Letecká doprava je komodita a na to by investoři měli brát ohled - Víkendář (video)
Letecká doprava se stala komoditou, tudíž zde platí, že o úspěšnosti společností rozhodují náklady. To je také základem podnikatelského modelu společnosti Ryanair. V rámci diskuse o evropských leteckých společnostech a jejich akciích to na Yahoo Finance uvedl Abhay Deshpande, který stojí v čele společnosti Centerstone Investors.
Raynair podle investora dosahuje vysoké nákladové efektivity, a to mu umožňuje nabízet svým klientům atraktivní ceny. K tomu firma dokázala „řadu nejistých proměnných zkrátit na pouhých pár“. Konkrétně na cenu paliv a na vývoj poptávky. K ní ale expert dodal, že při jejím slábnutí mohou nízkonákladové letecké společnosti získávat tržní podíl. Právě proto, že jsou schopné nabízet nejnižší ceny.
Deshpande považuje leteckou dopravu za vysoce konkurenční odvětví a podle svých slov by investorům nedoporučoval, aby do ní investovali plošně. Pokud pak chtějí vybírat, nejlepší jsou právě společnosti s nejnižšími náklady, protože jde o komoditní odvětví. Takové firmy jsou také lépe schopny zvládat extrémnější podmínky. Vedle nákladové struktury je pak podle experta dobré sledovat sílu rozvahy a v neposlední řadě kvalitu managementu firem.
Ryanair se podle experta drží ve výše uvedených oblastech velmi jednoduchého přístupu. Nepouští se do žádného finančního inženýrství, „rostou organicky, generují cash flow a pak za něj koupí letadlo. To jim vydělá další hotovost a koupí další letadlo.“ Firma tak nepoužívá ve větším měřítku úvěry a leasing, což je podle investora velmi rozdílný model od dalších leteckých společností.
U Raynairu považuje Deshpande za největší rizika oblasti, které firma nemá přímo pod kontrolou, včetně ekonomického vývoje či regulace. Raynair se přitom zaměřuje na růst na „periferii Evropy“, nejde o globálního hráče, ale o regionálního, a proto jej ovlivňuje zejména vývoj v Evropě. Za určitý protiklad Raynairu lze považovat Lufthansu, která podle experta ztrácí tržní podíl právě kvůli konkurenci nízkonákladových leteckých společností. Lufthansa se přitom obchoduje za šestinásobek provozního zisku, Ryanair přibližně za osminásobek. A podle experta by tento rozdíl měl být mnohem větší.
U Lufthansy se diskutovalo i o podpoře ze strany německé vlády. Ta ji sice nevlastní, ale podle experta by v případě potřeby pomoc poskytla. To ovšem budí otázku, „pro koho tu tento byznys vlastně je?“ Tedy čí zájmy budou managementem prosazovány? K tomu investor dodal, že u Lufthansy se objevují známky vstřícného postoje k akcionářům, avšak v tuto chvíli by kvůli tomu na akcii nesázel.
Zdroj: Yahoo Finance
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?