V průmyslu ceny výrobců stagnují, v zemědělství klesají již jedenáctý měsíc po sobě
„Ceny průmyslových výrobců se v březnu v meziročním srovnání nezměnily. Po únorovém a lednovém poklesu se tak snižování cen zastavilo, nicméně před tím více než tři roky rostly. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,1 %. Není tedy důvod obávat se trvalejší změny trendu ve vývoji cen průmyslových výrobců a případného vzedmutí spotřebitelské inflace,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„V zemědělství se naopak ceny meziročně snížily již jedenáctý měsíc v řadě, tentokrát o 13,2 %. V rostlinné výrobě klesly téměř o 15,5 % a v živočišné o 10,5 %. Pokles cen zemědělských výrobců by měl podle očekávání pokračovat i v dalších měsících, ovšem tempo poklesu by se mělo postoupně zmírňovat. Pokles cen potravin je poměrně výrazný dezinflační faktor. Díky březnovému poklesu cen potravin o 6 % se březnová inflace držela na úrovni dvou procent, a byla tak na nejnižší úrovni od prosince 2018. Pokles cen potravin se promítá i do větších útrat u obchodníků. V únoru se zvýšily i tržby za potraviny, a to meziročně o 1,1 %. Do té doby přitom tyto tržby dvacet měsíců klesaly. To vše svědčí o pozvolnému restartu spotřebitelské poptávky,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Podobně jako u spotřebitelské inflace i u cen výrobců jde proti proudu vývoj cen služeb. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 4,1 % (v únoru o 4,9 %). Mírné inflační tlaky se přesunuly do tohoto sektoru. Nicméně i přes vývoj cen ve službách by inflace v letošním roce na rozdíl od předchozích let neměla českou ekonomiku ani spotřebitele trápit. Potvrzují to i odhady pro letošní rok Podle dubnové prognózy Ministerstva financí by v letošním roce měla průměrná inflace dosáhnout 2,7 %. Česká národní banka v únorovém odhadu předpokládala letošní inflaci ve výši 2,6 %. Optimističtější je Mezinárodní měnový fond, který ve svém jarním výhledu očekává, že inflace v České republice klesne na 2,1 %,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz