMEs představují více než 99 % firem působících v Mexiku. Většina z nich (2,2 mil.) působí v obchodě, další (1,8 mil.) ve službách a téměř 600 tisíc ve výrobě. Digitalizace těchto firem by dle odhadů zvýšila celkovou produkci až o 30 %.
V procesu digitalizace jsou zřejmé určité trendy, které ovlivňují poptávku po konkrétních řešeních. Zásadně zrychlil růst e-commerce. Firmy adaptují své služby pro internetové prostředí a hledají vhodná IT řešení. V roce 2023 představoval e-commerce 15 % veškerého maloobchodního prodeje a 54 % obyvatelstva koupilo něco přes internet. V následujících letech bude podíl e-commerce dále narůstat.
Řada podnikatelů ztratila během pandemie přímý kontakt se zákazníkem a nahradila ho personalizací služeb a digitální komunikací pro maximalizaci pozitivní zkušenosti zákazníka. Firmy poptávají technologická řešení internetového obchodu, správy dat a marketingu, jež celý proces nákupu produktu či služby zkvalitňují a zrychlují.
Další oblastí, která se skokově digitalizovala, je logistika a inteligentní řízení dodavatelského řetězce. Dynamické prostředí logistického sektoru si v době pandemie vyžádalo nové nároky na kvalitu, flexibilitu, jakož i na typy poskytovaných služeb. Spolu s neustálým tlakem na snižování provozních nákladů byly společnosti také nuceny výrazně modifikovat stávající procesy za účelem zabezpečení plynulosti a spolehlivosti dodavatelského řetězce.
Třetí oblastí, které se aktuální vlna digitalizace významně dotkla, je pokročilá správa dat. S digitalizací provozu a výroby potřebují mexické firmy zpracovávat a automatizovaně využívat stále větší objemy dat. Velká poptávka je proto po systémech umožňující jak digitalizaci dokumentů, tak zpracování a analýzu objemných souborů dat.
Nové trendy přinášejí i nové hrozby, kterým je třeba přizpůsobit zabezpečení. Firmy i jednotlivci proto na trhu hojně hledají spolehlivé technologie pro bezpečnou správu a sdílení dat. Dříve opomíjená kyberbezpečnost se stala naléhavým tématem, protože Mexiko čelí pořád většímu množství kyberútoků. Oblíbenými praktikami jsou hlavně ransomware a phishing.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz