Americká spotřebitelská poptávka nadále podporuje ekonomiku (Ranní zpráva z finančního trhu)
Německý ZEW index by měl podle nás ukázat na další zlepšování nálady, hodnocení současné situace ale zůstává utlumené. Americká data by měla potvrdit silnou spotřebitelskou poptávku, když maloobchodní tržby v květnu meziměsíčně zřejmě vzrostly o 0,2 %. Spotřebitelská poptávka pravděpodobně opět pozitivně přispěje k solidnímu růstu americké ekonomiky v letošním roce. Maďarská centrální banka na dnešním zasedání podle nás sníží základní úrokovou sazbu o 25 bb.
Spotřebitelské výdaje v USA zůstávají solidní.
Spotřebitelská poptávka v USA podle nás v květnu posílila. Odhadujeme, že tamní maloobchodní tržby jak celkové, tak i bez aut meziměsíčně vzrostly o 0,2 %. Zlevnění pohonných hmot (PHM) o 3,6 % m/m v květnu, jak ukázala v minulém týdnu zveřejněná inflace, by se mělo podepsat na nižších tržbách. Předpokládáme, však, že vyšší prodaný objem zmírní pokles tržeb za PHM na 2 %. Vzhledem k pokračujícímu napětí na tamním trhu práce, může celkově silná spotřebitelská poptávka dále přispívat k solidnímu růstu americké ekonomiky a potažmo i zvýšit inflační tlaky, když právě ceny zboží dosud přispěly největším dílem ke zpomalení inflace. Nadále příznivý vývoj americké ekonomiky zároveň netlačí centrální bankéře Fedu ke snižování sazeb a inflační vývoj i přes příznivý květnový údaj zatím nevzbuzuje přílišnou jistotu ohledně udržitelného dosáhnutí 2% inflačního cíle.
Zasedání maďarské centrální banky pravděpodobně přinese snížení základní úrokové sazby o 25 bb na 7,00 %. Tam by se tamní cyklus uvolňování měnové politiky měl podle nás i zastavit, alespoň po dobu H2 24, a to zejména vzhledem k tlakům na oslabení maďarského forintu plynoucím z geopolitické situace.
Německý ZEW index by se měl v červnu dále zlepšovat, a to jak ve složce očekávání, tak i hodnocení současné situace. Druhá zmíněná složka ovšem i přes další zlepšení zůstává na velmi nízkých úrovních a stále tak indikuje utlumený růst německé ekonomiky. Lepšící se sentiment ohledně německé ekonomiky by měly potvrdit i později v týdnu zveřejněné PMI.
Středoevropské měny měly tendenci posilovat.
Tuzemské výrobní ceny v květnu klesly napříč odvětvími. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců klesly o 1,2 % a v meziročním vyjádření byly vyšší o 1,0 %, což bylo výrazně pod tržním konsensem (2,0 % y/y). Výrazně klesly oproti dubnu zejména ceny energií, ropy a koksu, což se podepsalo i na snížení cen v samotném zpracovatelskému průmyslu. Zároveň pokračoval svižný pokles cen zemědělských výrobců, které jsou v meziročním vyjádření o více jak 10 % nižší. Zatímco ceny stavebních materiálů v květnu dále klesaly o 0,2 % m/m a 1,3 % y/y, meziroční růst cen stavebních prací zůstal v blízkosti 2 %. Více jsme psali zde: https://bit.ly/PPI_May24.
V rozhovoru pro agenturu Reuters uvedla viceguvernérka E. Zamrazilová, že červnové zasedání bude pro ni rozhodnutím mezi snížením úrokových sazeb o 25 bb a 50 bb. Podle ní je pokračující rychlý růst cen služeb argumentem ve prospěch pomalejšího uvolňování měnové politiky, to ovšem částečně vyvažuje silnější koruna, která bankovní radě vytváří prostor k výraznějšímu snížení sazeb. Dále dodala, že bude usilovat o co nejméně restriktivní měnovou politiku, která ale zároveň bude dostatečně pokrývat inflační rizika, která bankovní rada intenzivně vnímá. Podle nás se na zasedání v příštím týdnu většina bankovní rady již přikloní ke zpomalení tempa snižování sazeb na 25 bb. Více jsme o tom psali v naší aktualizované prognóze zde: https://bit.ly/Forecast_update_06_2024_CZ.
Náladu na trzích na začátku týdne určila stupňující se nervozita kolem francouzských voleb a smíšená data z čínské ekonomiky, když se o pozitivní překvapení postaral silnější růst maloobchodních tržeb, ale oproti konsensu naopak zklamal nižší růst investic a průmyslové výroby. Eurodolarový pár se obchodoval v úzkém pásmu, v závěru seance však mírně euro mírně posílilo o 0,3 %. Zatímco dolarové a eurové tržní úrokové sazby rostly, tak ty korunové o 2-5 bb klesly. Středoevropské měny včera však společně připisovaly zisky. Maďarský forint a polský zlotý vůči euru posílily o zhruba 0,7 %, zatímco česká koruna si polepšila jen nepatrně o 0,1 %.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz