mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:54:34

Zambie - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Podle odhadů vzroste poptávka po elektrické energii v Zambii do roku 2040 o 95 %, což si vyžádá investice ve výši přes 300 mld. . Naprostá většina vyrobené elektřiny pochází z pěti hlavních hydroelektráren. Z důvodu změny klimatu a snížení dešťových srážek je však důraz stále častěji kladen na diverzifikaci zdrojů energie. Zambie má příhodné přírodní podmínky zejména pro rozvoj solární energetiky, která aktuálně představuje pouze asi 3 % z celkové instalované kapacity 3 400 MW. Pro české dodavatele se nabízejí možnosti uplatnění v dodávkách zařízení a technologií zejména pro solární a vodní, případně i větrné elektrárny, včetně ostrovních řešení. Poptávka je také po naftových generátorech a solárních invertorech.

Více než 80 % výroby elektřiny v Zambii pochází z vodních elektráren. V posledních letech ovšem kvůli klimatické změně klesá pravidelnost a celkový objem srážek, což má (vedle stáří a poruchovosti značné části výrobní kapacity) za následek často nedostatečnou produkci, která nestačí pokrýt trvale rostoucí poptávku. Z důvodu extrémního sucha se v roce 2024 se Zambie potýká s historicky nejdelšími výpadky elektřiny v celé zemi. Hlavními elektrárnami v Zambii jsou vodní elektrárna Kariba na řece Zambezi (1080 MW), dvě vodní elektrárny na řece Kafue (980 MW a 750 MW) a menší vodní elektrárny Itezhi-Tezhi (120 MW) a Victoria Falls (108 MW). Dalším významným zdrojem je (v Zambii zatím jediná) uhelná elektrárna u města Maamba s kapacitou 300 MW a elektrárna na těžký topný olej ve městě Ndola s kapacitou 110 MW. Mimoto v zemi funguje několik menších zejména vodních a naftových elektráren. Celkový instalovaný výkon zambijských elektráren činil ke konci roku 2023 přibližně 3 400 MW, z toho cca 84 % představují vodní elektrárny, zbylých 16 % připadá na uhelné, naftové a solární elektrárny.

Významnými připravovanými hydroenergetickými projekty jsou výstavby velkých vodních elektráren Batoka na řece Zambezi, která by měla mít výkon 2 100 MW, a na řece Luapula (1 200 MW). Oba projekty se ovšem připravují již několik let a není zřejmé, kdy bude jejich realizace zahájena.

V současné době má v Zambii přístup k elektřině pouhých 34 % obyvatel (67 % městských a 14 % venkovských obyvatel). Podle odhadu státního energetického regulačního úřadu Zambie vzroste poptávka po elektrické energii do roku 2040 o 95 % (na 4 169 MW ve srovnání s 2 143 MW v roce 2020). Uspokojit tuto poptávku si vyžádá investice do energetické infrastruktury ve výši přes 300 miliard . Vláda předpokládá, že významná část nových zdrojů bude off-grid. Zambie chce využít svůj potenciál také pro výrazné zvýšení exportu elektřiny v rámci jihoafrického společného trhu (Southern African Power Tool), postupně jsou budována přeshraniční přenosová vedení. Přenosová soustava je nicméně v Zambii ve špatném stavu a zejména ve venkovských oblastech naprosto nedostatečná.

Většinu výroby elektřiny a její rozvod a distribuci zajišťuje státní společnost ZESCO, která elektřinu částečně nakupuje i od dalších tzv. nezávislých výrobců v zemi. Nachází se ovšem ve velkých finančních potížích, mj. proto, že tarify za odběr elektřiny byly v posledních letech z politických důvodů udržovány pod výrobními náklady. I přes částečně úspěšná jednání o restrukturalizaci dluhu se společnosti ZESCO dosud nepodařilo snížit zadlužení na udržitelnou úroveň. Dluhy ZESCO dnes činí téměř 25 mld. . Jednou z podmínek úvěru Mezinárodního měnového fondu v rámci tzv. rozšířené úvěrové facility, který je Zambii vyplácen v průběhu let 2022-2025, je nastavení udržitelné úrovně tarifů. V roce 2023 a 2024 skutečně došlo k postupnému navýšení tarifů za elektřinu, avšak z důvodu extrémního sucha toto navýšení podle expertů nepokryje ani fixní náklady, které společnost generuje.

