Koruna tento týden korigovala část předchozích zisků (Komentář)
Data v USA vyslala smíšené signály. Zklamání přinesly květnové maloobchodní tržby, jejichž meziměsíční růst ve výši 0,1 % byl o dvě desetiny pod tržním konsenzem. Směrem dolů byl navíc revidován údaj za předchozí měsíc. V rámci struktury tržby bez aut dokonce podruhé v řadě meziměsíčně poklesly. Přísná měnová politika Fedu se pak pravděpodobně odráží i na nemovitostním trhu, kde v květnu překvapivě poklesl počet nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 238 tis, tedy obdobné hodnoty jako o týden dříve. Přestože se z historického pohledu jedná o stále nízké hodnoty, oproti začátku roku, kdy se jejich počet pohyboval kolem 200 tis., poslední data přece jen naznačují určité zmírňování napětí na tamním trhu práce. Mírně pozitivně naopak překvapila americká průmyslová výroba za květen, která oproti dubnu vzrostla o 0,9 %, zatímco se čekalo pouze +0,3 % m/m, a také předběžné PMI. Kompozitní index se v červnu zvýšil na 54,6 b. a byl tak nejvýše od dubna 2022.
Evropské PMI za červen zklamaly. Trhy vyhlížely mírný nárůst indexů ve zpracovatelském průmyslu i službách, ty ale ve skutečnosti viditelně poklesly a kompozitní PMI se tak v Německu (50,6 b) i eurozóně jako celku (50,8 b) opět začal přibližovat hranici 50 bodů, která je předělem mezi zlepšováním a zhoršováním stavu. Nadále platí, že situace ve zpracovatelském průmyslu zůstává špatná (43,4 b. v Německu, 45,6 b. v eurozóně). Naproti tomu PMI se službách se přes mírný meziměsíční pokles nachází bezpečně v pásmu expanze (53,5 b. v Německu, 52,6 b. v eurozóně). Slabší data z Evropy v kombinaci s překvapivě silnými údaji z USA v závěru týdne podpořily dolar proti euru, který byl v pátek odpoledne v mezitýdenním srovnání silnější o 0,1 % na 1,069 USD/EUR.
Tuzemské výrobní ceny v květnu klesly napříč odvětvími. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců klesly o 1,2 % a v meziročním vyjádření byly vyšší o 1,0 %, což bylo výrazně pod tržním konsensem (2,0 % y/y). Výrazně klesly oproti dubnu zejména ceny energií, ropy a koksu, což se podepsalo i na snížení cen v samotném zpracovatelskému průmyslu. Zároveň pokračoval svižný pokles cen zemědělských výrobců, které byly v meziročním vyjádření o více jak 10 % nižší. Zatímco ceny stavebních materiálů v květnu dále klesaly o 0,2 % m/m a 1,3 % y/y, meziroční růst cen stavebních prací zůstal v blízkosti 2 %. Celkově květnové statistiky o vývoji cen v produkční sféře podle nás indikují, že by inflace měla v dalších měsících zůstat v tolerančním pásmu centrální banky. Více jsme psali zde: https://bit.ly/PPI_May24.
Radní ČNB se ve svých vyjádřeních shodovali, že na nadcházejícím zasedání (27. 6.) se budou rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 nebo 50 bb. Tato slova měla poměrně viditelný dopad na devizovém trhu, když koruna v průběhu týdne oslabila až lehce nad 24,90 CZK/EUR, kde se udržela ve čtvrtek i pátek. Do té doby totiž trhy zaceňovaly spíše opatrnější „cut“ o 25 bb, po vyjádřeních členů bankovní rady však postupně narostly spekulace na možnost výraznějšího kroku. V pátek odpoledne se tak tržní zacenění pohybuje mezi 25 a 50 bb. My se přikláníme spíše ke zpomalení tempa snižování úrokových sazeb na 25 bb. K oslabení koruny nicméně mohlo přispět i to, že její výrazné květnové posílení nemělo oporu v rozšíření diferenciálu tržních úrokových sazeb, a tuzemská měna tak korigovala své předchozí „nadměrné“ posílení. Další domácí impulz bude pro korunu spojen právě až se zasedáním ČNB příští čtvrtek. Včera totiž členům bankovní rady začala tzv. mediální karanténa, během které neposkytují rozhovory. A ani tuzemský datový kalendář nenabídne do té doby žádné zásadní makroekonomické statistiky. Náš aktuální výhled naleznete zde: https://bit.ly/Forecast_update_06_2024_CZ.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Benzín a nafta 03.01.2025
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.94 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada