Co s penězi – hospodaření firem nyní a před třiceti lety
Za posledních pár desetiletí se v oblasti hospodaření s hotovostí docela výrazně změnilo chování firemního sektoru. Podíváme se jak a na možnou souvislost se současnými „vysokými“ valuacemi trhu.
Následující graf od Goldman Sachs popisuje dlouhodobější používání hotovosti ze strany amerických obchodovaných firem. Konkrétně jejího použití na investice, odkupy a dividendy a na fůze a akvizice:
Zdroj: X, Goldman Sachs
Na straně fůzí a akvizic tedy firmy zhruba drží lajnu – dávají na ně zhruba 10 % toho, co ročně generují na hotovosti. Investice ale trendově klesají, z cca 70 % jsou nyní pod 50 %. A vracení peněz akcionářům se zvedá z méně než 30 % podílu na současných více než 40 %. Samo o sobě by to mohlo svádět k závěru, že firmy nemají tolik investičních příležitostí, jako dříve a proto více vrací peníze akcionářům. Jenže pokud se podíváme na dlouhodobější vývoj ziskovosti, obrázek vypadá trochu jinak – korporátní sektor totiž drží svou ziskovost na dlouhodobém růstovém trendu, či jej dokonce přestřeluje. To by se s dlouhodobější absencí zajímavých investičních příležitostí moc nerýmovalo.
Připomenout si v souvislosti s prvním grafem můžeme ještě následující obrázek. Bank of America v něm porovnává vývoj objemu dividend a odkupů na americkém akciovém trhu. Odkupy vykazují mnohem větší cykličnost, jejich popularita u firem ve srovnání s dividendami přitom trendově roste:
Zdroj: X, BolfA Global Research
Firmy tedy ze svých zisků vyplácejí trendově více a více. A víc a víc k tomu používají odkupy. Příčin může být více, nejčastěji bývá zmiňováno daňové hledisko a to, že investoři nemají rádi prudké změny v dividendách. Odkupy tak z tohoto pohledu poskytují větší flexibilitu. Jejich hodnocení přitom z fundamentálního pohledu není zase tak jasné, jak je někdy prezentováno. Odkupy sice snižují počet akcií a tudíž zvyšují zisky na akcii EPS. Ale zároveň mění kapitálovou strukturu a tudíž i rizikovost akcií. A tudíž by se měly promítat i do změny valuačních násobků.
Pokud tedy odkupy například zvýší EPS ze 100 na 105 dolarů, na druhé číslo by neměly být automaticky nasazovány staré valuační násobky. Tedy například PE ve výši 10 se závěrem, že hodnota akcie vzrostla díky odkupům z 1000 (100 x 10) dolarů na 1050 (105 x 10) dolarů. Záleží na tom, jak se kvůli odkupům změnilo PE. Pokud firma například kvůli odkupům prudce zvýšila své finanční riziko, mohlo PE klesnout a více než eliminovat efekt vyšších EPS.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?