Ochlazování amerického trhu práce je během na dlouhou trať
Šéf Fedu J. Powell si včera v portugalské Sintře pochvaloval, že trh práce přiměřeně ochlazuje a že se děje přesně to, co američtí centrální bankéři chtějí. No uvidíme, neboť prakticky ve stejný okamžik, kdy Powell vyjadřoval svoji spokojenost s makro vývojem, přišla data (tzv. JOLTS), která vyslala poněkud rozporuplné signály.
Jeden z velmi sledovaných ukazatelů - počet otevřených (a tedy neobsazených) pracovních pozic - totiž v květnu vzrostl a udržel se nad číslem 8 milionů. Nejedná se sice o nic dramatického, ale přesto je toto číslo známkou toho, že cesta k rovnováze bude na americkém trhu práce poměrně trnitá a dlouhá. Na druhou stranu je pravdou i to, že na včerejší JOLTS se lze dívat i přes jiné ukazatele - jako například na počet otevřených pozic versus počet nezaměstnaných (který stagnoval na hodnotě 1,22) či na procento, jež vyjadřuje relativní počet těch (z celkové zaměstnanosti), kteří dobrovolně opustili pracovní místo s cílem najít si lepší (tento ukazatel aktuálně stagnuje na hodnotě 2,2, což je dokonce mírně nižší hodnota, než byla pozorována před covidem).
JOLTS a s nimi související ukazatele jsou jistě velmi důležité, ale první pátek v měsíci přicházejí ještě důležitější data z trhu práce. Těmi jsou tzv. payrolls a s nimi přicházející doprovodné statistiky, jako je např. míra nezaměstnanosti. A právě v pátek (kdy u nás bude svátek) se z pohledu amerických dat může lámat chleba. Až dosud byly letos payrolls, neboli přírůstky nových pracovních míst, velmi silné a mimo jiné i díky tomu, že nezvykle velký počet nových zaměstnanců nabíral veřejný sektor. My, vzhledem k tomu, že se týdenní data z trhu práce v posledním období mírně zhoršila, sázíme na spíše podprůměrný výsledek payrolls. Nechme se však překvapit - konec konců mnohé již dnes odpoledne může napovědět výsledek předskokana payrolls neboli ADP reportu (jde o počty nových míst v privátním sektoru), přičemž velmi poučný může být i index ISM podnikatelské nálady v amerických službách.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?