Egypt - Těžební a ropné technologie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Egypt má značné energetické zdroje fosilních paliv. Prokázané zásoby činí kolem 3,1 miliardy barelů ropy a 2,1 bilionu metrů krychlových zemního plynu. Vzhledem ke globální energetické krizi vyvolané ruskou agresí na Ukrajině poptávka po fosilních palivech citelně vzrostla. Ve fiskálním roce 2024/25 plánuje Egypt zvýšit těžbu surové ropy z 580 tisíc až na 637 tisíc barelů denně. V případě zemního plynu cílí Egypt na produkci cca 65 mld. m 3 ročně. V červenci 2023 egyptská vláda vyhlásila průzkumný program v hodnotě 1,8 mld. USD s cílem provést 35 nových vrtů na pobřeží Středozemního moře a delty Nilu. Egyptská vláda vyzývá mezinárodní ropné společnosti, aby se podílely na ropném a plynárenském sektoru, kde působí více než padesát nadnárodních společností.
Těžba minerálů je oproti ropě a zemnímu plynu v Egyptě stále podfinancovaná, přestože od roku 2020 došlo k řadě reforem, které vedly ke zjednodušení systému nájemného, licencí nebo uzavírání smluv s investory. Egypt plánuje do roku 2026 desetinásobně zvýšit příspěvek těžebního sektoru k HDP s cílem diverzifikovat národní hospodářství a uvolnit obrovské bohatství nerostných zdrojů. Egypt má značné množství zásob nerostných surovin včetně zlata, tantalitu a niobu, soustředěných především ve Východní poušti a na Sinajském poloostrově. V Egyptě se nachází na sto zlatých dolů, nejvýznamnějšími z nich jsou Sukari a Iqat. Jen v oblasti Východní pouště jsou zásoby zlata odhadovány na 300 tun, Egypt přitom stále pokračuje v hledání nových nalezišť i zvyšování počtu výrobních míst. Koncese těžařské společnosti Shalateen láká potenciální investory na benefity jakými jsou osvobození od DPH, příspěvek na cestovné a ubytování atd., nadto stát spustil tzv. Gold Hub, 200 tisíc m 2 průmyslovou oblast, jejímž těžištěm bude vůbec první rafinérie zlata v Egyptě, bude však zahrnovat i laboratoře na podporu průzkumu zlata.
Příležitosti se nabízejí v inovativních řešeních spojených s provozem a environmentální zátěží těžby. Kromě výrobců a dodavatelů vybavení do dolů a rafinérií se mohou uplatnit i firmy poskytující služby v oblasti odborného poradenství, vrtání nebo chemických zkoušek.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu