Pokud by se americká inflace měřila stejně jako ta evropská, už by byla na 2 % - Víkendář (video)
Podle Bloombergu existuje řada ekonomů, kteří považují za vhodné snižovat v USA sazby. Je tedy nyní rizikem zejména to, že americká centrální banka s tímto krokem čekala příliš dlouho? Na tuto otázku na Bloombergu odpovídal prezident Chicago Federal Reserve Bank Austan Goolsbee, podle kterého toto riziko existuje, ale to samé platí o unáhleném poklesu sazeb. Jisté podle něj je, že sazby leží ve znatelně restriktivní oblasti. A pokud inflace klesá a sazby zůstávají beze změny, tato restrikce se zvyšuje s tím, jak rostou sazby reálné.
Podle ekonoma se nesmí zapomínat, že Fed má dvojí mandát. Tedy že vedle inflace sleduje i vývoj ekonomické aktivity. A právě druhá oblast se stává více relevantní ve chvíli, kdy se inflace pohybuje směrem k cíli ve výši 2 %. Pak je totiž opět namístě věnovat pozornost i tomu, jak se monetární politika dotýká ekonomické aktivity. U ní se přitom objevují „varovná znamení“, tudíž je vhodné hledat rovnováhu mezi pokrokem ve snižování inflace na straně jedné a vývojem v širší ekonomice na straně druhé.
V oblasti zboží se podle experta inflace vrátila téměř do stavu, který panoval před rokem 2020. V oblasti služeb se inflace „zlepšuje“, určitou „záhadou“ je vývoj v oblasti bydlení, kde inflace neklesá. K tomu ekonom zmínil, že „v Evropě se inflace měří jinak, pokud bychom použili stejný postup, americká inflace by už byla na 2 %.“ Rozdíl přitom spočívá právě v tom, jak je odhadována inflace v oblasti bydlení.
Golsbee klade důraz na to, že pokud jsou nominální sazby stabilní a inflace klesá, dochází ke zmíněnému růstu sazeb reálných a k pasivnímu utahování monetární politiky. Podle něj by ale utahování nemělo probíhat takto automaticky, mělo by být prováděno na základě rozhodování centrální banky. Nezaměstnanost přitom může „vystřelit nahoru jako raketa a dolů klesat jako peříčko“. Proto je důležité věnovat pozornost známkám slábnutí trhu práce a případně včas reagovat.
Současný ekonomický cyklus je velmi neobvyklý, to samé může platit o dalším vývoji na trhu práce. Podle experta je tudíž důležité sledovat nová data a podle nich rozhodovat. K vývoji na trzích uvedl slova Paula Volckera: „Naše práce je jednat a práce trhů je reagovat na to, co my děláme. A je důležité neprohazovat to.“ Centrální banka by tak trhům podle ekonoma neměla dávat vodítka a říkat jim, jak moc a kdy mají sazby klesnout.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?