Zambie má velmi příhodné přírodní podmínky pro solární energetiku – průměrné sluneční záření se odhaduje na 5,5 kWh/m 2 /den. Experimentuje se i s využitím geotermálních a větrných zdrojů. První dvě větší fotovoltaické elektrárny v Zambii s instalovanou kapacitou 54 MW, resp. 34 MW byly uvedeny do provozu v roce 2019 (investory bylo francouzsko-americké konsorcium, resp. italský Enel). Na přelomu roku 2023 a 2024 byl spuštěn provoz dvou čínských fotovoltaických elektráren v oblasti Copperbeltu s kapacitou 34 MW a 58 MW. Skrze zahraniční rozvojovou pomoc jsou instalovány také menší zdroje, které off-grid obsluhují komunity žijící v obtížně dosažitelných provinciích. Po vyřešení vlastních dluhů a přílivu zahraničních kapitálu plánují do zdrojů elektřiny off-grid investovat také největší těžařské společnosti v Zambii. V lednu 2023 ZESCO uzavřelo dohodu se společností Masdar ze Spojených arabských emirátů o výstavbě fotovoltaických elektráren s instalovanou kapacitou 500 MW v první fázi a dalších 1 500 MW v následujících letech, v celkové hodnotě cca 45 mld. . Z důvodu nevyřešeného zadlužení společnosti však k zahájení výstavby těchto projektů zatím nedošlo. Na začátku roku 2024 oznámila německá společnost 7YRDS Group záměr okamžitě investovat 100 mil. amerických dolarů do dvou fotovoltaických elektráren s výkonem 100 MW v oblasti Kafue a Sesheke.

Vedle solárních elektrárenZambie nevyužitý potenciál také v oblasti malých vodních elektráren na tocích po celém území Zambie, zvláště však v severní části, kde jsou srážkové úhrny vyšší. Také o tento sektor se zajímají zahraniční investoři, kteří dříve také realizovali projekty zahraniční rozvojové spolupráce (např. Německo). Několik komerčních projektů je ve fázi přípravy studie proveditelnosti, z důvodu nevyřešené restrukturalizace dluhu a nedostatku financování však k rychlým pokrokům nedochází.

Vedle přímé účasti v nových energetických projektech se pro české firmy otevírají možnosti uplatnění v dodávkách zařízení a technologií zejména pro solární a vodní, příp. i větrné elektrárny. Další oblastí je budování infrastruktury pro rozvod a distribuci elektřiny, vč. elektroinstalačních součástek, měřičů apod. Vzhledem k nízkému stupni elektrifikace existuje v Zambii významný potenciál pro rozvoj ostrovních (off-grid, resp. mini grid) systémů. Rychle roste využití fotovoltaických systémů pro rodinné domy, školy, zdravotnická zařízení, mlýny či lisy na zemědělské plodiny, studny aj. Kvůli přetrvávajícím potížím s dodávkami elektřiny existuje také značná poptávka po záložních zdrojích, jako jsou naftové generátory a v poslední době velmi oblíbené solární invertory. Potenciální vstup na trhu může ulehčit účast na rozvojových projektech, která bude sloužit jako reference. Přítomnost produktů, technické asistence a náhradních dílů je základním předpokladem pro komerční vstup na trh.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Po 17:10  Vláda snížila saldo rozpočtu, deficitní hospodaření však nekončí Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Po 17:05  Za Babišovy éry mandatorní výdaje v poměru k HDP nenarostly Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Po 16:29  Aktivita evropských průmyslníků zůstává výrazně utlumená (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688