Tunisko - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Zemědělství představuje strategický sektor pro tuniskou ekonomiku (10 % HDP) a zdroj formální i neformální zaměstnanosti (22,6 %). V roce 2023 se z důvodu sucha propadla zemědělská produkce o 11 %. S nízkou mírou zavlažování zemědělské půdy a zhruba 30 % produktivitou půdy je rozvoj zemědělství pilířem zahraničních rozvojových investic na dosažení potravinové bezpečnosti Tuniska. Požadované technologie zahrnují skladovací kapacity, cenově dostupné zavlažovací technologie i pro menší zemědělce, rezistentní odrůdy obilovin a efektivnější ochrany před nemocemi a škůdci.
Zemědělství přispívá 10 % do HDP Tuniska, představuje 7,5 % investic a 9 % tuniského exportu. Zemědělská půda pokrývá 62 % celkové rozlohy Tuniska (více než 10 mil. hektarů), z toho obdělávaná půda představuje 5,25 mil. hektarů. Tuniskému zemědělství dominují drobní farmáři, kde 75 % zemědělské půdy nepřesahuje 10 hektarů. Pouze 10 % ze 470 tis. zemědělců vyváží hlavní zemědělské komodity tuniského exportu, kterými jsou olivový olej (18 %), datle (15 %), a v menší míře rajčata a citrusové plody.
Postupné snižování vlastní produkce obilí, která pokrývá zhruba 30% zemědělské půdy Tuniska, a její náhlý propad v roce 2023 z důvodu extrémního sucha, posílil tuniskou závislost na dovozu obilí. Odhaduje se, že v roce 2024 Tunisko bude muset na zahraničních trzích nakoupit rekordních 4,7 mil. tun obilí, což představuje navýšení o 80 % oproti roku 2022. Tato situace je v kontextu tíživé ekonomické situace a omezených devizových rezerv neudržitelná. Posílení místní produkce obilí, zavedení efektivnějších způsobů obdělávání půdy a zavlažování patří mezi priority tuniské vlády pro tento stěžejní sektor. Skladovací kapacity, zvyšování produktivity půdy a zavlažování jsou v kontextu klimatických změn v Tunisko klíčové pro celé odvětví zemědělství.
Světová banka na podporu potravinové bezpečnosti v rámci rozvojového programu pro Tunisko na roky 2023 - 2027 prozatím alokovala 520 mil USD, EU plánuje podporu ve výši desítek mil. EUR společně s dalšími zahraničními donory a investory.
Efektivní způsob, jak na tuniský trh vstoupit je poskytnutí nabídky soukromým firmám aktivních v oblasti potravinářství, nebo navázat partnerství s tuniskými distributory zemědělských technologií v rámci veletrhů SIAMAP nebo SIAT, které však byly odloženy na blíže neurčené datum. Spolupráci lze zahájit také pomocí Tuniského zemědělského svazu UTAP s tzv. skupinami pro zemědělský rozvoj (Groupement de développement agricole - GDA). V takovém případě lze rovněž využít nástroje ZRS ČR jako je B2B, nebo Aid for Trade MPO ČR k představení českých technologií a postupů v rámci pilotních projektů.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz