mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:54:36

Tunisko - Průmyslové technologie, průmysl 4.0, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Hlavními tahouny tuniské ekonomiky jsou textilní, elektrotechnický, zemědělský a potravinářský průmysl, důležitou roli hraje také stavebnictví nebo zpracování fosfátů. Na výrobní kapacity jsou přitom kladeny stále vyšší požadavky z důvodu rostoucí poptávky (například pro libyjský trh) a zavádění norem pro export produktů do zahraničí. Potenciál představuje technologický upgrade výrobních linek pro různá průmyslová využití.

Mezi strategickými cíli tuniské vlády je posílení exportu ve všech odvětvích tuniského průmyslu především na africký trh, což reflektuje i aktivní zapojení Tuniska do Africké kontinentální zóny volného obchodu (ZLECAF). Roste také export stavebního materiálu a potravin do Libye, od roku 2020 stoupl celkový export z Tuniska o rekordních 43 %. Naopak export produktů textilního průmyslu, který zaměstnává přes 160 tis. stálých zaměstnanců, v posledních letech zažívá na klíčovém evropském trhu pokles. Kolem 75 % tuniského exportu však stále směřuje na trh Evropské unie, což klade vysoké nároky na kvalitu vyváženého zboží, především u elektrotechniky pro letecký a automobilový průmysl nebo u potravinářských produktů. Dalším faktorem modernizace výroby především stavebních materiálů je plánované zahájení mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM). Ve všech případech situace vede ke snahám vlády podpořit průmysl skrze pobídky a investiční programy financované převážně zahraničními dárci.

Transfer zahraničních technologií a investice do průmyslu jsou v Tunisku považovány za klíčové nástroje zvýšení konkurenceschopnosti a objevuje se v řadě strategických a investičních programů. Najít své místo na tuniském trhu by tak mohly české technologie automatizace potravinářských procesů a výrobních technologií, šicí stroje pro průmyslové užití, nebo obráběcí a slévárenské stroje pro automobilový a letecký průmysl. Z dalších důležitých odvětví lze jmenovat těžbu fosfátů a jejich zpracování, nebo produkci olivového oleje, kde moderní lisovny představují pouze 48 % z celkového počtu 1 517 aktivních lisoven, které produkují přibližně 28 000 tun oleje denně. Česká republika je v Tunisku známá pro svou vysokou úroveň mechanického průmyslu a představuje tak pro Tunisko v tomto ohledu jistou inspiraci.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:39  US - index ISM v průmyslu v říjnu klesl na 46,5 bodu ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 15:29  Schodek státního rozpočtu již přesahuje 200 miliard Kč Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688