Americká inflace v červnu zpomalila, zásadně ale příběh nemění (Ranní zpráva z finančního trhu)
Inflace v USA za červen by měla být ve znamení neutrálního signálu ohledně načasování začátku snižování sazeb amerického Fedu. Zatímco celková inflace by měla zpomalit zejména vlivem poklesu cen energií, ta jádrová by měla o 0,1 pb zrychlit na 3,5 % y/y, když její meziměsíční tempo zůstane zvýšené. Celkově by červnová inflace neměla centrální bankéře Fedu nijak zásadně posunout blíže k rozhodnutí snížit úrokové sazby. Vzhledem k přetrvávající nejistotě ohledně dezinflačního procesu k prvnímu snížení sazeb podle nás dojde až v příštím roce, byť riziko cutu na samotném konci roku přetrvává.
Červnová inflace Fed ke snižování sazeb blíže neposune.
Celková inflace v USA v červnu zřejmě zpomalila na 3,1 % y/y z 3,3 % v květnu. Vliv na to bude mít zejména zlevnění energií meziměsíčně o 2 %, a to hlavně díky poklesu cen pohonných hmot o 4 %. Jádrová inflace podle nás v meziročním vyjádření zrychlila o 0,1 pb na 3,5 %. Meziměsíčně podle nás vzrostla o 0,3 %, jen mírně výše oproti květnu. Celkově by to pro Fed a finanční trhy mělo mít poměrně neutrální vyznění. Dezinflace z titulu poklesu cen energií není zcela udržitelná a jádrová inflace stále roste vyšším tempem, než které by pravděpodobně uspokojilo centrální bankéře. Růst cen bydlení je stále zvýšený a zvolňování je zatím jen velmi postupné. Čekáme, že jejich růst v červnu setrval na 0,4 % m/m. Vývoj v cenách služeb mimo těch spojených s bydlením navíc zůstává nejistý. V květnu jejich meziměsíční stagnace sice vyslala dobrý signál, ale v předcházejících měsících byl jejich meziměsíční růst hodně svižný a v průměru od začátku roku dosahoval 0,6 %.
S ohledem na nezanedbatelné riziko překvapení inflace směrem vzhůru v dalších měsících vlivem vyšší volatility nečekáme, že centrální bankéři Fedu v nejbližších měsících dosáhnou dostatečné jistoty, aby začali snižovat úrokové sazby. První snížení sazeb Fedu tak stále očekáváme až v roce 2025, byť riziko snížení na samotném konci roku přetrvává. Současné jen velmi mírné známky ochlazování trhu práce podle nás stále vytváří prostor, aby se snižováním sazeb americká centrální banka nespěchala.
Inflační tlaky v tuzemsku jsou utlumené.
Tuzemská inflace za červen výrazně překvapila, když z květnových 2,4 % zpomalila na cíl centrální banky, tedy na rovná 2,0 %. Konsensus trhu a květnová prognóza ČNB přitom počítaly s 2,4 % y/y. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,3 %. Výrazně se na tom podílelo zrychlení poklesu cen potravin a pohonných hmot na -0,6 % a -3,7 %. V červnu výrazně zvolnila i jádrová inflace, když klesla o 0,4 pb až na 2,2 % (vs prognóza ČNB ve výši 2,6 %). Po sezónním očištění podle nás jádrové ceny klesly o 0,1 % m/m, přičemž již v květnu byly cenové tlaky utlumené. To zřejmě reflektuje utaženou měnovou politiku a přetrvávající slabou spotřebitelskou poptávku. Více jsme psali zde: https://bit.ly/CPI_Jun24_CZ.
Překvapivý pokles tuzemské inflace na dvouprocentní cíl rezonoval trhy. Česká koruna během včerejška vůči euru ztratila 0,5 % a atakovala úrovně nad 25,40 CZK/EUR, zatímco ostatní středoevropské měny posilovaly, byť zisky ale neudržely. To reflektuje výrazný propad korunových úrokových sazeb a s tím spojené zvyšování sázek na míru uvolnění měnové politiky ČNB. Tržní úrokové sazby celkově reagovaly výrazněji oproti české koruně, která postupně ztrácela již v předcházejících dnech. Během dne poklesly o 10-20 bb dle splatnosti. Tržní očekávání tak nově indikuje možnost, že by ČNB mohla snížit dvoutýdenní repo sazbu během zbytku roku pod 4 %. Úrokový diferenciál (CZK-EUR) vyjádřený rozdílem dvouletých swapových sazeb se tak dále zužoval a přiblížil se lokálnímu minimu z letošního února (cca 47 bb), což již nepředstavuje přílišnou podporu pro českou korunu.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?