Notářská komora ČR spouští nový systém pro zabezpečení úschov, pohyby peněz půjde sledovat
Notářská komora ČR mění v rámci digitalizace a zlepšení svých služeb pravidla pro úschovu peněz. Tu jako nezávislý prostředník poskytuje veřejnosti při nákupu a prodeji, a to většinou v případě nemovitostí. Od srpna bude systém zasílat SMS, e-maily a datové zprávy při pohybech na účtu jak těm, kteří peníze k notáři složili, tak těm, kteří je mají obdržet. Tedy například, když notář odešle platbu po zapsání nového majitele bytu do katastru nemovitostí z úschovního účtu na účet prodávajícího. Dosavadní systém, kdy pohyby na úschovních účtech jednotliví notáři zadávali ručně, bude nahrazen automatickou komunikací s bankou UniCredit, která na systému s Notářskou komorou spolupracuje. Účastníci transakce budou mít i možnost náhledu na účet úschovy.
„Nový systém zabezpečení funguje tak, že všechny transakce na účtech pro notářské úschovy jsou povinně notifikovány bankou, a všechny úschovní účty jsou na základě přímé komunikace s bankou povinně registrovány u Notářské komory. V případě pohybu na účtu bude systém rozesílat SMS, email a datovou zprávu o tom, na jaký účet se suma přesouvá,“ říká Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR a dodává: „Kdykoli notář obdrží od účastníka úschovy na účet úschovy peníze, nebo kdykoli notář odešle peníze prodávajícímu, dostane informaci i Notářská komora. Ta v případě nesrovnalostí začne věc okamžitě řešit.“
Notář bude nově zadávat do systému komory i účty účastníků, na které bude peníze vyplácet. A v případě změny zadaného účtu nebo odeslání na jiný účet se o tom kupující i prodávající okamžitě dozví. Pokud by byly prostředky neoprávněně odeslány na jiný účet, bude možné je ve spolupráci s orgány veřejné moci posléze zadržet.
Notářská komora ČR jako jediný poskytovatel bezpečných úschov používá systém CIS (Centrální informační systém), do kterého jsou povinně zařazeni všichni notáři v ČR, a rozhraní API sloužící k předávání dat mezi softwarovými aplikacemi.
Bezpečná úschova peněz při koupi či prodeji funguje tak, že notář jako prostředník transakce na speciálním úschovním účtu uloží peníze kupujícího a prodávajícímu je vyplatí, až když je majetkové právo k prodávané věci přepsáno na kupujícího. To může u nemovitostí trvat i měsíc či déle. Notář samozřejmě majiteli vyplatí i bankou zaslaný úrok, který u těchto vysokých částek dosahuje mnohdy i desetitisíců korun.
Mgr. Radim Neubauer (* 28. 2. 1977)
- Od roku 2015 prezident Notářské komory ČR
- 2014/2015 prezident Notářské komory pro hl. m. Prahu
- Od září 2011 notář v Praze
- Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Aledo High School v Illinois (USA) a Gymnasium Liebigschule ve Frankfurtu nad Mohanem (SRN)
- Je členem Evropského právního institutu (ELI) (2014–2015) a Komise pro evropské záležitosti Mezinárodní unie notářství (CAE UINL) (2008–2014)
- Mluví plynně německy a anglicky
- S manželkou žije v Praze a společně vychovávají tři děti
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?