Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  17.06.2024 11:58:45

Ceny výrobců v průmyslu rostou méně, než se čekalo, v zemědělství nadále výrazně padají. ČNB proto nezmění svůj výhled ohledně snižování úrokových sazeb, ty tak letos klesnou na 4,5 procenta

Ceny průmyslových výrobců v květnu meziročně vzrostly o jedno procento. Citelně tak zaostaly za očekáváním analytiků. Ti předpokládali vzestup o dvě procenta. Klesly totiž zejména ceny potravinářských výrobků, a to o 3,7 procenta. V jejich poklesu se odráží už řadu měsíců trvající výrazný, dvouciferný pokles ceny zemědělských výrobců, a také stabilizace a pokles velkoobchodních cen energií.

 

Zemědělští výrobci v květnu meziročně zlevňovali o stále výrazných více než deset procent. Deflace v zemědělství a potravinářství však není dostatečně přenášena do cen konečných, které stanovují například obchodní řetězce. Zdá se tak, že na jejich straně dochází zejména od letošních Velikonoc k určitému navyšování ziskových marží.

 

V květnu ceny průmyslových výrobců rostly pomaleji, než se čekalo, i proto, že růst cen ropy a ropných produktů, včetně pohonných hmot, byl slabší kvůli vývoji právě na světovém trhu s ropou. V květnu cena ropy Brent klesala kvůli nadále utažené měnové politice americké centrální banky a kvůli obecné redukci v očekáváních stran letošního snižování úrokových sazeb – jak v USA, tak v eurozóně i v Česku.

 

Obecně vyšší úrokové míry jsou reakcí na přetrvávající inflační tlaky, zejména v oblasti služeb. Vyšší sazby tlumí i průmyslovou aktivitu a příslušné investice, což vytváří tlak na pokles cen průmyslových výrobců. Ty v květnu rostly méně, než se čekalo konečně i proto, že teplý průběh letošní zimy utlumil výrobu v energetickém průmyslu, přičemž plynové zásobníky napříč EU zůstaly naplněny nadprůměrně.

 

Z hlediska ČNB je pomalejší než očekávaný růst cen průmyslových výrobců známkou toho, že inflační tlaky v oblasti výroby dále oslabují. To se postupně může propast do tlaku na pokles spotřebitelských cen či do zpomalení jejich růstu. Jde tedy o protiinflační faktor. Proto už ČNB nemusí přehodnocovat další výhled stran snižování úrokových sazeb. Trh tak nyní soudí, že do konce letošního roku poklesnou z úrovně 5,25 na 4,5 procenta, jako to předpokládal doposud.

 

 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688