Klíčové body
- Koruna oslabila nad 24,90 za euro a nad 23,20 za dolar.
- Kurz ovlivnily komentáře členů bankovní rady ČNB.
- V nejbližších dnech sehraje roli tržní sentiment.
Kurz koruny je v tomto týdnu pod výprodejním tlakem. Proti euru krátce oslabil nad 24,90 a proti dolaru nad 23,20. Za oslabením domácí měny vidíme přecenění krátkých korunových sazeb, které vyvolaly komentáře z České národní banky. Může se kurz dostat zpět nad 25,00 korun za euro?
Z hlediska technické analýzy je hranice 25,00 za euro zajímavou rezistencí, u které by se kurz s velkou pravděpodobností na chvíli zastavil. Otázkou je, zda z fundamentálního hlediska najdeme dostatečné faktory, které by domácí měně pomohly oslabit o ještě zhruba dvanáct haléřů chybějících k dosažení sledované úrovně.
Domácí kalendář je ve zbytku týdne prázdný. Pozornost se soustředí především na červnovém zasedání ČNB, které se koná příští týden. A právě komentáře členů bankovní rady ČNB vnesly do kurzu koruny pozorovanou nejistotu posledních dní. Víme, že úroky tento měsíc dále klesnou. Trh po překvapení směrem vzhůru u dubnové inflace a u mezd za první čtvrtletí pracoval s verzí snížení tempa snižování úroků z dosavadních 50 bodů na 25. Tato varianta už však není až tak přesvědčivá, jako byla v době zhruba před měsícem. Stalo se tak nejen díky nad očekávání nižší květnové inflaci a indexu cen výrobců, ale i vinou opatrných komentářů centrálních bankéřů. Ať už šlo o guvernéra Michla či o viceguvernérku Zamrazilou a viceguvernéra Fraita, od všech zazněla nejistota ohledně případné úpravy směrem k menší změně úroků.
Pro snížení sazeb o 50 bodů hovoří poslední výsledky inflace, cen výrobců a oproti prognóze stále silnější koruna. Stejně tak i fakt, že sazby na 5,25 % při meziroční inflaci 2,6 % jsou dostatečně restriktivní, a ani další snížení úroků o půl procentního bodu by podle nás nepřineslo náhlé oživení proinflačních tlaků. Ve prospěch snížení úroků o čtvrt procentního bodu můžeme uvést již zmiňované mzdy, perzistentní inflaci služeb, vyšší zahraniční sazby po delší dobu, a nakonec i rétoriku, která zazněla už na květnovém zasedání ČNB, z níž vycházela jasná opatrnost s posunem sazeb na nižší úrovně právě z důvodu převládajících proinflačních rizik. My se o něco více přikláníme k variantě snížení úroků o čtvrt procentního bodu.
Dnešním dnem začíná bankovní radě mediální karanténa, dalších komentářů se tak nedočkáme. Kalendář je prázdný, nezbývá tedy nic jiného než sledovat zahraniční dění. Dnešní zasedání britské a polské centrální banky nepřinese nic, co by mohlo přeneseně ovlivnit kurz koruny. To samé platí o zasedání švýcarské centrální banky, která by měla doručit snížení úroků o 25 bodů.
Zajímat nás bude především tržní sentiment měn regionu, kde by měl roli sehrát vývoj dolaru po včerejší obchodní pauze na amerických trzích vinou státního svátku. Zítra pak budou zveřejněny předběžné odhady evropských indexů PMI, které by v případě nad očekávání lepších výsledků mohly korunu naopak mírně povzbudit.
Na dluhopisových trzích budeme dnes se zájmem sledovat první aukce francouzských dluhopisů od zveřejnění výsledků eurovoleb a ohlášení předčasných parlamentních. Francie si jde na trh pro až 10,5 miliardy euro v emisích od tří do osmi let. Výrazně slabší poptávka po nich by mohla vyústit ve vyšší evropské výnosy. Otázkou je, zda by i po odeznění první vlny politické nervozity mohl mít tento scénář zásadnější vliv na kurzy evropských rizikových měn. My jsme spíše skeptičtější.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0733 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0705 do 1,0792 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,88 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,18 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,83 až 24,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,05 do 23,30 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView